logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Komu a jak pomáhá SVĚTLO PRO SVĚT

Komu a jak pomáhá SVĚTLO PRO SVĚT

Dovolím si splatit dluh, který mám vůči Milošovi od začátku května, respektive ne tak vůči němu, jako spíše svému slibu obeznámit lidi s tím, co je SVĚTLO PRO SVĚT vlastně zač:-)

Pro koho, co děláme, konkrétní aktivity…

Jak pomáháme, co děláme v Čechách, jak mohou lidé pomoci.

SVĚTLO PRO SVĚT a naše projekty

Naši pomoc cílíme na nevidomé lidi a lidi s postižením v rozvojových zemích – v tuto chvíli působíme v Etiopii, ve Rwandě a v Burkině Faso. Proč právě tyto země, proč ne pomoc nevidomým v Čechách či proč je takovým problém právě slepota?

Pokusím se odpovědět.

obrázek

Snažíme se vybírat země, které patří celosvětově mezi ty nejchudší a kde je slepota či vznik postižení obzvlášť palčivým problémem. To může být způsobené rozšířením infekčních onemocnění, těžce dostupnou lékařkou péčí či teritoriální povahou země (např. většina obyvatel žijících na venkově, špatná infrastruktura, velká rozloha a tím pádem obrovské vzdálenosti potřebné k dopravě do nejbližšího města a nemocnice/nejbližšímu lékaři).

obrázek

Na světě žije 39 milionů nevidomých lidí, 85% z nich přitom žije v rozvojových zemích. Podílí se na tom špatná hygiena, nedostatek nezávadné pitné vody, takřka neexistující prevence (a také jakákoliv prenatální péče či péče v ranném věku dětí), velké rozšíření infekčních onemocnění (způsobujících např. onemocnění trachom, říční slepotu atd.), nedostatek vitamínů u dětí. V téměř 90% očních nemocí je přitom možné již vzniklé onemocnění vyléčit či mu prevencí předejít – tato pomoc bývá často velmi nenáročná a ve srovnání s léčbou jiných nemocí velmi levná!

obrázek

Pár dalších čísel pro představu:

 • Na světě žije přibližně 650 milionů osob se zdravotním postižením
 • 45 milionů osob s postižením jsou děti
 • Ve více než 50% případů by bylo možné zdravotní postižení vyléčit nebo mu předejít. To platí jak pro ženu, u které šedý zákal zapříčinil oslepnutí, tak pro dítě, které nemůže chodit jen kvůli vrozenému postižení kyčelních kloubů.

Léčba zrakových onemocnění tvoří hlavní náplň našich projektů. Postihujeme ale i další druhy postižení. Snažíme se pomoci vždy tam, kde je to žádoucí, účinné a relativně levné.

obrázek

Vždy vycházíme z potřeb dané komunity – velmi úzce se spolupracuje s místními organizacemi či například univerzitami.
Snažíme se pracovat s celými rodinami – pokud má někdo v rodině šedý zákal a sourozenec/rodič/prarodič/ či naopak dítě jiný zdravotní problém, kde může pomoci např. fyzioterapie, tak s ním pracujeme také.
Snažíme se o podporu vzdělávání a zařazování dětí do škol – právě malá informovanost a vzdělanost je společně s nedostupnou lékařskou péčí největším problémem.

Chudoba způsobuje postižení a současně postižení uvaluje lidi do ještě větší chudoby.

Několik příkladů:

 • Člověk, který nemůže být z důvodu postižení ekonomicky aktivní a nemůže se postarat o rodinu, je tak pro rodinu „přítěží" a způsobuje ještě větší chudobu svých nejbližších.
 • Dítě, které musí doprovázet např. nevidomého otce či babičku, nemůže chodit do školy a tím se snižuje jeho šance na vzdělání a uplatnění v životě.

Příběhy lidí

Zaměřujeme se výhradně na pomoc v rozvojových zemích, protože tamní problémy jsou jen velmi těžko srovnatelné s problémy u nás. V České republice má každý člověk nárok na lékařskou péči a lidé u nás netrpí postižením „zbytečně“.

Konkrétní pomoc na projektech

 • V místě našich projektů podporujeme oční kliniky (nákup zdravotnického materiálu, školení lékařů, práce mobilních týmů a terénních pracovníků vyhledávajících lidi s postižením).
 • Distribuujeme antibiotika zabraňující vzniku či rozvoji infekčních onemocnění, která mohou způsobit slepotu.
 • Podporujeme projekty komunitní rehabilitace, kde se pracuje s rodinou, se školami, poskytuje se fyzioterapie a základní ošetření či léčba, podporuje se zařazování dětí do škol a úprava podmínek ve školách.

V České republice se snažíme o osvětu, od letošního roku také začínáme s rozvojovým vzděláním. Našim cílem je zvýšit povědomí o problematice rozvojového světa a lidí žijících s postižením obecně.

Zajímavé odkazy:

Světlo pro svět

VISION 2020

LIGHT FOR THE WORLD

Jak je možné se zapojit?

Více o nás a také možnostech pomoci se dočtete na www.svetloprosvet.cz

obrázek

Můžete se zaregistrovat k některému z běhů Prague International marathon a běžet pro SVĚTLO PRO SVĚT. Rozšíříte tím povědomí o naší činnosti, můžete o nás říci svým známým a přátelům, myšlenku pomoci šířit dál.

Pokud poběžíte, máte možnost přispět na naše projekty či získat jakékoliv příspěvky od svého okolí. Jakákoliv podpora, a především osobní angažovanost a zájem o věc může nesmírně pomoci.

Hana Chorváthová foto
 • přečteno: 16612/16345×
Komu a jak pomáhá SVĚTLO PRO SVĚT Komu a jak pomáhá SVĚTLO PRO SVĚT Komu a jak pomáhá SVĚTLO PRO SVĚT Komu a jak pomáhá SVĚTLO PRO SVĚT Komu a jak pomáhá SVĚTLO PRO SVĚT

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (5 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Pomáhej během

všechny články Pomáhej během

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

 • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
 • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
 • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
 • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»
 • Nenechte se nachytat při výběru běžecké obuvi či běžeckého oblečení. Neplatí, že nejdražší rovná se nejlepší : Naprosto souhlasím. Fakt nezáleží na tom, jestli je oblečení drahé nebo levné. Hlavně musí být…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků