logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Maraton je zase až za rok, ale závodů je v termínovce nepřeberně

Maraton je zase až za rok, ale závodů je v termínovce nepřeberně

Pomaratonskému týdnu je odzvoněno. Nohy vás pomalu přestávají bolet a dá se předpokládat, že řadu z vás začnou pořádně svrbět a začněte se rozhlížet, kde byste si co zaběhli. Běhat kratší závody je rozhodně dobré, minimálně proto, že se tak přirozenou cestou zrychlíte. Jiní zase budou volit závody jen občas a mezi tím se budou vždy na ten daný závod cíleně připravovat. Oboje je dobré, oboje má však svá plus i mínus, respektive svá specifika.

Závod každý týden

Pokud zvolíte variantu závodit každý týden, pak byste tomu měli přizpůsobit svůj trénink, to znamená, že po závodě si druhý den lehce vyklusáte. Další den si dáte volno. No a pak se začnete připravovat už na další závod. Trénink, který půjdete, by měl být jen takový, aby vás na tento závod připravil a ne před ním zatavil. To se samozřejmě lehce napíše, ale hůře udělá, tím spíš, když vám třeba poslední závod nevyšel úplně podle vašich představ a vy cítíte nutkání to nějak zlomit. Určitě se vám něco zlomit podaří. Pohříchu to ale nebude vaše forma, ale vy sami.

Zkuste i v těchto chvílích zůstat nad věcí a dejte si jen vylaďovací trénink. Co to znamená?

Pokud jste závodili v sobotu, v neděli vyklusali, v pondělí zařadili volno a v sobotu vás čeká další závod na 10 km, tak si v úterý lehce vyklusejte 3 km, protáhněte se, dejte si atletickou abecedu, abyste pořádně rozhýbali všechny klouby a zahřáli všechny svaly, které budete při běhu potřebovat, a pak si dejte v tempu závodu 3 – 5 km. Tedy v tempu závodu na 10 km, ne v tempu závodu na 3 či 5 km. Na závěr si 1 – 2 km lehce vyklusejte. Ve středu lehce vyklusejte. Ve čtvrtek zařaďte klídek. V pátek lehké zahřívací rozcvičení a v sobotu už můžete zase vesele závodit.

Pokud by se váš závod běžel až v neděli, tak si místo čtvrtečního volna jen lehce zaběhejte, nebo se projeďte na kole či se věnujte nějaké jiné sportovní aktivitě. Důležité ale je, abyste při ní do toho nešli naplno, protože pak by vám vydaná energie scházela v závodě a vy byste zase měli to své nutkání zlomit to v tréninku.

Příprava na vybraný závod

Tak to už trošku znáte z přípravy na maraton, myslím tím přibližnou skladbu tréninku v týdnu. Tady ale bude vždy záležet na typu závodu, na nějž se rozhodnete připravit. Jinak je třeba se připravit na běh na 5 km, jinak na 10 km, silniční závod na rovině či běh do vrchu. Vždy byste měli do tréninku zařazovat dny regenerační, a mezi nimi pak specializované tréninky:

  • na rozvoj rychlosti resp. tempa – u závodů do 15 km vedoucích spíše po rovině a silnici
  • na rozvoj síly – při přípravě na závod do vrchu

V příštím díle Běžeckého roku vám nabídnu velmi bohaté běžecké menu v podobě různých speciálních běžeckých tréninků.

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

nehodnoceno, buďte první

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Anketa – hlasuj i ty!

Vize pro rok 2017

Rok 2017 na sebe nedá dlouho čekat, Novoroční předsevzetí jakbysmet. Zatímco vize předpokládá dlouhodobost, Novoroční předsevzetí se vyznačují jepičím životem. Aby se Novoroční předsevzetí stalo prvním krokem k naplnění vize, je třeba si ho pořádně rozmyslet, i když znám spoustu lidí, kteří na druhou stranu tak dlouho přemýšlí a zvažují vše pro a proti, že než vše zváží, uteče pár let. Takže zvažujte pečlivě, ale dejte si časový limit na start. Jako nejlepší limit se jeví 1.1.2017, tak běžíme na to, co vy na to. Kterým směrem byste rádi v roce 2017 byli rádi, aby se ubírala vaše vize 2017?

Zlepšení či udržení zdraví38
Zlepšení nebo udržení fyzické kondice97
Více času na sebe12
Více času na rodinu6
Více času na přátele2
Více času na sebe a na rodinu11
Být víc sám (sama) sebou32

kde se diskutuje

  • Běhání v zimě a mrazu se není třeba bát! Šest zásad pro běhání v zimě a mrazu : nemáte někdo zkušenost s během maratonu v zimě ? »
  • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Zdravím Vás, běh a celkově cvičení je super věc. Velmi zajímavé jsou nově objevené spojitosti běhu…»
  • Být zdravý a v kondici. Koho a co všechno to v našem životě ovlivňuje. Cooperův test. Čtrnáctý tip Běžecké školy pro váš lepší běh : V tabulke muži 30 – 39 let, průměrný, je chyba (1900 – 1299 m), spravne ma byt 1900…»
  • Ještě jednu písničku … a tuhle taky musím : Já jsem tak poctivý (čti: zblblý :-)), že jsem dělal kliky už i o půl druhé v noci ... :-) »
  • Běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila na třetích 13 týdnů běžeckého roku. Čtvrtletní zaměřovací trénink na maraton : Pán Škorpil, v tomto pláne odporúčate bežať dlhý beh na úrovni 82 % TF max. (okrem rozklusu a…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků