logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Do maratonu zbývají čtyři dny. Nalaďte se do pohody

Do maratonu zbývají čtyři dny. Nalaďte se do pohody

Do maratonu zbývají čtyři dny. Cítíte nervozitu, nebo dokonce obavy? To je normální. Zcela klidní nejsou ani zkušení maratonci. Nepropadejte ale panice a hlavně „netestujte" na poslední chvíli svou formu. Dnešek, pátek a sobotu věnujte čerpání energie – relaxujte, jezte, bavte se, abyste měli běžecký absťák, aby vám nohy doslova hrály.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 1.5.2011

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

 1. Fáze zvaná POHODA NEJVĚTŠÍ
  1. „Natrénujte" hlavu!
  2. Zařiďte si formality
  3. Připravte si věci na závod!
  4. Recept na „maratonské nudle“, jídlo před maratonem
 2. Trénink čtyři dny před maratonem

Fáze zvaná POHODA NEJVĚTŠÍ

Trénink samozřejmě pokračuje. Jen si musíte dát pozor, abyste se zbytečně „nevyšťavili“, nebo si nezpůsobili zranění. Proto víc než kdy jindy dodržujte následující pravidla:

 • Dnes a zítra byste si měli dát od běhání volno, ale pokud je to pro vás nepředstavitelné, prostě to doma nevydržíte, tak si jen lehce vyklusejte 3 kilometry, případně 20 minut, , dejte si atletickou abecedu a na závěr 1 kilometr nebo 10 minut vyklusejte. Abyste to napětí z těla dostali.
 • Nezapomínejte pít – nejen během dne a před tréninkem, ale i po něm.
 • Motá se vám někdy po doběhnutí hlava? Může to mít dva důvody. Buď pokles tlaku, což asi spraví káva, nebo prudké snížení hladiny cukru. Pak pomohou nápoje či potraviny bohaté na cukry (např. banány, datle, sušené ovoce), červenou řepu.
 • Relaxujte. A nejen v tom sportovním slova smyslu (masáže, plavání, sauna), ale i společensky. Zajděte si na koncert nebo do divadla, věnujte se svým koníčkům.

„Natrénujte" hlavu!

Psychická příprava je stejně důležitá jako ta fyzická. Proto ji nepodceňte. Mnozí z „prvomaratonců" začnou na závod trénovat z hecu, ale jak se termín blíží, často o svém rozhodnutí pochybují. Opravdu chtějí uběhnout maraton? Stojí ta únava a případné fyzické obtíže za to?

Pokud máte podobné pochybnosti, sedněte si a zkuste na papír napsat seznam důvodů, proč „do toho" jdete. Nemusíte ho nikomu ukazovat, takže buďte sami k sobě upřímní. Chcete udělat dojem na kolegy? Nebo zapůsobit na své blízké? Potřebujete si zvednout sebevědomí? Máte problémy a chcete na ně prostřednictvím maratonu zapomenout? To všechno jsou dobré a legitimní důvody.

Horší je, když si na nic nevzpomenete. Až v den závodu vyběhnete a na trati vás potkají první krize, sepsané argumenty se budou hodit. Jestli si svým odhodláním běžet nejste jisti teď, co budete dělat na třicátém kilometru?

Na druhou stranu se k maratonu ani příliš neupínejte. Nedělejte z něj událost typu „teď, anebo nikdy“. Může se stát, že se v den závodu nebudete cítit dobře. Nebo budou vaše obavy před startem příliš velké. Pak je lepší neběžet. Dobrý maratonec se pozná i podle toho, že dokáže reálně ohodnotit své síly a možnosti. Když to nevyjde letos, můžete běžet příští rok. Nebo zkuste nějaký letošní maraton v jiném termínu.

Zařiďte si formality

 • Nezapomeňte se včas zaregistrovat, maratonské expo otevírá své brány již dnes.. Kromě startovního čísla a různých drobných dárků najdete v maratonském batůžku také podrobnější informace o závodu. Pokud je to možné, dopředu si projděte (nebo třeba projeďte na kole) celou trasu. V duchu se tak budete moci připravit na potenciální problémová místa.
 • Zajistěte si dopravu na závod a zpět. A „sežeňte" si diváky. Pokud vaši známí nebo příbuzní předmaratonskou přípravu prožívali s vámi, „objednejte" si je, aby fandili podél cesty. Uvidíte, že pro vás nakonec budou znamenat velkou vzpruhu.
 • Opatřete si „parťáka“. Měl by to být běžec/běžkyně, co chce dosáhnout zhruba stejného času jako vy. Můžete si vzájemně pomoct a překonat své krize. Ale když „parťáka" nemáte, nevěšte hlavu. Je celkem pravděpodobné, že si ho najdete až během závodu. Na trati někdy vznikají přátelství na celý život nebo se svěřte oficiálnímu vodičovi, to je parťák, který to má v popisu práce.

Připravte si věci na závod!

V den závodu či těsně před ním budete potřebovat pár věcí, které většinou najdete doma. Ale neuškodí udělat si malou inventuru. Přesvědčte se, že ve vaší skříni doopravdy jsou:

 • Závodní boty. Měly by být lehké a dobře prošlápnuté. Hlavně byste v nich měli absolvovat minimálně jeden delší běh (více než 20 kilometrů), abyste věděli, že pro vaše nohy nenachystají žádnou „past“.
 • Běžecká bunda s kapucí proti dešti. Běžecké slipy, tílko, bavlněné tričko a funkční tričko. Nic z toho by nemělo být „fungl" nové, ale (podobně jako boty) vyzkoušené.
 • Šusťákové kalhoty a bunda. Čelenka, šátek nebo čepice proti pocení, respektive sluníčku.
 • Náplasti na prsní bradavky. Náplasti na puchýře. Vazelína. Nůžky či kleštičky na nehty. Spínací špendlíky na číslo.

Recept na „maratonské nudle“, jídlo před maratonem

Co potřebujete:

 • 1/3 hrnku mouky z cizrny
 • 1/2 hrnku studeného mléka
 • 2 hrnky mléka
 • šafrán
 • 1 polévkovou lžíci koriandru
 • 2 polévkové lžíce ovocného cukru
 • 1/8 polévkové lžíce bílého pepře
 • 1/2 kg těstovin
 • 1 hrnek nadrobno nakrájené brokolice
 • 1 hrnek nadrobno nakrájeného květáku

Nejprve si připravte omáčku. Zamíchejte šafrán, koriandr, ovocný cukr a bílý pepř se dvěma hrnky mléka. Nalijte na rozpálenou pánev a za stálého míchání přiveďte téměř k varu. Pak ztlumte oheň. Postupně přidávejte směs z mouky a půl hrnku mléka, dokud omáčka nezhoustne. Můžete ji ihned podávat k těstovinám, které jste podle návodu na obalu uvařili ve vroucí vodě a zhruba 7 – 10 minut před dovařením přidali brokolici a květák. Pokud chcete omáčku uchovat na později, přelijte ji do misky a míchejte, dokud nevychladne. Pak ji překrytou fólií můžete skladovat v lednici.

Maratonské nudle „se sluší" zapít půllitrem piva. Přispěje to dobrému pocitu i trávení. Poběžíte jako raketa!

„Když jsem začal trénovat, manželka se mě ptala: A budeš chtít, abych s tebou šla na start? A čekala na tebe v cíli? Odpovídal jsem, že v žádném případě. Přece nejsem nějaký školák, který potřebuje dovést na místo a pak vyzvednout. Nakonec si to nenechala vymluvit a šla se mnou. Nejdřív jsem reagoval trochu podrážděně. Ale když pak vypukla předstartovní nervozita, byl jsem rád, že s sebou někoho mám. A v cíli? Bylo skvělé se s ní o tu radost podělit.“
Karel Hamala, 31 let, první maraton v roce 2003

Trénink čtyři dny před maratonem

Žádný běh, prostě pohoda, relax...

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (43 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecká poradna

všechny články Běžecká poradna

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

 • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
 • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
 • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
 • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»
 • Nenechte se nachytat při výběru běžecké obuvi či běžeckého oblečení. Neplatí, že nejdražší rovná se nejlepší : Naprosto souhlasím. Fakt nezáleží na tom, jestli je oblečení drahé nebo levné. Hlavně musí být…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků