logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Mizuno – co by měla splňovat, co by měla běžci umožňovat dobrá běžecká bota

Mizuno – co by měla splňovat, co by měla běžci umožňovat dobrá běžecká bota

Dnes na otázku, kterou jsme položili dovozcům běžecké obuvi do České republiky, odpovídá Radek Janeček, zástupce společnosti TERM, spol. s r.o., která k nám dováží sportovní obuv Mizuno.

Odpovědí na otázku ohledně ideální běžecké obuvi může být celá řada a autoři odpovědí si budou stát za svým, je jen na konečném uživateli, který názor mu bude bližší a kam se přikloní.

Někdo bude tvrdit, že bota musí být měkká, lehká, resp. co nejpohodlnější, jsou i názory, že nejideálnější je běhat co nejpřirozeněji, tzn. na boso, atd..

Samotnou kapitolou jsou minimalistické běžecké boty, které mohou být dočasným trendem pro menší skupinu běžců, ale myslím, že považovat to za strategický běžecký trend asi není ideální. Velmi zajímavé je, jak tento trend prosazují některá relativně renomovaná média, zajímavý je fakt horší úspěšnosti výprodejnosti tohoto typu obuvi, resp. názor některých běžců, kteří mají nějaké zkušenosti.

Náš názor na ideální běžeckou obuv je ovlivněn díky zkušenostem, které jsme získali při práci s diagnostickým přístrojem Mizuno Precision Fit, kde bylo provedeno několik tisíc vyšetření, jsme ovlivněni i přímou komunikací s běžci.

Důležité je zmínit základní stavbu obuvi (boty), tzn. podešev a svršek

Podešev

Hlavním kritériem by měly být fyzické dispozice běžce a účel využití běžecké obuvi (tréninková, závodní, běžecký povrch, počet naběhaných kilometrů za určité období, atd..).

K fyzickým dispozicím patří pohlaví, kde naše technologie respektují odlišnost stavby ženského a mužského těla.

Velký důraz klademe na váhu běžce, která se musí zodpovědně respektovat, kde hlavně tréninkovou obuv máme rozdělenu podle váhových kategorií. V neposlední řadě je velmi důležité zařadit daného běžce podle postavení chodidla (neutrální, pronační a supinační). Toto zařazení je na samostatný článek, ale na druhou stranu se nejedná o nic nepochopitelného a záleží na zkušenostech daného poradce, který relativně na první pohled pozná o jaké postavení se jedná. K vyšetření se používá jak statická metoda (Mizuno Precision Fit), tak dynamická pomocí běžeckého pásu a kamery (zde se přihlíží i k běžeckému stylu, resp. dopadová, přechodová a odrazová fáze).

V některých případech se může stát, že doporučený model pro běžce není ze začátku ideální. Příkladem může být běžec, který má jedno nebo obouchodidlovou pronaci, je mu doporučena podporová obuv (kde účelem je podržení vnitřní strany chodidla, tím pádem omezení propadání (snížení) podélné klenby chodidla. Zde je důležité běžci vysvětlit, co a proč se může dít, proč zrovna daný model, atd.

Nedovedu si představit doporučit minimalistickou obuv běžci, který má pronaci a váží např. 100 kg a tvrdit mu, že správným cvičením si zvedne klenbu, jak jsem se v minulosti dočetl.

Závěrem by mělo být prodloužení běžecké, resp. sportovní kariéry. Je známo, že nefyziologické postavení chodidel má velký vliv na funkci celého pohybového aparátu. Proto si myslíme, že ideální běžecká obuv by měla v prvé řadě chránit, resp. šetřit celý pohybový aparát. Proto neustále ve vývojových centrech a to nejen u zn. Mizuno, dochází k testování nových materiálů, vznikají nové technologie, atd..

Díky diagnostickému přístroji Mizuno Precison Fit bylo zjištěno mnoho zajímavých údajů, např. relativně vysoké % rozdílnosti délky chodidla u populace, relativně vyšší % běžců s pronací, atd..

Řada ortopedů tento trend doporučení pří výběru běžecké obuvi vítá a vidí v něm hlavně preventivní funkci.

Držíme se i hesla, že dobrá běžecká bota je perfektní bota na chození, zjednodušeně se dá říct, že běh je jen rychlá chůze. Toto tvrzení potvrzuje řada zahraničních turistů, kteří na chůzi využívají běžeckou, resp. sportovní obuv. Poslední dobou vidíme trend u naší starší generace, používat běžeckou obuv (převážně základní modely) na běžné nošení.

Svršek

Také velmi důležitá součást ideální obuvi, správné kopyto vzhledem k šířce, délce, výšce nártu, ventilace zajištěna materiály s maximální prodyšností (ne u trailových modelů), atd...

Ještě jednou díky za možnost prezentovat náš názor, někdy v budoucnu se dá jít dál, a to jak v běžeckém stylu, tak chování chodidla při únavě v návaznosti na funkci obuvi.

Radek Janeček – zástupce firmy TERM spol. s.r.o. – dovozce značky Mizuno na Český a Slovenský trh

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

4 z 5 hvězd lepší (18 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Ňam | 3. 6. 2011 9.57 hod. | 145.62.32.xxx
Tomu říkám odpověď, a ne jen pár marketingových frází.. ;) Neříkám tedy, že se vším souhlasím, ale nebál se vyjádřit nějaký názor. ;)

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Běžecké boty

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
  • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»
  • Nenechte se nachytat při výběru běžecké obuvi či běžeckého oblečení. Neplatí, že nejdražší rovná se nejlepší : Naprosto souhlasím. Fakt nezáleží na tom, jestli je oblečení drahé nebo levné. Hlavně musí být…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků