logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Jeruzalémský Maraton

Jeruzalémský Maraton

Bavím se běháním několik posledních let. Zalíbilo se mi to natolik, že jsem se rozhodl spojit běh s cestováním.

Vloni v červnu jsem si zkusil zaběhnout nad polárním kruhem v Norském Tromso Půlnoční půlmaraton. Nebýt deště, mohli jsme o půlnoci dobíhat do cíle za krásného půlnočního slunce. Však se i závod jmenoval Midnight Sun Marathon. O dva dny později jsme skutečně viděli, jak svítí slunce celých 24 hodin. Tam realitky určitě nenabízejí byty na jižní sluneční straně, tam si sluníčko obejde celý dům poctivě dokola a o půlnoci vám praží do pokoje ze severní strany.

Koncem října jsem nemohl vynechat maratonskou Mekku – běh z Marathonu do Athén. Navíc, když tomu bylo vloni 2500 let od bitvy u Marathonu. To se už opakovat nebude. Samotný závod byl můj dosud netěžší boj, který jsem kdy svedl se svým já. Asi šest týdnů před závodem jsem si způsobil vážné výrony na kotnících obou nohou současně. Závod jsem však přesto chtěl běžet stůj co stůj. Dosud nevyléčené bolavé kotníky jsem zatejpoval a šel do toho. Prvních 10 km to bylo trápení, protože nohy opravdu bolely. Pak už to bylo utrpení, protože se k tomu ještě přidala únava z netrénování. Čas pár minut pod 5 hodin nebyl pro mě důležitý. Když jsem probíhal cílem, tekly mi slzy dojetím i bolestí. Opravdu nezapomenutelný závod.

Letos jsem se rozhodl, že na jaře zkusím Jeruzalém. Dosud jsem v Izraeli nebyl a termín 25.3., týden před Pražským ½ maratonem, mi vyhovoval.

Pětidenní výlet jsem absolvoval s manželkou, která mi dělala trpělivý doprovod.

První den jsme věnovali Tel Avivu, letmé prohlídce města a krásných romantických pláží. Větrno a déšť jsou tady pro konec zimy charakteristické. Jsou však dny, kdy je možné se v tuto dobu i koupat a mnozí se koupali i přesto, že pršelo.

obrázek

Druhý den jsme se už soustředili jen na Jeruzalém. Až na místě jsme pochopili, že den je opravdu málo. Město, které si tři monoteistické víry přivlastňují jako svoje, místa, která jsou opředena tajemnými legendami, změť náboženských protikladů a jejich lidští představitelé, to je opravdu silný zážitek. Old City s Chrámovou horou, kde Bůh z této hlíny údajně stvořil Adama, později zde Abrahám chtěl obětovat svého syna, Šalamoun tady postavil slavný chrám a prorok Mohamed se odtud vydal na nebesa. Místo pro tři víry z nejposvátnějších. Skalní dóm, chrám s pozlacenou kopulí, je dominantou Jeruzaléma. Pod Chrámovou horou v Židovské čtvrti je Zeď nářků. Posvátné místo, kde židé po motlitbě napíšou svoje přání na papírek a vloží mezi kameny zdi. Židovská, Muslimská, Arménská i Křesťanská čtvrť žijí každá svým životem. Pro nás byla koncentrace náboženských projevů silný zážitek. Např. skupina asijských křesťanů v čele s trpitelem nesoucím kříž, následovaná průvodkyní s evropskými turisty komentující jejich každé zastavení na křížové cestě, to bylo pro nás přeci jen neobvyklé. Letem světem jsme proběhli, co se dalo a naplánovali to doprohlédnout po závodě.

Maraton se konal v pátek. Organizátoři si v prvním ročníku Jerusalem Marathonu dali těžký úkol. Ve stejný den se běžel maraton, ½maraton, 10 km a lidový běh 4,2 km. Maraton měl start v 7 h ráno, ½maraton v 8 h a 10 km v 8:25 h.

V zázemí byl malý chaos. Díky předchozímu deštivému počasí byla půda v parku velmi měkká a tak se brzy šlapalo v bahně. Po ránu byla trochu zima a tak bych přivítal nabídku igelitových pláštěnek nebo alespoň pytlů pro zahřátí před startem. Start a cíl byly každý jinde. A protože označení, směrovky a nápisy v angličtině byly velmi sporadické a nejednoznačné, bylo to pro mě před startem napínavé. Nakonec jsem se zahřál během ke startu, protože jsem to napoprvé vzal v protisměru. I zde se rozhodli zpestřit závodní atmosféru živou hudbou, což posiluje už tak dobrou předstartovní atmosféru.

obrázek

Bylo odstartováno asi dvě minuty poté, co jsem na místo startu dorazil. Hned ze mě vyprchaly všechny drobné problémy a začal jsem se ihned věnovat svému tempu. Měl jsem v plánu to dát za 3:45. Když to však celých pět km sice mírně, ale stále stoupalo, došlo mi, že ne všechny tratě maratonů jsou automaticky po rovině. To se potvrdilo následně. Do 10. km to šlo z kopce a pak nahoru dolů a pořád dokola. Když jsem po závodě vytáhnul z hodinek údaje, nastoupal jsem celkem 562 m a seběhl 560 m. S tím jsem ve svých jednoduchých plánech nepočítal. S uběhlou délkou trati se mi do kopců stoupalo pomaleji a dolů už se mi to nedařilo rozbíhat tak rychle jako na začátku.

Odměnou však byla trať městem. Nejen že jsme běželi přes Old City, ale i přes další historické části města, kam jsme se den předtím nedostali. Počasí bylo pro běh dobré, což znamenalo lehce zataženo, občas sluníčko. Běželo se mi dobře. Zpětně bych si rozložil síly určitě jinak, ale dal jsem to pár vteřin pod 4 hodiny. Nebylo to podle plánu, ale byl jsem díky neočekávaně kopcovitému terénu spokojen. Příště musím více studovat trať, aby mě podobná situace nepřekvapila. Maratonský závod běželo 850 závodníků, skončil jsem 229., v kategorii MM 55-59 jsem byl 21. z 66 staříků mého věku.

obrázekobrázekobrázekobrázekobrázekobrázek

Bohužel po doběhu mě čekalo nemilé překvapení. V šatně si někdo potřebnější vzal moji tašku s věcmi. Měl jsem tam mobil, hotovost s kreditkami, foťák a oblečení. Byla to nešťastná náhoda, která se stane kdekoliv. Ztrátou batožiny jsme byli postiženi pouze dva. Vedle mě šatnu vytrvale prohledával jeden z vítězné trojice Afričanů. Dostal vedle medaile i kytku a tak si ji hlídal, že ji během prohledávání mnoha set tašek nedal z ruky.

Trochu se nám touto příhodou zkomplikovala poslední část našeho výletu, ale i to nakonec dobře dopadlo. Náhodně jsme ráno na snídani v hotelu potkali malou českou skupinu a vypůjčili si malou hotovost na dopravu na letiště. Dokonce se nám podařilo po dlouhém vyjednávání s taxikářem za pomoci místního recepčního zvládnout i výlet do Jericha a k Mrtvému moři. Užili jsme si to. Nejvíc nás mrzí ztráta fotek, a tak nás potěšilo i foto z mobilu taxikáře.

obrázek
pomazaní

Pár dnů po závodě mě kontaktoval reprezentant města Jeruzalém a jako odškodné mi nabídnul účast v příštím roce zdarma s ubytováním v hotelu, který si vyberu.

Tak co, mám to zkusit znovu?

  • přečteno: 20414/19223×, 1 komentář
Jeruzalémský Maraton Jeruzalémský Maraton Jeruzalémský Maraton Jeruzalémský Maraton Jeruzalémský Maraton Jeruzalémský Maraton Jeruzalémský Maraton Jeruzalémský Maraton Jeruzalémský Maraton Jeruzalémský Maraton

Hodnoť článek

nehodnoceno, buďte první

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

René Kujan | 15. 4. 2011 20.19 hod. | 90.183.77.xx
Ahoj, no to nepotěší. Ale postavili se k tomu teda čelem. Takže jestli se ptáš mě – jdi do toho! :) :) Jen bych už po závodě radši vynechal šatny... ;)

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Můj závod – jak se mi běželo

všechny články Můj závod – jak se mi běželo

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Běžecká škola, jak ji znáte, se stěhuje do archivu : Gratuluji k takovému výkonu a do dalších let držím palce. Ať se daří a vaše články učiní šťastný…»
  • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
  • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků