logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Alibismus – počátky lidského alibismu

Alibismus – počátky lidského alibismu

Kde začíná lidský alibismus? V kontextu toho, co jsem napsal o tom, že každý jsme spasitelem, tedy tím, kdo je zodpovědný za náš život, vše, co nás v životě potká a jak si s tím poradíme, jsme my sami, jsem začal uvažovat, kde jsou vlastní počátky lidského alibismu. Došel jsem k tomu, že tyto počátky se vážou na chvíli, kdy si člověk nechtěl připustit, že za vše, co se mu děje, je odpovědný on sám a tak si vymyslel nadpozemskou bytost, které dal jméno. Od té chvíle, co to NĚCO pojmenoval, se k tomu mohl začít obracet o pomoc, o radu, ale také zároveň to něco mohl činit zodpovědným za TO, co se mu děje, neboť ON se přeci řídil tím, co mu bylo porazeno.

Zajímavé slovo – porazeno, jako by už samo o sobě mělo v sobě ukryt náznak porážky – chůze na porážku.

Ano, je velmi těžké přijmout myšlenku, že je člověk obecně tak slabý, že není schopen se sám rozhodnout. Znamená to také, že všichni ti, kteří v historii člověka obraceli svou mysl k Bohu, jako k identitě mimo sebe, byli vlastně slaboši, kteří nebyli schopni přijmout, že za to, co rozhodnou, musí nést vlastní zodpovědnost. Není jistě bez zajímavosti, že se to v mnoha případech pak obrátilo proti nim, v bibli o tom máme mnoho příkladů.

Víra na škodu

Věřit není rozhodně na škodu. Nechci také, aby to, co bylo výše napsáno, bylo považováno za jakýsi útok na náboženství. Tak tomu rozhodně není. Věřit člověk musí, vtip je v tom, že by měl věřit – důvěřovat především v to, co mu napovídá jeho intuice, to je to, co mu „našeptává vyšší moc" – tedy univerzální vědomí (akaša) lidstva nebo spíše světa. Člověk tím, že si stanovil na zemi zástupce, kteří za něj rozmlouvají s Bohem – s Bohy, se vědomě a mnohdy rád vzdal zodpovědnosti za svůj život a jako „odměnu" dostal možnost být vždy „mimo" – z obliga, když se něco nepovede.

Svítání na lepší časy

V zemích, kde je křesťanství více v módě než v České republice, panuje obecný názor, že jsme země pohanů. Že si příliš dovolujeme do toho Bohu kecat. Že ti, co by měli lidi k Bohu vést, jsou příliš „lidští“, tudíž našinec pak nemá žádný respekt k Bohu, nebo je jeho respekt značně umírněný. Mně osobně se právě toto líbí, a kdyby tomu tak nebylo, asi bych měl problém se s lidmi ve víře přátelit tak silně, jak se přátelím. V lidech, jako je pan biskup Radkovský nebo farář Petr Hruška, vidím právě ten příslib svítání, vidím ho právě v jejich lidství, k lásce k člověku, která není hraná, je opravdová a je vidět v jejich každodenním konání. Příslib svítání vidím i v osobě pražského arcibiskupa Dominika Duky, který je podle toho, jak ho sleduji, stejného zrna jako pan biskup Radkovský a Petr Hruška. Myslím si, že takovýmto lidem je dobré naslouchat, ale ne slepě věřit! Což oni ani nechtějí, protože vědí, že by se to pak obrátilo proti nim a posléze i proti Bohu!

Naslouchat a přemýšlet, a na základě toho se rozhodovat

Člověk by měl naslouchat vyššímu vědomí – intuici, naslouchat lidem, kterých si váží za to, jací jsou a čeho dosáhli, a slyšené či vnuknuté by pak měl vnitřně zpracovat a na základě takto učiněného vnitřního úsudku by měl činit vlastní kroky.

Čas nehraje žádnou roli

Pokud se vám do takovéto cesty nechce s tím, že na to nemáte čas, tak si zůstaňte klidně tam, kde jste a nechte ostatní, aby za vás rozhodovali, ale pak se nedivte, že se vám to nebude líbit a spoustu času strávíte tím, že budete nadávat, že takto jste to nechtěli! Půjdete do stávek a demonstrací za svá práva. A co byste jiného chtěli? Když nevíte, co chcete – a věřte či ne, ani Bůh neví, co chcete, pokud to nevíte vy sami!

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

3 z 5 hvězd dobré (2 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Život kolem nás

všechny články Život kolem nás

Anketa – hlasuj i ty!

Chybí na českém a slovenském časopiseckém trhu Runner´s World?

Tu a tam zaslechnu názor, nebo spíše otázku: Proč někdo nevydává česko-slovenskou verzi časopisu Runner´s World? Tak by mě zajímalo, jestli by si, ve světě tak oblíbený časopis, našel v Česku a na Slovensku tolik čtenářů a čtenářek, že by se vyplatilo jej překládat a vydávat? A tak se se ptám: Kupoval/kupovala by sis česko-slovenskou verzi časopisu Runner´s World?

Ano132
Ne39

kde se diskutuje

  • Třinácté pravidlo běhu. STÁŘÍ BĚŽCE NEROZHODUJE, ZLEPŠIT SE DÁ V KAŽDÉM VĚKU! : Ty tréninky se mi zdají nastavené jako velmi pohodové, díky kterých se může člověk zlepšovat na…»
  • Roční běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila pro všechny, kteří se po letech opět rozhodli hýbat : Martino, to v kterém ročním období s plněním plánu začneš, není důležité. Chladna a zimy se však…»
  • Roční běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila pro všechny, kteří se po letech opět rozhodli hýbat : Ráda bych se zeptala, zda se nějak odrazí na plánu pro začátečníka když chce začít na jaře nebo…»
  • Jedenácté pravidlo běhu. NA BĚH SE OBLÉKEJ PODLE POČASÍ A TOHO, CO POBĚŽÍŠ! : Kamile, v teplotách nad nulou už se šálou přes pusu? »
  • Pět zlatých pravidel zdravých nohou : Jsou nějaká doporučení i ohledně péče o chodidla a ztvrdlou mozolnatou kůži? »

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků