logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Alibismus – počátky lidského alibismu

Alibismus – počátky lidského alibismu

Kde začíná lidský alibismus? V kontextu toho, co jsem napsal o tom, že každý jsme spasitelem, tedy tím, kdo je zodpovědný za náš život, vše, co nás v životě potká a jak si s tím poradíme, jsme my sami, jsem začal uvažovat, kde jsou vlastní počátky lidského alibismu. Došel jsem k tomu, že tyto počátky se vážou na chvíli, kdy si člověk nechtěl připustit, že za vše, co se mu děje, je odpovědný on sám a tak si vymyslel nadpozemskou bytost, které dal jméno. Od té chvíle, co to NĚCO pojmenoval, se k tomu mohl začít obracet o pomoc, o radu, ale také zároveň to něco mohl činit zodpovědným za TO, co se mu děje, neboť ON se přeci řídil tím, co mu bylo porazeno.

Zajímavé slovo – porazeno, jako by už samo o sobě mělo v sobě ukryt náznak porážky – chůze na porážku.

Ano, je velmi těžké přijmout myšlenku, že je člověk obecně tak slabý, že není schopen se sám rozhodnout. Znamená to také, že všichni ti, kteří v historii člověka obraceli svou mysl k Bohu, jako k identitě mimo sebe, byli vlastně slaboši, kteří nebyli schopni přijmout, že za to, co rozhodnou, musí nést vlastní zodpovědnost. Není jistě bez zajímavosti, že se to v mnoha případech pak obrátilo proti nim, v bibli o tom máme mnoho příkladů.

Víra na škodu

Věřit není rozhodně na škodu. Nechci také, aby to, co bylo výše napsáno, bylo považováno za jakýsi útok na náboženství. Tak tomu rozhodně není. Věřit člověk musí, vtip je v tom, že by měl věřit – důvěřovat především v to, co mu napovídá jeho intuice, to je to, co mu „našeptává vyšší moc" – tedy univerzální vědomí (akaša) lidstva nebo spíše světa. Člověk tím, že si stanovil na zemi zástupce, kteří za něj rozmlouvají s Bohem – s Bohy, se vědomě a mnohdy rád vzdal zodpovědnosti za svůj život a jako „odměnu" dostal možnost být vždy „mimo" – z obliga, když se něco nepovede.

Svítání na lepší časy

V zemích, kde je křesťanství více v módě než v České republice, panuje obecný názor, že jsme země pohanů. Že si příliš dovolujeme do toho Bohu kecat. Že ti, co by měli lidi k Bohu vést, jsou příliš „lidští“, tudíž našinec pak nemá žádný respekt k Bohu, nebo je jeho respekt značně umírněný. Mně osobně se právě toto líbí, a kdyby tomu tak nebylo, asi bych měl problém se s lidmi ve víře přátelit tak silně, jak se přátelím. V lidech, jako je pan biskup Radkovský nebo farář Petr Hruška, vidím právě ten příslib svítání, vidím ho právě v jejich lidství, k lásce k člověku, která není hraná, je opravdová a je vidět v jejich každodenním konání. Příslib svítání vidím i v osobě pražského arcibiskupa Dominika Duky, který je podle toho, jak ho sleduji, stejného zrna jako pan biskup Radkovský a Petr Hruška. Myslím si, že takovýmto lidem je dobré naslouchat, ale ne slepě věřit! Což oni ani nechtějí, protože vědí, že by se to pak obrátilo proti nim a posléze i proti Bohu!

Naslouchat a přemýšlet, a na základě toho se rozhodovat

Člověk by měl naslouchat vyššímu vědomí – intuici, naslouchat lidem, kterých si váží za to, jací jsou a čeho dosáhli, a slyšené či vnuknuté by pak měl vnitřně zpracovat a na základě takto učiněného vnitřního úsudku by měl činit vlastní kroky.

Čas nehraje žádnou roli

Pokud se vám do takovéto cesty nechce s tím, že na to nemáte čas, tak si zůstaňte klidně tam, kde jste a nechte ostatní, aby za vás rozhodovali, ale pak se nedivte, že se vám to nebude líbit a spoustu času strávíte tím, že budete nadávat, že takto jste to nechtěli! Půjdete do stávek a demonstrací za svá práva. A co byste jiného chtěli? Když nevíte, co chcete – a věřte či ne, ani Bůh neví, co chcete, pokud to nevíte vy sami!

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

3 z 5 hvězd dobré (2 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Život kolem nás

všechny články Život kolem nás

Anketa – hlasuj i ty!

Vize pro rok 2017

Rok 2017 na sebe nedá dlouho čekat, Novoroční předsevzetí jakbysmet. Zatímco vize předpokládá dlouhodobost, Novoroční předsevzetí se vyznačují jepičím životem. Aby se Novoroční předsevzetí stalo prvním krokem k naplnění vize, je třeba si ho pořádně rozmyslet, i když znám spoustu lidí, kteří na druhou stranu tak dlouho přemýšlí a zvažují vše pro a proti, že než vše zváží, uteče pár let. Takže zvažujte pečlivě, ale dejte si časový limit na start. Jako nejlepší limit se jeví 1.1.2017, tak běžíme na to, co vy na to. Kterým směrem byste rádi v roce 2017 byli rádi, aby se ubírala vaše vize 2017?

Zlepšení či udržení zdraví38
Zlepšení nebo udržení fyzické kondice106
Více času na sebe14
Více času na rodinu6
Více času na přátele2
Více času na sebe a na rodinu11
Být víc sám (sama) sebou35

kde se diskutuje

  • Běhání v zimě a mrazu se není třeba bát! Šest zásad pro běhání v zimě a mrazu : nemáte někdo zkušenost s během maratonu v zimě ? »
  • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Zdravím Vás, běh a celkově cvičení je super věc. Velmi zajímavé jsou nově objevené spojitosti běhu…»
  • Být zdravý a v kondici. Koho a co všechno to v našem životě ovlivňuje. Cooperův test. Čtrnáctý tip Běžecké školy pro váš lepší běh : V tabulke muži 30 – 39 let, průměrný, je chyba (1900 – 1299 m), spravne ma byt 1900…»
  • Ještě jednu písničku … a tuhle taky musím : Já jsem tak poctivý (čti: zblblý :-)), že jsem dělal kliky už i o půl druhé v noci ... :-) »
  • Běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila na třetích 13 týdnů běžeckého roku. Čtvrtletní zaměřovací trénink na maraton : Pán Škorpil, v tomto pláne odporúčate bežať dlhý beh na úrovni 82 % TF max. (okrem rozklusu a…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků