logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Gore-Tex

Základem GoreTexu je mikroporózní struktura membrány, kterou tvoří polymerová vlákna z PTEF neboli polytetrafluorethylenu. Voda do běžné látky proniká po kapkách, ovšem póry v GoreTexu jsou 20 000 krát menší. Na druhé straně jsou ale póry dostatečně velké na to, aby jimi prošly jednotlivé molekuly vodní páry (jsou 700 x menší), tj. aby jimi mohl odcházet pot v podobě vodních par.

Gore-Tex

Vlastnosti:

  • síla membrány – 0,01 mm
  • metr čtvereční váží 20 gramů
  • na 1 mm čtverečním je 1,5 miliardy pórů
  • tepelná odolnost se pohybuje od –250 do 260°C.

K tomu je třeba přičíst ještě značnou odolnost vůči chemikáliím a mechanické námaze, což podstatně zvyšuje životnost membrány.

Způsoby laminace

Membránu nestačí jen vyrobit, je nutné ji umět také zakomponovat do výrobku. V případě oděvů se používá dvou nebo třívrstvé laminace. Znamená to, že se membrána nalaminuje na vnitřní stranu povrchové látky a k tomu se pak volně přišije už podšívka, anebo se všechny tři části (vrchní látka, membrána a podšívkovina) nalaminují na sebe, takže vznikne kompaktní třívrstvý materiál.

V současné době existují čtyři druhy takto vyráběných materiálů: dvouvrstvá a třívrstvá laminace v klasickém provedení, třívrstvý laminát XCR se zvýšenou prodyšností a odolností vůči otěru a dvouvrstvý Paclite s malými kapičkami na povrchu membrány nahrazujícími podšívku, určený pro lehkou turistiku.

Do bot se používá čtyřvrstvá goretexová podšívka, kde je vrchní materiál umístěný směrem k noze, izolační vrstva sající pot a zajišťující ochranu proti mechanickému poškození, membrána a síťovina přikládaná na vnitřní stranu kůže či jiného svrchního materiálu boty. Pro letní obuv se používají pouze třívrstvé podšívky zbavené izolační části. Také goretexové podšívky se vyrábějí v mnoha provedeních odpovídajících různým nárokům kladeným na obuv v rozličných podmínkách.

Aby nedocházelo k průniku vody ve švech, zalepují se u oděvů i bot místa šití speciálními páskami.

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecká encyklopedie

a  b  c  d  e  f  g  h  i  j  k  l  m  n  o  p  q  r  s  t  u  v  w  x  y  z 

prohledávání Běžecké encyklopedie


inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků