logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Syndrom neklidných nohou

Syndrom neklidných nohou je neurologické onemocnění. Projevuje se křečemi, záškuby nohou, pravidelným samovolným pohybem nohou a bolestí v dolních končetinách. Vzácně se též může projevit i u horních končetin. V počátečním stádiu bývají často příznaky syndromu neklidných nohou chybně připisovány na vrub křečovým žílám.

Stejné symptomy jako u syndromu neklidných nohou však můžete pociťovat v době, kdy nemůžete z důvodu zranění delší dobu trénovat, v důsledku čehož se pak svalové skupiny zatěžované běžeckým tréninkem uvolňují. Hodně vás bolí svaly dolních končetin, škube vám v nich, dostavují se nepříjemné křeče – zejména při usínání a před tím než vstáváte. Bolí vás i klouby. Zajímavé je, že tyto symptomy s nedostavují při nachlazení, chřipkách, angínách či podobných nemocech ale jen u zranění, tedy alespoň u mě. Píšu to hlavně z toho důvodu, abyste, pokud jste zraněni a objeví se vám tyto symptomy hned nepodléhali obavám, že ještě ke všemu trpíte touto nepříjemnou nemocí.

Projevy syndromu neklidných nohou

Základním příznakem je pravidelně se opakující samovolný pohyb nohou. K němuž se přidávají bolesti, křeče, trhavé pohyby, svědění a pálení nohou. Příznaky se objevují především v noci při usínání a spánku, či odpočinku.

Příčiny vzniku syndromu neklidných nohou

  • dědičnost porucha periferních nervů (polyneuropatie)
  • Parkinsonova choroba
  • nedostatek vitaminu B
  • hyperlipidémie
  • amyloidóza

Možnosti léčby syndromu neklidných nohou

Léčba syndromu neklidných nohou je u každého individuální. Všeobecně platí, což by vás mohlo uklidnit, že ke zmírnění příznaků je nevhodnější pohyb a chůze. To samozřejmě nelze aplikovat vždy. Jako nejčastější léky se předepisují diazepam, L-DOPA, tramadol, klonazepam, atd.

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecká encyklopedie

a  b  c  d  e  f  g  h  i  j  k  l  m  n  o  p  q  r  s  t  u  v  w  x  y  z 

prohledávání Běžecké encyklopedie


inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků