logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Stříbro – Dinkelsbühl – první ostrý test týmu Transamerica – trénink na Mammut ultramaraton – týden dvacátý

Stříbro – Dinkelsbühl – první ostrý test týmu Transamerica – trénink na Mammut ultramaraton – týden dvacátý

V článku se píše o tom, co se stalo v roce 2001. Častokrát se zamýšlím nad tím, proč si lidé vzájemně ztěžují život, který už beztak má každý dost těžký. Přemýšlím, co by se dalo dělat pro to, aby k sobě byli lidé tolerantnější a snažili se jeden druhému pomáhat, protože vzájemného házení klacků pod nohy vidím každý den dost a dost.

Je tomu už šest let, v té době jsem se podílel na organizaci Světového běhu míru v České republice a vlastně i v Evropě, když v tom roce byla Praha respektive Křižíkova fontána místem, kde končila evropská část tohoto běhu. V rámci českých tras, bylo jich tehdy pět a celkem měřily přes 1000 km, jsme společně s místními nadšenci vyhlašovali „Květy míru." Byla to buď města, jako Karlovy Vary, Mariánské Lázně, Stříbro, nebo celé oblasti jako „Oblast Růžového paloučku," kde byla sdružena města Vysoké Mýto, Choceň, Litomyšl, Svitavy, Polička, Ústí nad Orlicí a Česká Třebová nebo Chráněná krajinná oblast Český ráj.

Poté, když jsem se s projektem Světového běhu musel z osobních důvodů rozloučit, jsem stále nepřestával přemýšlet, jak alespoň v některém z těchto míst přenést myšlenky přátelství, lásky a vzájemného porozumění i za hranice naší republiky a naplnit tak zcela to, co jsme vlastně tímto vyhlášením světu oznamovali, totiž snahu a vůli hledat vzájemné porozumění mezi lidmi, národy a matičkou zemí.

Nakonec se mi podařilo zjistit, že město Stříbro má za partnerské město německé město Dinkelsbühl. Na tom by nebylo nic zvláštního, zvláštní na tom ale je to, že toto přátelství trvalo zhruba od roku 1950, kdy v Dinkelsbühlu vznikl český krajanský spolek. Ale ani to nebyl ten hlavní důvod, proč mě historie vzájemných vztahů těchto měst tak oslovila. To hlavní je v tom, že když došlo po válce k odsunu Němců, tak Němci ze Stříbra a jeho okolí se usadili právě v okolí a v městě Dinkelsbühl. Odtud tedy i ten krajanský spolek. Nadchlo mě na tom to, že tito lidé, kteří měli právo cítit hořkost a vztek a všechny záporné emoce, se naopak snažili toto všechno zapomenout a odpustit a myslet jen na to dobré, co je s místem, odkud museli odejít, spojovalo.

Když jsem to zjistil, oslovil jsem starostu města Stříbra pana Petra Bursíka a předestřel mu svůj plán: „300 kilometrů non-stop běh k přátelům“. Nejdřív se na mě podíval a řekl, že jsem cvok, když ale viděl, že to myslím vážně, tak nad tím začal nejen přemýšlet, ale začal i jednat. Celý projekt předestřel představitelům Dinkelsbühlu, ti souhlasili a tak vznikl projekt, který bude mít tento týden již páté pokračování.

Aby to nebyla jen jednostranná záležitost, běhá se v lichých letech ze Stříbra do Dinkelsbühlu a v sudých zase opačně. Vlastní štafetu pak tvoří běžci, případně jezdci na kole z obou měst.

Na celé akci se mi líbí to, že na ní není nic hrané, oba tábory se na ni těší a snaží se vždy své přátele něčím novým překvapit.

Tým Transamerica se představuje

obrázek

Připojení se týmu Transamerica k tomuto běhu bylo zcela v duchu toho, co bylo výše napsáno. I jeho účastníci se kromě hlavního úkolu oběhnutí USA a části Kanady budou snažit přinášet lidem v Americe a zejména krajanům přátelství a novinky z České republiky, aby tak měli možnost se dozvědět přímo, co se v tomto dílku Evropy odehrává a mění.

Ani nejlepší programátor by nedokázal připravit takový test, jaký nám dokázala připravit příroda. Od samého začátku v Pfreimdu až do našeho cíle v Rothu se do nás opíral studený protivítr a bičoval nás déšť. Veškerá předem zvolená taktika nasazování běžců resp. běžkyň na úseky vzalo hned za své a musela přijít na řadu improvizace, která zaručila, že celý úsek dlouhý 117 kilometrů zvládneme v daném čase 12 hodin. A tak Eva Novotná, Lucie Navrátilová, Petra Čtvrtečková, Jaroslav Fejfar a já jsme dávali ve prospěch úspěchu vše, co v nás bylo, a tak se úspěch zákonitě musel dostavit.

Doposavad ostatní kromě mě neměli praktickou představu, do jakého dobrodružství se chtějí v Americe pustit. Nyní už, kromě této konkrétní zkušenosti mají i jistotu, že jsme tým, který má na to, všechny nástrahy s úspěchem překonat a svůj odvážný cíl splnit.

Co dodat na závěr, snad jen to, že vám doporučuji se někdy do Stříbra či Dinkelsbühlu podívat. Stříbro určitě neminete, když pojede po staré silnici z Plzně na Rozvadov, zhruba 33 km od Plzně, po pravé straně uvidíte jeho krásně zrestaurovanou historickou část. Dinkelbühl najdete na německé mapě kousek za Norimberkem po levé straně. Dinkelsbühl se pak právem pyšní tím, že je historicky nejzachovalejším městem Německa.

Přeji vám, aby na vás dýchlo to přátelství a porozumění, které tato dvě města k sobě váží a abyste plně vychutnali jejich historickou krásu.

14ti týdenní tréninkový plán podle Williamse

Týden dvanáctý

den začátečníci středně pokročilí pokročilí
po 0 0 0
út 0 nebo 8 km 8 – 10 km 8 – 10 km
st 2 – 6x 00:35 (K) 4 x 1:00 (R) – 2:00 (OTF) 8 x 400 m (1:30) + 10 km (R) na silnici
čt 8 – 10 km 10 km 15 – 18 km
8 – 10 km 10 km 12 km z toho 8 km na čas
so 4 x 2:00 (S) – 4:00 (OTF) 8 x 00:30 (R) – 1:00 (OTF) 10 – 15 km
ne 10 km v tempu 100 km 0 0

Vysvětlivky:

K – kopce

S – 80% TF max

R – 90% TF max

F – fartlek

OTF – optimální tepová frekvence (50 – 65 % TF max)

Není-li použita žádná zkratka, běžte na úrovni 65 – 75 % TF max

Tréninkový plán na Mammut ultramaraton – dvacátý týden

den
po. volno
út. 96 minut nebo 16 km
st. 114 minut nebo 19 km
čt. 96 minut nebo 16 km
pá. 96 minut nebo 16 km
so. volno
ne. 120 minut nebo 20 km
Miloš Škorpil foto
Stříbro – Dinkelsbühl – první ostrý test týmu Transamerica – trénink na Mammut ultramaraton – týden dvacátý

Hodnoť článek

nehodnoceno, buďte první

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Ultramaraton – tréninkový plán

Ultramaraton

všechny články Ultramaraton

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Běžecká škola, jak ji znáte, se stěhuje do archivu : Gratuluji k takovému výkonu a do dalších let držím palce. Ať se daří a vaše články učiní šťastný…»
  • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
  • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků