logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Ohlédnutí za soustředěním v Horní Stropnici

Ohlédnutí za soustředěním v Horní Stropnici

Ano, opět se vyvedlo. Mluvím o běžeckém soustředění, které proběhlo o víkendu 14. – 15.5. v Horní Stropnici v Novohradských horách. Pořádání měl na triku sám „pan ředitel“ běžecké školy. Počasí nám přálo tak napůl, ale o to víc bylo zážitků…

V pátek po práci jsem na Zličíně naložil Toma a vyrazili jsme na jih. Cesta nám pěkně uběhla, naposledy jsme se viděli v zimě na soustředění v Kdyni, takže bylo o čem povídat. Do Horní Stropnice jsme dorazili akorát na večeři. Měli jsme domluvené stravování v místním sportovním centru a zamluvenou velkou klubovnu na celý víkend jen pro sebe. Po té večeři následovalo úvodní slovo „pana řídícího“ a znalkyně místního terénu Pavlíny – pořadatelky závodu Silva Nortica Run, seznámení účastníků a probrání sobotní trasy. Sešla se tu velmi zajímavá společnost. Někteří „staří známí“, ale převážná část byly pro mě „nové tváře“. Po pečlivém nastudování trasy jsme se šli ubytovat. Tedy všichni tam jeli autem, akorát čtyři jsme nechali auto u sportcentra a vyrazili pěšky. Po chvilce bloudění a telefonické radě od Miloše jsme i my čtyři dorazili do turistické ubytovny a mohli se uložit ke spánku.

Ráno nás z pelechu vytáhlo sluníčko a po vydatné snídani jsme vyrazili směr Nové hrady, státní hranice a zpět. Cesta byla příjemná, do Nových hradů jsme běželi přes Terčino údolí, což je 4 km anglický park zkrášlený architektonickými skvosty. Miloš si nás po cestě parkem pěkně prohlédl, hlavně jak kmitáme nohama a kroutíme rameny a pak už mu to nedalo a jal se opravovat, ukazovat a vylepšovat náš běžecký styl. Z Nových hradů jsme pokračovali mírně zvlněnou krajinou až na bývalý hraniční přechod, kde se startuje jeden ze závodů Silva Nortica Run. Dál jsme pokračovali po trase závodu zpět do Nových hradů a musím říct, že jako úvod závodu byl terén dost kvalitní „na rozehřátí“. Běželi jsme pořád nahoru a dolů jako na houpačce. V Nových hradech jsme si dali občerstvovačku před potravinami na náměstí a následoval zajímavý terénní prvek. Z náměstí se pokračovalo tzv. „myší dírou“ v hradbách, což v praxi znamenalo, že jsme běželi k řadovému domu s úzkým průchodem, který vypadal spíš, že vede někomu na zahradu, ale bylo to ono. Seběhli jsme dolů pod hrad a dál pokračovali zpět přes Terčino údolí. Aby to nebylo nazpátek jednotvárné, tak jsme odbočili k umělému vodopádu, který sice netekl, ale místo to bylo moc pěkné, a dále nás Milošův orientační smysl zavedl až k úpatí přehradní hráze, kam byl ovšem zakázán vstup.

Odpolední program byl trochu jiného rázu. Protože člověk pro svůj rozvoj potřebuje nejen fyzickou aktivitu, ale i potravu duševní, vrátili jsme se do Nových hradů na prohlídku hradu a kláštera. Hradní interiéry byly vybaveny tak luxusně, že ve mně evokovaly spíš zámek než hrad, ale měli to udělané pěkně. Větší stopu ve mně zanechala prohlídka kostela a kláštera – jak často se našinec dostane do fungujícího kláštera. Závěrečná chvilka k vypití čaje v klášterní jídelně pro hosty s nádhernou štukovou výzdobou klenutého stropu jenom podtrhla uklidňující dojem, který jsem měl po celou dobu návštěvy kláštera. Příslovečnou třešničkou na dortu byla návštěva hradní cukrárny Chvilka s výbornou domácí zmrzlinou, kterou z venku hlídal dřevěný mužík s „pětiprsťákama“. Sobotní den jsme zakončili promítáním záběrů z minulých ročníků Silvy Norticy a Milošovou přednáškou ohledně běžecké obuvi, kde proběhla i vášnivá diskuze plná fundovaných dotazů.

V neděli ráno nás opět něco zbudilo, ale tentokrát to byl zvuk dopadu kapek na okenní parapet. Počasí se změnilo. Jeden z nás, profesí meteorolog, k tomuto poznamenal, že déšť vytrvá a bude postupně ustávat. A to se posléze potvrdilo. Šlo tedy o to se na dopolední výběh správně obléknout. Já, jako největší trubka, jsem sebou neměl větrovku, takže jsem volil dvě funkční trika s dlouhým rukávem a přes to jedno krátké a bylo to tak akorát. Ráno bylo 8 stupňů a hustě pršelo. Vyrazili jsme tentokrát na druhou stranu do kopců, na další úsek Silvy Norticy. Cesta vedla přes vesnice Hojná voda a Dobrá voda, která dala jméno populární kyselce a jak jsme se mohli přesvědčit, „dobrá voda“ tady volně vytékala ze země. Déšť neustával, ale člověk si za chvíli zvykne, jen je důležité se moc nezastavovat a pořád zůstat „v teple“. Trasa Silvy Norticy milosrdně minula dva vrcholy a oběhla je po vrstevnici a protože jsme v sobotu uběhli „jen“ 25 místo plánovaných 30 km, tak se nám nedělní trasa nějak záhadně natáhla o 5 km taky na 25. A jak už jsem napsal, předpověď vyšla, a když jsme doběhli – přestalo pršet.

Pak už následovala jen sprcha, balení, oběd, k němuž nám Miloš promítnul aktuální fotky z víkendu, a už jsme se rozprchli do svých domovů s příslibem setkání na dalších soustředěních. Pro mě to bylo soustředění kvalitní, 50 km za víkend jsem letos ještě neběžel, a bylo to jakési nastartování do další části sezóny, nemluvě o získání a sdílení nových informací a zkušeností o běhání.

Kdo jste tam nebyli, o hodně jste přišli!

To byl Filip slovem a tady je Filip obrazem

Filip Kessler foto
  • přečteno: 11722/11516×

Hodnoť článek

nehodnoceno, buďte první

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecké akce

všechny články Běžecké akce

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Jak uběhnout maraton za 100 dní : Já jsem si letos vyzkoušel maraton za šedesát dní. Nutno říci, že jsem měl naběháno pět let a pár…»
  • Od gaučinku k běhu : Díky za motivaci. Jsi fakt borec. Inspirace pro všechny jako jsem já. »
  • Od gaučinku k běhu : Běh není v našem věku o čase a pachtění se po rekordech. Běh má zlepšit kondici, zdraví a posunout…»
  • Postižení Achillovy šlachy : Může mít polyneuropatie něco společného s achillovou šlachou?? Bylo mi řečeno, že ji mám…»
  • Deset mýtů o běžeckých botách : Spis nez studie a vyvraceni mytu bych doporucoval srovnat statistiky bezeckych zraneni u…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků