logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Maraton je zase až za rok, ale závodů je v termínovce nepřeberně

Maraton je zase až za rok, ale závodů je v termínovce nepřeberně

Pomaratonskému týdnu je odzvoněno. Nohy vás pomalu přestávají bolet a dá se předpokládat, že řadu z vás začnou pořádně svrbět a začněte se rozhlížet, kde byste si co zaběhli. Běhat kratší závody je rozhodně dobré, minimálně proto, že se tak přirozenou cestou zrychlíte. Jiní zase budou volit závody jen občas a mezi tím se budou vždy na ten daný závod cíleně připravovat. Oboje je dobré, oboje má však svá plus i mínus, respektive svá specifika.

Závod každý týden

Pokud zvolíte variantu závodit každý týden, pak byste tomu měli přizpůsobit svůj trénink, to znamená, že po závodě si druhý den lehce vyklusáte. Další den si dáte volno. No a pak se začnete připravovat už na další závod. Trénink, který půjdete, by měl být jen takový, aby vás na tento závod připravil a ne před ním zatavil. To se samozřejmě lehce napíše, ale hůře udělá, tím spíš, když vám třeba poslední závod nevyšel úplně podle vašich představ a vy cítíte nutkání to nějak zlomit. Určitě se vám něco zlomit podaří. Pohříchu to ale nebude vaše forma, ale vy sami.

Zkuste i v těchto chvílích zůstat nad věcí a dejte si jen vylaďovací trénink. Co to znamená?

Pokud jste závodili v sobotu, v neděli vyklusali, v pondělí zařadili volno a v sobotu vás čeká další závod na 10 km, tak si v úterý lehce vyklusejte 3 km, protáhněte se, dejte si atletickou abecedu, abyste pořádně rozhýbali všechny klouby a zahřáli všechny svaly, které budete při běhu potřebovat, a pak si dejte v tempu závodu 3 – 5 km. Tedy v tempu závodu na 10 km, ne v tempu závodu na 3 či 5 km. Na závěr si 1 – 2 km lehce vyklusejte. Ve středu lehce vyklusejte. Ve čtvrtek zařaďte klídek. V pátek lehké zahřívací rozcvičení a v sobotu už můžete zase vesele závodit.

Pokud by se váš závod běžel až v neděli, tak si místo čtvrtečního volna jen lehce zaběhejte, nebo se projeďte na kole či se věnujte nějaké jiné sportovní aktivitě. Důležité ale je, abyste při ní do toho nešli naplno, protože pak by vám vydaná energie scházela v závodě a vy byste zase měli to své nutkání zlomit to v tréninku.

Příprava na vybraný závod

Tak to už trošku znáte z přípravy na maraton, myslím tím přibližnou skladbu tréninku v týdnu. Tady ale bude vždy záležet na typu závodu, na nějž se rozhodnete připravit. Jinak je třeba se připravit na běh na 5 km, jinak na 10 km, silniční závod na rovině či běh do vrchu. Vždy byste měli do tréninku zařazovat dny regenerační, a mezi nimi pak specializované tréninky:

  • na rozvoj rychlosti resp. tempa – u závodů do 15 km vedoucích spíše po rovině a silnici
  • na rozvoj síly – při přípravě na závod do vrchu

V příštím díle Běžeckého roku vám nabídnu velmi bohaté běžecké menu v podobě různých speciálních běžeckých tréninků.

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

nehodnoceno, buďte první

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Začal jsem běhat, ale ať dělám, co dělám, zrychlit nedokážu! Co mám dělat, abych běhal rychleji? : Dobrý den. Tenhle článek se mi opravdu moc líbí. Našla jsem se v něm krásně a aktuálně bych k tomu…»
  • Zjisti svůj startovní handicap a vyběhni. Šestý tip Běžecké školy pro váš lepší běh : Sorry za odbočku, to musí být nesmysl, ty časy fotbalistů, ne ? "Ve Slavii jsou nároky na…»
  • Stabilita při běhu, aneb co taky může způsobit nevhodná běžecká obuv. Osmý tip Běžecké školy pro váš lepší běh : S letitým odstupem musím dát Miloši za pravdu.Maximalistická obuv,konkrétně model Clifton od Hoka…»
  • Tak jak je to vůbec s tou snídaní – je anebo není tím nejdůležitějším jídlem dne? Třetí tip Běžecké školy pro váš šťastný života běh : Souhlas, není taky špatný vajíčka udělat na sádle a kokosak si dát do kafe. »
  • Tak jak je to vůbec s tou snídaní – je anebo není tím nejdůležitějším jídlem dne? Třetí tip Běžecké školy pro váš šťastný života běh : No jistěééé. Hned jsem si šel udělat dvě vajíčka na měkko (no, byly trošku spíš na tvrdo, ale…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků