logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

13. ESPA Oetscher Ultra Marathón – (72 km/3.000 m převýšení ve dvou dnech)

13. ESPA Oetscher Ultra Marathón – (72 km/3.000 m převýšení ve dvou dnech)

O víkendu, 20. – 21.6. jsem měl možnost zúčastnit se tohoto zajímavého závodu v nádherném prostředí národního parku Oetscherlandes v Rakousku. Start i cíl byl ve vesnici Lackenhof. Naši skupinku z Čech tvořili 3 běžci. Měli jsme všichni již nějaký maraton za sebou, ale tento blížící se ultramaraton byl pro nás všechny prvním. Nevím, jak kolegové, ale já jsem neměl tušení, co mě čeká o tomto víkendu. Chtěl jsem si zaběhnout svůj první ultramaraton a splnit si další běžecký sen. Svého rozhodnutí nelituji a jsem rád, že právě Oetscher byl mým prvním ultramaratonem. V řadě věcí platí, že se nezapomíná na to, co je poprvé. Mohu říci, že v mém případě pro ultramaraton to platí 100%. Pocity a zážitky se dají jen stěží vyjádřit. Snad se mi podaří podělit se s Vámi o některé dojmy.

Na závod jsme vyrazili autem v pátek odpoledne. Postupně se k nám přidal déšť, který stále sílil a nepřestal, ani když jsme dorazili do místa závodu. Po rychlém vybalení věcí a ubytování se rozvinula diskuse, zda běžet sobotní 1. část – 50 km/1.850 m převýšení nebo

se zúčastnit až nedělního závodu. Kolegové usínali s tím, že ráno rozhodne. Ráno byla obloha zatažená a mírně pršelo. Rozhodli jsme se všichni běžet a s námi se na start hlavního závodu odvážilo 52 dalších ultramaratonců. Místní horští běhací borci zvolili lehkou variantu oblečení, a tak jsem podle nich nakonec běžel ve dvou lehkých funkčních tričkách s tím, že je lepší, když promokne méně věcí.

V sobotu v 9 hod. ráno startujeme z nadmořské výšky 810 m.n.m. Po 2,5 kilometrech lehkého stoupání po asfaltové cestě sbíháme 7,5 km po lesní cestě o 400. m.n.m. níže. Zde je první občerstvovací stanice. Na 20. km nás dovedla mírně zvlněná turistická cesta. Na dalších 5 km nás čeká 400 m stoupání. Déšť neustává, vše je dokonale promočené, v botách voda a ponožky by se daly ždímat. Teplota klesá na své minimum 10 st. Celsia. Naštěstí následuje stejně hluboké klesání a vstup do kaňonu, vyhloubeném místní dravou řekou. Máme možnost téměř 15 km obdivovat tuto nádhernou horskou scenerii.

Velká část trasy vede po horské turistické trase. Běžíme po dřevěných lávkách, schodech a řeku přebíháme po dřevěných i ocelových můstcích. Na dalších přibližně 4 km nás čekalo prudké stoupání, téměř 400 výškových metrů, po lesní cestě. Zde často běh, alespoň v mém případě, vystřídala chůze. Konečně je tu 39. km, konec stoupání a mírně zvlněná široká lesní cesta. Těch nekonečných dalších 6 km, kdy nohy už nechtějí běžet, musí pomoci hlava a touha tento závod dokončit. Odměnou za toto úsilí je poslední 5 km dlouhý seběh do cíle, který končí seběhnutím „černé“ sjezdovky, kde je cíl prvního dne.

Vše je na mně mokré včetně běžeckých bot, které jsou navíc zablácené. Unavený, ale s krásnými pocity čekám na kolegu. Také to zvládl. Společně dostáváme pozdní oběd a odjíždíme na ubytovnu „Jugendherberge“ dát teplou sprchu a masáž. Obojí je v ceně závodního paketu. Po hodince spánku doplňujeme kalorie vydatnou gulášovkou a místním pivem. Poté jdeme spát, protože druhý den bude také náročný.

V neděli se počasí umoudřilo a teplota vyšplhala k 13 st. Celsia. Čekalo nás už jen 22 km/1.100 m převýšení. Závod měl startovat v 10 hod. ráno. Rozhodovalo se, zda nás organizátoři závodu „pustí do hor“. Rozhodnutí padlo, poběží se standardní trasa, protože skály „oschly“. Nikdo ze závodníků nebyl nervozní, že start byl o 15 min. opožděn. Na rakouských horských běžcích nebyla znát nervozita, převládal úsměv a dobrá nálada.

Start byl stejný jako v sobotu, ale na 7. km, po občerstvovací stanici pořadatelka nekompromisně naznačovala, že turistickou širokou cestu opouštíme a následuje prudké stoupání nekonečným lesem. Po 600 nastoupaných metrech skončil les a dostali jsme se do pásma kosodřeviny. Těsně před opuštěním lesa nás příroda upozornila, kdo je tady pánem a spustila na nás na několik minut drobné ledové kroupy.

Horská cesta mezi masivy hor se pomalu vytrácela a my se ocitli na skále. Dál jen šipky ukazovaly, kterým směrem postupovat výše. Cílem stoupání byla hora Oetscher, jejíž vrcholek je ve výšce 1.890 m.n.m. Zde už jsme byli často pod kontrolou alpské horské služby. V nejhorších úsecích byla natažena horolezecké lana, připevněná přes mačky ke skále. Podrážky bot byly ještě špinavé od hlíny a často na skále klouzaly. Žádným lanem jsem nepohrdnul a pokorně přijal jejich pomoc. Síly v nohách ubývaly. Ještě více jsem to pocítil při „seběhu“ po kamenech, kdy hrozilo vyvrtnutí kotníku. Konečně byl příkrý masiv za mnou a dostal jsem se na nádhernou měkkou louku. Rychle jsem musel zapomenout na „kochání“, protože mlha mi schovávala fáborky, které označovaly trasu. Naštěstí se objevil v mlze další člen horské služby, odšktrl si mě na seznamu a vysílačkou oznámil moje číslo na další kontrolu. Stejně jako první den, následoval závěrečný asi 8 km seběh do cíle a opět „černá“ sjezdovka pro cílový finiš.

Opravdu neumím vyjádřit pocity, jaké jsem měl v cíli závodu. Ti z Vás, co již máte nějaký ten

ULTRA za sebou, určitě víte o čem píši a o jaké pocity jde. Ostatním, kteří milují hory a běh, mohu takový závod doporučit. Není to jen o běhání a o vůli překonat sebe sama, ale o zvládnutí i rozmarů přírody, která někdy nechce prohrávat a bývá hodně silným soupeřem.

Pokud byste si chtěli příští rok taky něco podobného užít, tak bližší informace najdete na ESPA Oetscher Ultra Marathón

Zdeněk Chmel foto
  • přečteno: 18290/18267×

Hodnoť článek

nehodnoceno, buďte první

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecké akce

všechny články Běžecké akce

Anketa – hlasuj i ty!

V jaké značce běžeckých bot vběhnete do běžecké sezóny 2017

Běžecká sezóna sice nikdy nekončí a tak vlastně ani nikdy nezačíná, prostě běháme furt. Přesto začátek března se bere jako její pravý začátek. Zajímalo by nás, jaká značka je vaše současná srdcovka a tak jí dáte přednost před ostatními značkami na trhu.

adidas100
Asics135
Brooks19
Inov-859
Icebug5
Hoka One25
Mizuno59
Newton5
NB22
Nike62
Salming375
Salomon43
Scott3
Vibram Fivefingers9
Vivobarefoot6
Zoot5
Jiné, zde neuvedené značce49
Běhám bos, bot netřeba14
ON8

kde se diskutuje

  • Jak se obléci na běh do teplého počasí : Díky za tipy! Já mám oblíbená funkční tílka s podprsenkami a přes ně tílko s obrázkem běhu (aby…»
  • Půlmaraton pod 100 minut se vyplatí : Ta pozadí .... upřesňuji na 3. čtvrtinu. A možná bych se nechal přesvědčit i na 2. Žádný extrém…»
  • Půlmaraton pod 100 minut se vyplatí : Romane, s Karlem je to jistota, ten se kochá rád! Výborná volba! S Joggerem bych si dovolil mírně…»
  • Půlmaraton pod 100 minut se vyplatí : Fanouš je jak kecal z Prodané ... Ale jeho argumenty jsou přímo geniální. Já, ale nebudu dřív doma,…»
  • Půlmaraton pod 100 minut se vyplatí : Pokud je otravná, nezáživná, nudná trať, vyplatí se spěchat do cíle. Ale : pokud je trať hezká,…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků