logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Komu je rekord fuk…

Komu je rekord fuk…

Základní pravidlo běžce zní: Ať běžíte kamkoliv, vždycky je to proti větru. První oficiálně potvrzená výjimka: Když běžíte maraton v Bostonu, může to být opačně.

Ano, minulé pondělí na 115. ročníku foukal vítr běžcům do zad, a zřejmě i pomohl vítězi Geoffreymu Mutaiovi (samozřejmě z Keni) zatím k nejlepšímu maratonskému času v historii 2:03:59. Poprvé tak byla prolomena hranice dvou hodin a čtyř minut, a Muttai doběhl v čase, který je skoro o minutu lepší než je světový rekord Etiopana Haileho Gebrselassieho z Berlína z roku 2008.

Ten stále platí – nejen kvůli zmíněnému větru, ale i proto, že trať maratonu v Bostonu nesplňuje kriteria pro uznání světového rekordu. Je totiž poměrně kopcovitá, což by samo o sobě nevadilo, ale cíl je níže položený než start (konkrétně o 135 metrů), takže účastníci běží o něco víc z kopce než do kopce. Ne, že by to byla nějaká výrazná pomoc, statisticky je bostonský maraton jedním z nejpomalejších, a to právě kvůli trati. Ale regule jsou regule. Bostonský podnik patří k elitní skupině městských maratonů, společně s Paříží, Londýnem, New Yorkem a Berlínem. Boston je zajímavý tím, že do startovního pole nepouští „chodce“ a pro všechny zájemce o startovní číslo platí přísná kvalifikační kritéria (například autor těchto řádků si o něm může nechat jen zdát). Přesto letos běželo 27 tisíc běžců.

Skvělý výkon oživil spekulace o tom, kdy a zda vůbec se podaří někdy zdolat maratonskou trať pod dvě hodiny. Je to stejně démonizovaný milník, jakým byla například kdysi osmimetrová vzdálenost pro skok do dálky. Na první pohled se zdá, že pouhé čtyři, či teď vlastně tři minuty nemůžou na trati 42 kilometrů hrát zas takovou roli.

Ha, ha, pravý opak je pravdou. Mimochodem ty předešlé čtyři minuty trvalo zlepšit čtyřiadvacet let. A jen pro představu: rekreační běžci jako já se dělí podle toho, zda by se současným špičkovým maratoncem udrželi tempo 100, 400 nebo 1000 metrů.

Mutai běžel v tempu, které odpovídá stovce uběhnuté pod osmnáct vteřin. Osobně tipuji, že bych vydržel tak maximálně dvě stě metrů, možná o něco míň nebo víc. Podle toho, kdy by mě schvátil kyslíkový dluh.

Jisté je to, že ať bude pokořena hranice dvou hodin kýmkoliv, bude tím legendárním běžcem někdo z Afriky, nejspíš z Keni, možná z Etiopie. V této souvislosti stojí za zmínku pozoruhodný nápad organizátorů maratonu v nizozemském Utrechtu, který se běží tenhle víkend (článek vyšel před týdnem).

Dali totiž do stanov, že vítěznou prémii 10 tisíc eur si odnese pouze Holanďan, cizinci mají nárok jen na setinu této sumy. To už rovnou mohli napsat velkými písmeny „Nechceme tu černochy“.

Ti idioti asi ani nechtějí snít o tom, že by dvouhodinová hranice mohla padnout zrovna u nich.

Tento článek vyšel v deníku Sport a byl vydán se svolením autora

Miloš Čermák foto
  • přečteno: 16892/16438×, 4 komentáře

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (1 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Milan | 29. 4. 2011 19.06 hod. | 193.85.145.xxx
Miloš Čermák je tím známy, stačí se podívat na jeho Twitter, co tweet, to perla, nebo spíše nábojnice. Zkrátka píše často (ne vždy) programově emotivně, aby se odlišil od ostatních komentátorů (a taky se mu to daří).
V USA je takových komentátorů mraky..a Čermák v Americe ostatně hledá námět pro řadu svých článků, které podpoří českou zkušeností nebo zajímavým postřehem.

Sam Straka | 29. 4. 2011 9.22 hod. | 82.119.253.xx
Ale Miloši, já mám k rozvášnění daleko :) Milošovi Čermákovi nevypadlo jen slůvko výrazně, on prostě tomu Bostonskému času přiřadil čas HG a zcela opominul ten skutečný 2:03:02. To by se ani v článku pro Sport stát nemělo :)
Tu politiku Prize money může každý brát ze svého subjektivního hlediska, jasně. Stejně rozporuplné názory jsou někdy na stejné nebo naopak různé ceny pro mužské a ženské vítěze maratonů. Přesto jsem nikde nečetl nazývat příznivce jednoho nebo druhého způsobu "idioty". Já si prostě myslím, že tento způsob vyjadřování nemá MČ zapotřebí. Mně osobně to kazí dojem z jeho často dobrých článků.

Sam Straka | 29. 4. 2011 8.25 hod. | 82.119.253.xx
Mutai v Bostonu běžel 2:03:02. Čas 2:03:59 je stávající světový rekord HG. Tedy hranice 2:04 byla prolomena podruhé a celkově třemi běžci.
A ještě něco. Rozhodně by mě nikdo, kdo mě zná, nemohl podezřívat z rasismu, ale není pravdou, že pořadatel si může stanovit, jak rozdělí Prize money podle svého ? Je nutné o něm rovnou prohlašovat, že je idiot ?

fotoMiloš Škorpil: Same, jsi se nám při pátku hezky rozvášnil :). Ohledně prolomení hranice 2:03, nejspíše Milošovi vypadlo v textu jen slůvko „výrazně“, taky to nebylo psáno pro běžecký server, ale jako glosa do Sportu. Ohledně určování komu dám cenu a komu ne, máš pravdu, pořadatel si může určit jestli jí dá Pepíkovi a Tondovi a Hasamovi ne, ale i mě, přestože nejsem zrovna příznivcem zvaní rychloběžců za velké peníze do startovního pole, raděj bych to dal našincům, aby nemuseli startovat každý víkend na dvou závodech a tak vystřílet všechen prach, kterej jim pak schází k zaběhnutí pořádných výkonů, to přijde „trochu“ dost blbý. Ale taky je fakt, že peníze rekordy nedělají, když se tu běhalo za porcelánové králíky, byla u nás úplně jinde.

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Život kolem nás

všechny články Život kolem nás

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Z Buštěhradu na Sněžku… po svých… : Prostě a tak ... Řečeno bylo dost a mohlo by být dalšími... Jen to zkusit... Vždyť rozklusávaní a…»
  • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Krásně napsáno, běh je nejlepší antidepresivum, děkuji za motivační články, rady a sdílené…»
  • Správný střih a správná podpora. Nová kolekce podprsenek NIKE PRO BRA : Já osobně si myslím, že stačí i levnější podprsenka, ale hlavně funkční. Jinak já ji kupovala tady…»
  • Tréninkový plán na zhubnutí nejen pro výkonnostní běžce a běžkyně : Ahoj, narazil jsem nedávno na tento trénink. Zatím mám za sebou 2 běhy a líbí se mi to. Jenom mi…»
  • Běžecká čítanka Miloše Škorpila : Adélo, bohužel Běžecká čítanka je už několik let beznadějně vyprodaná a její nové vydání se…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků