logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Mem

Mem

Kdo je to Mem? Kde se zrodil? Co ho vede na jeho cestě? Kde jsou jeho hranice? Co? Kdo? Kam? Jak? Kde? Proč? Otázka stíhá otázku – odpovědi se valí jak voda v horské bystřině a stejně to pořád nestačí. Člověk už je takový, raději pokládá otázky, než aby na ně odpovídal. Tady to však není o nechuti odpovídat, tady je to spíše o tom, že každá odpověď vyvolává další a další otázky. Jedna odpověď je však absolutní.

Mem je voda. Mem je život. Mem je láska.To už samo o sobě by jako odpověď mohlo stačit. Tak jako každou živou bytostí proudí tekutina – proudí jí voda, tak každou živou bytostí musí proudit život, musí ji naplňovat láska. ŽIVOT, VODA a LÁSKA je to, co nás spojuje, co námi proudí, bez života, bez vody a bez lásky bychom byli jen vzpomínkou v myslích těch, co zůstávají.

Mem je láska

Autorkou osobního obrázku je Irena Janečková, pokud se vám líbí a chtěli byste mít svůj nebo jej darovat někomu blízkému, můžete si objednat jeho nakreslení, na 
e-mail:irejan@seznam.cz, nebo pomocí SMS na
tel.: +420 732 931 319

V každém z nás je voda – mem, v každém z nás je život. Opakuji to proto, že až budete číst příběh Mema – příběh života, snadno se může stát, že v tomto příběhu zachytíte střípky svého života. Bylo by velmi divné, kdyby tomu tak nebylo, protože voda a život byly na Zemi od jejího počátku.

Mem tu byl dřív než bůh stvořil Adama, dřív než Abrahám, Mojžíš, Ježíš, Budha, Mohamed, Krišna a ostatní vyvolení, kteří nám pomáhali a pomáhají osvětlovat a nacházet cestu. Myslíte, že toto je troufalé tvrzení? Tak mi ho vyvraťte! Přesvědčte mě, že tomu bylo jinak, že život nepochází z vody? Z vody, ze světla a z lásky.

Z vody a ze světla

Mem má na rozdíl od vyvolených tu výhodu, že nikdy nebyl a nikdy nebude vázán k jedné skupině, k jednomu etniku. Mem pronikal a vždy bude proudit všemi tvory, ať se zrovna nacházejí na kterémkoliv kousku Země. Mema nemůžete uchopit a svázat. Nemůžete svázat jeho myšlenky a vydávat je za mantru, nemůžete však svázat ani jeho tělo, mysl, duši, protože ve chvíli, kdy tak učiníte, svážete sama sebe.

Sami sebe sice můžete svázat zákony, předpisy, provazy, řetězy, ale nikdy nesvážete najednou všechny bytosti, všechny tvory a tak vždy zbude dost prostrou k tomu, aby vám Mem proklouzl mezi prsty.

Pokud jde o Mema, nemá zapotřebí stavět se čímkoli, představovat cokoli. Mem prostě je a proudí prostorem a časem od počátku našeho času, ale proudil i před ním a bude proudit i tehdy, až náš čas skončí.

Člověk, nebo kterýkoliv tvor v našem světě může způsobit, že život Mema nebude dál proudit, ale proud energie – života, která proudila a proudí Memem, nikdy zmařit nemůže. Je to jako když chcete chytit bublinu probublávající vodou. Vždy vám unikne a zbude vám po ní mezi prsty jen pocit prázdnoty a v dlaních budete cítit lehké šimrání. Stejné šimrání, jako když zachytíte myšlenku, která vás někam směruje. Vy víte nebo alespoň tušíte kam, ale taky víte, že když se jí necháte řídit, půjdete za ní, už nikdy nenaleznete cestu zpátky. Už nikdy nenaleznete cestu zpátky do poklidného života, který vás sice plně neuspokojuje, ale na druhou stranu vám skýtá jisté jistoty.

Jistota je břímě, jistota je to, co nás váže k životu usedlému, k životu předpokládatelnému, k životu podle předlohy, k životu neživotu. S Memem nebudete mít jistotu nikdy, ŽIVOT totiž žádné jistoty neskýtá. Každou získanou jistotou se zbavujeme kousku života, tak to prostě v životě chodí, vždy je něco za něco. Nemůžeme mít zároveň volnost a zároveň požadovat na životě jistoty.

Mem je učitelem i žákem, kdyby tomu tak nebylo, nemohl by se vyvíjet, ustrnul by v jednom bodě a v tu chvíli by bylo po životě. Mem je studnicí poznání a zároveň nasává poznání jak houba, která byla vystavena dlouho slunečnímu žáru a najednou se dostala k vodě.

Necháte-li se vtáhnout do příběhu Mema, vydáte se na dlouhou cestu hledání a nalézání a zároveň na dlouhou cestu odhazování a ztrácení. Každým krokem, který ujdete na této cestě, odhodíte jednu slupku z krunýře, který jste si kolem sebe vystavěli jak chrostíci. Každým krokem odhodíte jednu z jistot, které jste si pracně krok za krokem budovali, každým krokem tak bude váš duch lehčí, ale možná vaše mysl bude těžší, bude vás nutit si ponechat alespoň pár těch pracně získaných jistot pro strýčka příhodu. Pokud se necháte lapit na vějičku mysli a budete se bránit odložit další jistoty, dostanete se na mělčinu, uvíznete tam, kde vás to zrovna potká. Můžete si zde vystavět domov s krásnou zahradou a můžete tu s klidnou myslí zakotvit natrvalo. Máte-li však neklidného, hledajícího ducha, tak ani krásný domov, ani krásná zahrada vám nepřinesou klid a vy se znovu vydáte na cestu, jen o něco starší a o něco těžší. Starší o ztracená léta a těžší o nové slupky.

Tak co? Vyrazíte s Memem na cestu rovnou, nebo si to necháte až na později?

Miloš Škorpil foto
Mem Mem

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (9 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Memovy rozmluvy o životě

Běžecká literatura

všechny články Běžecká literatura

Anketa – hlasuj i ty!

Vize pro rok 2017

Rok 2017 na sebe nedá dlouho čekat, Novoroční předsevzetí jakbysmet. Zatímco vize předpokládá dlouhodobost, Novoroční předsevzetí se vyznačují jepičím životem. Aby se Novoroční předsevzetí stalo prvním krokem k naplnění vize, je třeba si ho pořádně rozmyslet, i když znám spoustu lidí, kteří na druhou stranu tak dlouho přemýšlí a zvažují vše pro a proti, že než vše zváží, uteče pár let. Takže zvažujte pečlivě, ale dejte si časový limit na start. Jako nejlepší limit se jeví 1.1.2017, tak běžíme na to, co vy na to. Kterým směrem byste rádi v roce 2017 byli rádi, aby se ubírala vaše vize 2017?

Zlepšení či udržení zdraví35
Zlepšení nebo udržení fyzické kondice92
Více času na sebe10
Více času na rodinu4
Více času na přátele2
Více času na sebe a na rodinu11
Být víc sám (sama) sebou30

kde se diskutuje

  • Ještě jednu písničku … a tuhle taky musím : Já jsem tak poctivý (čti: zblblý :-)), že jsem dělal kliky už i o půl druhé v noci ... :-) »
  • Běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila na třetích 13 týdnů běžeckého roku. Čtvrtletní zaměřovací trénink na maraton : Pán Škorpil, v tomto pláne odporúčate bežať dlhý beh na úrovni 82 % TF max. (okrem rozklusu a…»
  • Jak skloubit zimní radovánky s přípravou na jarní běžecké vrcholy : Zdravím Miloši, mám dotaz k pohybu venku při inverzi. Bydlím na Karvinsku, kde trvá už několik dní…»
  • Běhání v zimě a mrazu se není třeba bát! Šest zásad pro běhání v zimě a mrazu : Ahoj všem K tomu mrazu, dnes ráno jsem si dal svých obvyklých 4,75km kolem Labe a bylo to bezva, od…»
  • Jak je to tedy s tím hladem, aneb Intermittent Fasting. Osmý tip Běžecké školy pro váš lepší běh : Jesliže vycházím z "nejím, když nemám hlad" a doplním k tomu "jím, když mám…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků