logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Sněhobílé pobíhání

Sněhobílé pobíhání

Na ježdění autem to ideální není, ale proběhnout se v čerstvě napadaném sněhu je balzám na duši. Pravda, i přes goretexové boty na nohách mám v botách mokro, ale pohled na nedotčené bílé pláně mě natolik uvnitř hřeje, že trošku toho mokra a chladu vůbec nevnímám.
Napsal jsem více než před rokem. Pravda je, že se ani dnes na tom nic nezměnilo, tak jsem zapátral a vytáhl z hluboko uložených vzpomínek a článků, které jsem psal na svůj blog na iDnes, když ještě nebyla na světě Běžecká škola a vytáhl jeden vzpomínkový článek, na světlo boží :).

Příroda oděná do bílé se celá promění a zkrásní stejně tak, jako když obléknou do bílé mladou nevěstu.
Příroda je na tom ale lépe než nevěsta, a to hlavně proto, že příroda sama sebe neumí tak zkritizovat, jako to dokáže člověk. Příroda je zkrátka přirozená, na nic si nehraje. Určitě to není proto, že by postrádala rozum a neměla paměť. Přinejmenším paměť jí rozhodně nechybí. Kdyby jí chyběla, jak by si pak pamatovala, že na jaře se má zazelenat a nasadit poupata. V létě rozkvést a hrát všemi barvami. Poskytovat nám stín před žhnoucími paprsky slunce a svlažit nás letními plody. Na podzim nechat zbarvit listí do palety z barev od Claude Moneta, pak je shodit a připravit se na zimní nicnedělání. No a v zimě, i přes naše necitlivé zásahy, se aspoň na chvíli obléknout do svatebních šatů a dát vyniknout všem oblinám, kopečkům a horám, krásným solitérům v krajině a naplnit naše oči, uši a duše posvátným tichem.

Mám tohle běhání po bílých cestách, které dosud neposkvrnila noha člověka, z duše rád. Chroustající zmrzlý sníh i rozstřikující se prašan, a když náhodou noha zahučí do skryté kaluže, co na tom. Než doběhnu domů, mám v botě zase jako ve vyhřáté komůrce, a když ne, tak zkřehlé prsty zahřeji v proudu vlažné vody.

Jsem přírodě vděčný za tyhle krásné, vzácné chvilky, kdy ať se rozhlídnu na jakoukoliv stranu, vidím jen bělostný koberec, sníh něžně přikrývající stromy, keře i trávu. Kdy vše působí tak nadýchaně.
V těchto chvílích jsem spíš rád, když je sluníčku schované za clonou mraků a sem tam se po polích či kopcích válí mlha.
V těchto chvílím přímo niterně cítím, jak vše okolo spí a sladce oddychuje, právě ta mlha mi připomíná páru, která se nám s každým vydechnutím páří od úst. Naznačuje mi to, jak jsme proti přírodě nicotní, když ona svým výdechem dokáže zahalit celý okolní svět a my s ním jen lehce ovlhčíme své nejbližší okolí.
Človíček se v těchto chvílích cítí velmi titěrně a jako obr zároveň. Titěrně, má-li pocit, že je ztracený v tom široširém prostoru a jako obr, když si uvědomí, že je jeho nedílnou součástí.

obrázek

Ve chvíli, kdy sluníčko protrhne mraky, pronikne mlhou a ozáří celý viditelný svět, najednou „uzříte“ a pochopíte, že svět vám leží u nohou. Stačí se jen rozhlédnout, roztáhnout ruce, zhluboka se nadýchnout a tím dechem jej celý v sebe pojmout.

Prostě tak jako jaro, léto a podzim, tak i zima v sobě skrývá spousty krás, na něž se člověk může těšit po zbytek roku, a když přijdou, tak si je pořádně užít a vychutnat.

Tento článek vyšel 19. prosince 2008 na blogu Miloše Škorpila

Miloš Škorpil foto
Sněhobílé pobíhání

Hodnoť článek

nehodnoceno, buďte první

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecký trénink

všechny články Běžecký trénink

Anketa – hlasuj i ty!

V jaké značce běžeckých bot vběhnete do běžecké sezóny 2017

Běžecká sezóna sice nikdy nekončí a tak vlastně ani nikdy nezačíná, prostě běháme furt. Přesto začátek března se bere jako její pravý začátek. Zajímalo by nás, jaká značka je vaše současná srdcovka a tak jí dáte přednost před ostatními značkami na trhu.

adidas82
Asics114
Brooks16
Inov-850
Icebug5
Hoka One20
Mizuno49
Newton3
NB21
Nike49
Salming326
Salomon38
Scott2
Vibram Fivefingers6
Vivobarefoot5
Zoot5
Jiné, zde neuvedené značce44
Běhám bos, bot netřeba13
ON6

kde se diskutuje

  • Nováček, ne však nezkušený : O jakou akci jde prosím? :) Dle povědomé tváře na fotce a data hádám, že pilsentrail – radec…»
  • Bolest kloubů. Jak jí předcházet, co s tím, když už omezuje náš pohyb? : Ahoj, na bolest kloubů je nejlepší koňská mast... doporučuji :-) používám ji často :-) »
  • Vápník – proč nám chybí a co to s námi dělá : tablety vapniku nebrat, sumivky uz vubec, ze dobre chutnaji ha ha,umele sladidla,zvyraznovace…»
  • Roční běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila pro všechny, kteří se po letech opět rozhodli hýbat : Katko držím palce a těším se na zprávy, jak to jde. »
  • Roční běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila pro všechny, kteří se po letech opět rozhodli hýbat : Dobrý den, pane Škorpile, moc děkuji za tréninkový plán, pokusím se ho bezezbytku dodržet:-). Pak…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků