logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Maraton v kaňonu s maratonskými maniaky (2.4.2011)

Maraton v kaňonu s maratonskými maniaky (2.4.2011)

Shodou několika náhod a setkání došlo k tomu, že jsem se letos rozhodl nezúčastnit se svého tradičního PIM půlmaratonu, a dal jsem přednost maratonu. Tento půlmaraton jsem nelehce opouštěl, protože jsem běžel všech 11 jeho posledních ročníků. Letos jsem se vydal na severozápadní pobřeží Ameriky, do státu Washington, kde se konal Yakima River Canyon Marathon (YRCM).

Cesta do Seattle s přestupem v Amsterodamu mi trvala přibližně 13 hodin. Za tu dobu jsem se přesunul o přibližně 9.000 km a posunul se v časovém pásmu o 9 hodin zpět. Den, kdy jsem cestoval, byl velice dlouhý. Začal brzo ráno, protože mi letadlo odlétalo již v 7 hodin. Do Seattle jsem dorazil po poledni místního času. Od řady běžců i známých jsem byl varován před problémy s aklimatizací. Protože toto byla moje první cesta s takovým velkým časovým posunem a závod se konal již 3. den po mém příletu, rozhodl jsem se řešit tento problém důkladným spánkem a 13 hodin jsem spal. Další den ráno jsem již normálně fungoval a únavu z aklimatizačních změn zatím necítím. Tento 2. den jsem volil jako odpočinkový, bez tréninku.

Následující den jsem v doprovodu známých cestoval autem z Tacomy do místa závodu, z pobřeží přes Kaskádové pohoří dál do vnitrozemí, přibližně 150 mil jihovýchodním směrem. Den před vlastním závodem se vydával startovní balíček a proběhla pasta party. YRCM nepatří k velkým maratonům, ale jeho kouzlo je v tom, že se téměř celý běží v kaňonu, který zde ve skalách před mnoha lety vytvořila řeka Yakima. Silnice i železniční jednokolejná trať kopírují koryto meandrující řeky.

YRCM má své nenapodobitelné kouzlo nejen nádhernou přírodní scenerií, ale též organizací a vlastními účastníky maratonu. Ředitelkou závodu je Lenore Dolphin, manželka žijící maratonské legendy USA, Boba Dolphina. Oba jsou ředitelé klubu „100 Marathon Club North Amerika“, zakladateli klubu „Dolphin team" a zakládajícími členy „Marathon Maniac Club" (MMC). Bob Dolphin ve svých 81 letech stále běhá maratony. V současné době jich už zvládá „jen" 20 do roka. Na příští rok má naplánovaný svůj 500. maraton právě na YRCM. Na tento krásný závod se sjíždí každý rok členové MMC z celých Spojených států. Na předzávodní pasta party byli oceňováni členové tohoto klubu, kteří dosáhli významných maratonských úspěchů. Vše probíhalo ve velice milé a přátelské atmosféře. Řada startovních čísel na YRCM je přidělována podle dosaženého počtu maratonů. Zde musí nastoupit diplomacie organizátorů nebo recese maratonců, protože o „kulatá" čísla byl mnohdy několikanásobný zájem. Řada z vás může namítnout, že MMC je klub maratonců, kteří si dělají pouze „čárky" za uběhnuté maratony. Jsou zde takoví běžci, ale většina členů je zde z jiných důvodů. Letos například byla vyhlášena soutěž o 1,000 $ pro kategorii M 70+ za výkon v maratonu pod 3:00:00. Od srpna 2010 jsem členem tohoto klubu.

Start maratonu začal v 8 hodin. Před vlastním závodem jedna maratonkyně zazpívala americkou hymnu. Teplota byla ráno nad 5 st. Celsia a v cíli dosáhla 18 st. Horší to bylo s větrem, který občas foukal do zad a občas brzdil běžce jako protivítr, díky meandrující řece a ji lemující trati.

Můj současný tester neumí měřit směr větru, proto musím dát za pravdu maratoncům, kteří tento závod absolvovali již několikrát, že se letos výsledné časy prodloužily právě díky tomuto protivětru. Příjemné na tomto závodě je i fakt, že po dobu jeho konání je kaňon uzavřen pro všechny mimo maratonce. Nikoho mimo dobrovolníky občerstvovacích stanic a místní farmáře policie nepustí do kaňonu. To platí i pro turisty. V tento den patří kaňon pouze maratoncům.

Na závod bylo přihlášeno přes 550 závodníků. Nejstarší závodníci měli možnost vyběhnout o hodinu nebo dvě dříve. Velmi příjemné bylo, že občerstvovací stanice (voda, iont. nápoje) byly přibližně každé dvě míle. Celá trasa závodu vedla po místní asfaltové silnici. Vlastní maraton mi velice rychle utekl díky nádherné přírodní scenerii, která se dá velice těžce popsat. Snažil jsem se kvůli emocím nepřepálit první polovinu závodu, ale moc se mi to nedařilo. Čas na ½M jsem měl pouze necelých 30 s za svým osobním rekordem v ½M. Druhá polovina závodu byla o mnoho těžší než první, protože nás čekala dvě mírná stoupání. Druhé stoupání začalo až na 22. míli a bylo celou míli dlouhé. V tomto stoupaném úseku navíc foukal protivítr a ubíral závodníkům hodně z jejich posledních zbytků sil a energie. Když už jsem měl po 26. míli na dohled světelnou tabuli, zjistil jsem, že by to mohlo vyjít i na můj nový osobní rekord. Nemohl jsem tomu uvěřit, naštěstí jsem o tom nepřemýšlel a snažil jsem se ze sebe dostat poslední zbytky energie. Čas v cíli byl opravdu mým novým osobním rekordem (3:26:19) a zlepšením času maratonu z loňského roku téměř o 3 minuty.

Vlastní vyhlašování výsledků probíhá od nejstarších kategorií. Příjemné bylo vyhlášení maratonských nováčků, kdy po přečtení jejich jmen a časů všichni noví maratonci museli povstat a sklidili veliký potlesk od zkušených maratonců. Vzhledem k tomu, že vyhlašování 5-tiletých kategorií bylo do pátého místa, mohl jsem si užít nádherný pocit předávání stužky za 4. místo od Dicka Beardsley, který běžel Bostonský maraton v roce 1982, a neopatrností doprovodné motospojky došlo těsně před cílem k jeho kolizi s ní. Závod tehdy vyhrál jeho soupeř Albert Salazar, se kterým už několik mil bojoval bok po boku o vítězství v tomto závodě. Na závěr bylo uvedeno, kolik maratonů naběhali všichni přítomní maratonci. Bohužel si to číslo nepamatuji, protože jsem musel tuto nádhernou party opustit z časových důvodů (sálem zaznělo, že se ze severu blíží sněhová bouře a za pár hodin nebude možné projet některé horské průsmyky na severozápadní pobřeží).

4.4.2011 Tacoma, WA

A nyní ať mluví obrázky:

obrázek
diplom, který si každý mohl koupit za $15

obrázek
Dick mi předává stužku pro kategorii M 45 – 49

obrázek
foto z diplomu (nafocené někde na trati, závodník vypadá lépe :)

obrázek
zleva: Martin-redaktor časopisu Northwest Runner (v květnovém čísle by mělo vyjít interview), Lenore Dolphin, pivas_old, Bob Dolphin, Mel (400. marathon na YCRM 2011), Frank – 91 let (přibližně 100 maratonů, poslední zaběhl v 85 letech)

obrázek
texaský matador, 173 maratonů, s tradičním kloboukem a šátkem

obrázek
s prezidentem Marathon Maniac Club – Steve Yee maniac I

obrázek
s mojí známou Julsimo

obrázekobrázekobrázekobrázekobrázekobrázekobrázekobrázekobrázek

Poznámka nakonec
Zdeněk, absolvoval v Americe další dva maratony, včetně legendárního Bostonského marathonu. Jakmile své zážitky přemění v řádky vytesané do svého PC, tak si je budete moci na Běžecké škole přečíst

Zdeněk Chmel foto
  • přečteno: 14583/14128×
Maraton v kaňonu s maratonskými maniaky (2.4.2011) Maraton v kaňonu s maratonskými maniaky (2.4.2011) Maraton v kaňonu s maratonskými maniaky (2.4.2011) Maraton v kaňonu s maratonskými maniaky (2.4.2011) Maraton v kaňonu s maratonskými maniaky (2.4.2011) Maraton v kaňonu s maratonskými maniaky (2.4.2011) Maraton v kaňonu s maratonskými maniaky (2.4.2011) Maraton v kaňonu s maratonskými maniaky (2.4.2011) Maraton v kaňonu s maratonskými maniaky (2.4.2011) Maraton v kaňonu s maratonskými maniaky (2.4.2011) Maraton v kaňonu s maratonskými maniaky (2.4.2011) Maraton v kaňonu s maratonskými maniaky (2.4.2011) Maraton v kaňonu s maratonskými maniaky (2.4.2011) Maraton v kaňonu s maratonskými maniaky (2.4.2011) Maraton v kaňonu s maratonskými maniaky (2.4.2011) Maraton v kaňonu s maratonskými maniaky (2.4.2011) Maraton v kaňonu s maratonskými maniaky (2.4.2011)

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (1 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Můj závod – jak se mi běželo

všechny články Můj závod – jak se mi běželo

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Běžecká škola, jak ji znáte, se stěhuje do archivu : Gratuluji k takovému výkonu a do dalších let držím palce. Ať se daří a vaše články učiní šťastný…»
  • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
  • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků