logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Kde jsou čeští Zuckerbergové?

Kde jsou čeští Zuckerbergové?

Jsou profese, kde věk nehraje valnou roli. Myslím, že Malcolm Gladwell v jedné ze svých knížek napsal, že spisovatel může svůj životní román napsat ve dvaceti (dá do něj všechny emoce a nejistoty dospívání), stejně jako ve čtyřiceti (vybalancuje zkušenosti se stále trvající energii), ale i šedesáti nebo sedmdesáti (dominantní budou nabyté zkušenosti).

Pak jsou však profese, kde je úspěch věkem naopak podmíněn. Nejznámějším příkladem je matematika. Říká se, že kdo neučiní nějaký objev či důležitý krok kupředu do svých pětadvaceti, případně třiceti, tak už ho neučiní nikdy.

Jak je to s byznysem, konkrétně tím technologickým? Koncem dubna vzbudil velký rozruch text, který napsal známý blogger Michael Arlington (zakladatel serveru Tech-Crunch.com) a v něm stojí, že „internetoví podnikatelé jsou jako sportovci – jsou na vrcholu v pětadvaceti“. To je odvážné tvrzení!

Arlington cituje rizikového investora, který zejména internetové podnikatele přirovnal k profesionálním basketbalistům. „Na vrcholu jsou v pětadvaceti. A ve třiceti už je po všem“. Důvod? V mladém věku mají víc představivosti a tvořivosti, zkrátka jim to lépe myslí (to je stejný důvod jako u matematiky), a navíc jsou ochotni věnovat byznysu stoprocentně svůj život. Včetně osobního. To už v pozdějším věku nikoliv.

Samozřejmě nastala bouřlivá debata. Existuje celá řada příkladů, které tezi potvrzují: Brinn a Page založili Google právě v pětadvaceti, Zuckerberger naprogramoval první verzi Facebooku dokonce těsně před dvacátými narozeninami, Bezos „otevřel“ internetový Amazon ve třicítce. Uf to bylo těsně!

Zrovna tak je však řada příkladů, kdy lidé nastartovali úspěšný internetový byznys později: Hoffman založil Linkedln v pětatřiceti (a před dvěma týdny se stal po vstupu firmy na burzu miliardářem), v pětatřiceti vymyslel Williams Twitter a Hoffingzonová představila svůj veleúspěšný zpravodajský server dokonce ve svých čtyřiapadesáti.

Kde je pravda? Ono je to jedno. Ocitli jsme se totiž v požehnané éře, která ekonomicky zakládání technologických či přímo internetových firem opět přeje. Dojde vlna zakládání tzv. start-upů i do Česka? Své vzory máme, například Lukačovič založil Seznam ve dvaadvaceti, Tomek s Bajerem Centrum ve třiadvaceti, respektive jednadvaceti, a zhruba ve stejném věku také například Neuberger server Libimseti.

Právě Neuberger se v posledních týdnech pokusil české „start-upy“ s globálními ambicemi spočítat a dospěl k poměrně nízkému číslu kolem dvaceti. Proč jich není víc? Co v tom Čechům brání? Je to málo podnikavá mentalita, administrativní obstrukce nebo něco jiného? Když se Neuberger letos v únoru ptal školáků na konferenci Junior internet, zda si někdo z nich myslí, že by se mohli stát „Marky Zuckerbergergy“, zvedla prý ruku skoro půlka sálu. Hezký začátek! Teď ještě aby založili ty Facebooky.

Tento článek vyšel v rubrice Názory v Lidových novinách a byl vydán se svolením autora

Ještěže netrpím žádnými předsudky, jinak bych si myslel, že zakládat Běžeckou školu v pětapadesáti je vlastně už tak trošku jako jít na pohřeb po funuse:), ale jak taky výše říká Miloš: „Je to vlastně jedno“ a na příkladu madam Hoffingzonové je vidět, že pozdě není vlastně nikdy. Což taky znamená, že dokud ještě dokážeme vyběhnout, tak bychom si neměli dělat starosti, jestli má cenu nazout běžecké boty nebo nemá, a prostě si je nazout a běžet …

Miloš Čermák foto
  • přečteno: 7895/7811×

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (3 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Život kolem nás

všechny články Život kolem nás

Anketa – hlasuj i ty!

Chybí na českém a slovenském časopiseckém trhu Runner´s World?

Tu a tam zaslechnu názor, nebo spíše otázku: Proč někdo nevydává česko-slovenskou verzi časopisu Runner´s World? Tak by mě zajímalo, jestli by si, ve světě tak oblíbený časopis, našel v Česku a na Slovensku tolik čtenářů a čtenářek, že by se vyplatilo jej překládat a vydávat? A tak se se ptám: Kupoval/kupovala by sis česko-slovenskou verzi časopisu Runner´s World?

Ano131
Ne39

kde se diskutuje

  • Třinácté pravidlo běhu. STÁŘÍ BĚŽCE NEROZHODUJE, ZLEPŠIT SE DÁ V KAŽDÉM VĚKU! : Ty tréninky se mi zdají nastavené jako velmi pohodové, díky kterých se může člověk zlepšovat na…»
  • Roční běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila pro všechny, kteří se po letech opět rozhodli hýbat : Martino, to v kterém ročním období s plněním plánu začneš, není důležité. Chladna a zimy se však…»
  • Roční běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila pro všechny, kteří se po letech opět rozhodli hýbat : Ráda bych se zeptala, zda se nějak odrazí na plánu pro začátečníka když chce začít na jaře nebo…»
  • Jedenácté pravidlo běhu. NA BĚH SE OBLÉKEJ PODLE POČASÍ A TOHO, CO POBĚŽÍŠ! : Kamile, v teplotách nad nulou už se šálou přes pusu? »
  • Pět zlatých pravidel zdravých nohou : Jsou nějaká doporučení i ohledně péče o chodidla a ztvrdlou mozolnatou kůži? »

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků