logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Mgr. Aleš Tvrzník – Co by měla splňovat, co by měla běžci umožňovat dobrá běžecká bota

Mgr. Aleš Tvrzník – Co by měla splňovat, co by měla běžci umožňovat dobrá běžecká bota

Aktuálnost položené otázky skutečně podtrhávají současné nové trendy minimalistických běžeckých bot. Jedním dechem je potřeba hned v úvodu dodat, že jakákoliv unifikovaná odpověď na otázku: Co by měla splňovat, co by měla běžci umožňovat dobrá běžecká bota, by nebyla správná.

Myšlenka minimalistických běžeckých bot (odlehčené boty, běh ve Fivefingers nebo dokonce i běh naboso), která zdůrazňuje přirozený rozvoj lidské nohy, je jistě správná, ale nelze ji bezhlavě aplikovat na každého běžce a podléhat komerčním tlakům. Dnešní člověk nemůže bez jakékoliv přípravy ze dne na den zahodit stávající, optimálně odtlumené, boty a začít běhat na tvrdém asfaltu naboso nebo jen v minimalistických botách. I při hledání odpovědi na otázku, jak by měla správná bota vypadat a jaké by měla mít funkční vlastnosti, je zdravý rozum na místě. Přitom je zapotřebí vzít v úvahu zejména individuální kondici a běžecké cíle či ambice. Každý běžec by si měl uvědomit, zda je jeho prioritou zvyšování kondice a zdraví nebo růst běžecké výkonnosti, a především v jaké kondici jsou jeho nohy a kolik času jim je ochoten a schopen kromě samotného tréninku navíc věnovat.

V prvním případě, kdy rekreační běžec obtížně v nabitém týdenním programu vyšetří nějakou tu půlhodinku, volí běžeckou botu s odpovídající ochranou pohybového aparátu, tedy s dostatečným tlumením a případně i stabilitou. Takto dimenzovaná a samozřejmě i o několik desítek gramů těžší bota mu pomáhá chránit pohybový aparát, ale světový rekord v ní nezaběhne. Minimalistickou botu lze v těchto případech skutečně doporučit jen jako určité zpestření běhání v podobě několika minutové procházky či proběhnutí na měkčím povrchu.

Běžci s vyššími ambicemi a s větší perspektivou věnovat svým nohám potřebnou pozornost mohou volit minimalističtější botu s tím, že ta je zpravidla lehčí a méně ochrání jejich pohybový aparát. Tito běžci ovšem jsou díky vyšší kondici a lepší běžecké technice schopni odtlumit nárazy při došlapu více „vlastními silami“ a proto si lehčí a většinou i flexibilnější botu mohou dovolit. Tato bota jim současně při běhu vlivem nižšího tlumení a podpory pomáhá přirozeně rozvíjet nohu. Výzkumy ovšem ukazují, že se v těchto případech riziko přetížení pohybového aparátu zvyšuje při ztrátě optimální techniky běhu (např. v důsledku únavy).

Mgr. Aleš Tvrzník – Vědecké a servisní pracoviště tělesné výchovy a sportu CASRI Praha

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

4 z 5 hvězd lepší (12 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Jitka | 17. 6. 2011 8.40 hod. | 90.183.18.xxx
Logika tohoto sdělení mi uniká. Objektivita nulová. Jsem pomalá rekreační běžkyně, která si krade půlhodinky. Proto bych si tedy měla "chránit pohybový aparát" obuví? Když mé riziko zranění je vzhledem k nízké intenzitě běhu minimální bez ohledu na boty? Když prostě při bolesti zpomalím nebo zastavím? Nechápu a nesouhlasím. Já mám ráda novinky, změny zaběhlých stereotypů. Hlavně proto s minimalistickou obuví začínám a baví mě to a žádné potíže nemám... Proč ne? Moje věc – a věc každého. Existují také hodně lehké a současně skvěle odtlumené boty, myslím, že řada výkonostních běžců dá naopak přednost některým z nich před vysloveně minimalistickou obuví. Prostě přiznejme si, stejně jako v mnoha jiných oblastech je i v otázce běžeckých bot doba uniformity a tím jednoduchého pohledu na věc definitivně pryč a "zasvěcené" rady, co je pro koho nejlepší, vlastně neexistují. Možná ve výběru bot někdy pomohou nějaké objektivní studie, ale to je dlouhá a složitá cesta. Řekla bych, že teď jsme v období, kdy si prostě každý sám vybere, co je pro něho nejlepší. Nejen podle výkonnosti, ale taky podle povahy, psychiky, prostě úplně individuálně :-))

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Běžecké boty

Běžecké vybavení

všechny články Běžecké vybavení

Anketa – hlasuj i ty!

Vize pro rok 2017

Rok 2017 na sebe nedá dlouho čekat, Novoroční předsevzetí jakbysmet. Zatímco vize předpokládá dlouhodobost, Novoroční předsevzetí se vyznačují jepičím životem. Aby se Novoroční předsevzetí stalo prvním krokem k naplnění vize, je třeba si ho pořádně rozmyslet, i když znám spoustu lidí, kteří na druhou stranu tak dlouho přemýšlí a zvažují vše pro a proti, že než vše zváží, uteče pár let. Takže zvažujte pečlivě, ale dejte si časový limit na start. Jako nejlepší limit se jeví 1.1.2017, tak běžíme na to, co vy na to. Kterým směrem byste rádi v roce 2017 byli rádi, aby se ubírala vaše vize 2017?

Zlepšení či udržení zdraví38
Zlepšení nebo udržení fyzické kondice106
Více času na sebe14
Více času na rodinu6
Více času na přátele2
Více času na sebe a na rodinu11
Být víc sám (sama) sebou35

kde se diskutuje

  • Běhání v zimě a mrazu se není třeba bát! Šest zásad pro běhání v zimě a mrazu : nemáte někdo zkušenost s během maratonu v zimě ? »
  • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Zdravím Vás, běh a celkově cvičení je super věc. Velmi zajímavé jsou nově objevené spojitosti běhu…»
  • Být zdravý a v kondici. Koho a co všechno to v našem životě ovlivňuje. Cooperův test. Čtrnáctý tip Běžecké školy pro váš lepší běh : V tabulke muži 30 – 39 let, průměrný, je chyba (1900 – 1299 m), spravne ma byt 1900…»
  • Ještě jednu písničku … a tuhle taky musím : Já jsem tak poctivý (čti: zblblý :-)), že jsem dělal kliky už i o půl druhé v noci ... :-) »
  • Běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila na třetích 13 týdnů běžeckého roku. Čtvrtletní zaměřovací trénink na maraton : Pán Škorpil, v tomto pláne odporúčate bežať dlhý beh na úrovni 82 % TF max. (okrem rozklusu a…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků