logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Co Čech, to odborník na běžecké boty

Co Čech, to odborník na běžecké boty

Přestávám se divit všem politikům v Česku a to napříč celým politickým spektrem, že lítají od čerta k ďáblu, chtějí-li se zavděčit voliči. On totiž co Čech, ale i Moravan či Slezan, aby si nemysleli, ale i Češka, Moravanka a Slezanka, aby neřekly, že je opomíjím, to odborník/odbornice na všechno a zároveň málo přístupný/přístupná názoru druhých.

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

 1. Nejlepší je běhat a moc nemyslet
 2. Výhody vybrání si boty z nepřeberné nabídky obchodu
 3. Vy musíte vědět, co vám má běh dávat, co běháním chcete získat, kam má vaše běhání směřovat…

To máme spolek králíkářů, holubářů, houbařů, ovocnářů, hasičů, cyklistů, inlajnistů, turistů… běžců. U toho posledního bych se zastavil, protože tak jako houbaři se dokáží do poslední desítky, kterou jim je ochoten hostinský nalít, přít o tom, jestli je chutnější hřib pravý – smrkový nebo muchomůrka růžovka – masák (mimochodem jak kdy a do čeho:)), tak se budou běžci až do roztrhání posledního funkčního či bavlněného trika přít o to, jestli by měl člověk spíše běhat v botě klasické či minimalistické, Vibram fivefingers nebo bos.

Nejlepší je běhat a moc nemyslet

Řekl bych, že nejdůležitější na běhání je běhání samotné. Skoro bych si vsadil, že mnoho lidí než se rozmyslí, jestli nazout botu tu, tamtu či onu, aby si to běhání užili, nakonec vůbec nevyběhnou a pak sednou k počítači a hledají odpovědi tam. Přitom odpověď je velmi snadná. Zajdu do obchodu s běžeckými botami a tam si všechno vyzkouším. Nemám-li páru, jaký typ je pro mě vhodný, tak si nejdříve vyzkouším od každé značky po páru neutrální boty. Která mi nejlépe padne, v níž se při lehkém proběhnutí po obchodě nejlépe cítím, tu dám na stranu. Pro sichr si pak ještě od stejné značky nechám podat jeden pár, mají-li více variant tak všechny, boty s podporou. Obdobně se zachovám, chci-li si koupit botu závodní či trailovou. Domů beru ten pár, v němž jsem se cítil nejlépe. Že to není vědecké? Ale běžte. Je to velmi vědecké, vždyť věda není nic jiného než řada pokusů a omylů s tím, že když máme kliku, tak nakonec kápneme na to pravé řešení, případně vám spadne z nebe v podobě applu jako Newtonovi.

Výhody vybrání si boty z nepřeberné nabídky obchodu

 • Rozhodně se pak nebudete moci vymlouvat, že vám někdo blbě poradil. Tedy až na to, že jsem vám toto poradil já, a že když si nejste sami schopni určit, co je pro vás nejlepší, v čem se nejlépe cítíte, tak už vám s tím stejně nikdo líp neporadí!
 • Kvalitní trénink. Než si vyberete ten správný pár běžecké obuvi, tak v krámě naběháte spoustu metrů a taky se naučíte správně uvazovat tkaničky.
 • V obchodě z vás budou mít určitě radost. Rozhodně si vás zapamatují a až příště přijdete, nebude najednou v krámě jediný prodavač:). To byl vtip, i když možné je všechno. Pokud jsou ale v obchodě inteligentní prodavači, tak si na vašem příkladě uvědomí, že prodat někomu „jeho" běžeckou botu není žádná prča.
 • Zjištění jeho (vaší) běžecké boty. Zajisté jste si všimli, že jsem nepoužil termín správná běžecká bota, ale jeho (vaše) běžecká bota. Tenhle obrat jsem zvolil zcela záměrně, protože nikdo jiný než vy sami nemůže vědět, co je pro vás nejlepší botou. Proto také tak nerad někomu radím, v čem by měl běhat. Vždy jen řeknu, co nejlépe svědčí mně.

Vy musíte vědět, co vám má běh dávat, co běháním chcete získat, kam má vaše běhání směřovat…

I toto samozřejmě hraje roli ve výběru vaší běžecké boty. Je-li vaším cílem objevovat nové rozměry života a dosud jste běhali v klasických běžeckých botách, v nichž jste však měli pocit, že vás příliš svazují, začněte objevovat běhání v minimalistických běžeckých botách, ale buďte obezřetní ve své volbě. V podstatě v nabídce všech firem, kromě opravdu úzce specializovaných značek, najdete v nabídce takové, které mají rozdíl mezi výškou paty a špičkou. Věřte, že to není marketingový trik, když některá z firem napíše, že byste měli snižovat postupně. Je to stejné jako se snižováním váhy, taky není zrovna zdravé shazovat rychle, tělo je sice schopné se přizpůsobovat našim libůstkám, ale nikdy není dobré jej vystavovat stresu. I prudká změna typu běžecké boty představuje pro vaše tělo stres a může vést ke zranění. Blbé na tom je, že většinou k takovému, kvůli němuž jste volili jiný typ boty! A pak zas budou mít o práci postaráno ortopedi a podiatři, fyzioterapeuti a psychiatři, a vy budete stát na počátku kruhu a budete se ptát: Jaká bota je pro mě ta nejlepší? Přitom jste ji možná už na noze měli, jen jste k jejímu používání zvolili špatný přístup!

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (8 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Filip | 30. 5. 2011 7.25 hod. | 147.231.138.xx
Musím taky přidat svou trošku do mlýna. V pátek jsem si místo bot s podporou vzal boty s neutrálním došlapem a ještě "nížší" a po 25 km jsem si pěkně natáhl postranní vaz v koleni. Holt zvykat je si třeba postupně...

ll | 29. 5. 2011 18.54 hod. | 89.176.28.xx
Píšeš jako bys nás všechny znal já taky vybíral botu stejně ale teprve až sem si uhnal nějaké bolesti sem se začínal zajímat o věci které jsem netušil jak jsou dulezité. Správná velikost a spravné utažení (spíš povolení boty )a stím související vázání kaniček :) Ono by se snad mělo dělat i školení jak správně obouvat boty a jak v nich běhat až potom jakou botu vybrat :)

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Memovy rozmluvy o životě

Běžecké vybavení

všechny články Běžecké vybavení

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

 • Správný střih a správná podpora. Nová kolekce podprsenek NIKE PRO BRA : Já osobně si myslím, že stačí i levnější podprsenka, ale hlavně funkční. Jinak já ji kupovala tady…»
 • Tréninkový plán na zhubnutí nejen pro výkonnostní běžce a běžkyně : Ahoj, narazil jsem nedávno na tento trénink. Zatím mám za sebou 2 běhy a líbí se mi to. Jenom mi…»
 • Běžecká čítanka Miloše Škorpila : Adélo, bohužel Běžecká čítanka je už několik let beznadějně vyprodaná a její nové vydání se…»
 • Běžecká čítanka Miloše Škorpila : Dobrý den, sháním knihu Běžecká čítanka Miloše Škorpila, můžete mi prosím někdo poradit, kde ji…»
 • Only one? : To je dobré jako povídka od Oty Pavla. »

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků