logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Jste nemocní, jste tlustí, umíráte…? To nás nezajímá, nás zajímají jen naše tučná konta

Jste nemocní, jste tlustí, umíráte…? To nás nezajímá, nás zajímají jen naše tučná konta

Stačí shlédnout film Food a hned pochopíte, jak se věci mají. Že je to o Americe, že u nás v Evropě je to jiné? Prdlačku! Tenhle systém funguje všude, kde se většina zboží prodává ve velkých obchodních řetězcích, kde se tím pádem točí velké peníze, které se dají použít i k umlčení každého, kdo ukáže prstem na jejich praktiky.

Nevyzývám nikoho k bojkotu, jediné, co bych rád, je, abyste se podívali v klidu na celý film a pak se svobodně rozhodli, zda to poselství, které v sobě nese, budete následovat, nebo zda budete dobrovolně dál „zvířetem" vykrmovaným způsobem, který přináší jen neustálý boj s tloušťkou, nemocemi a konečnou rezignaci!

Ve filmu se mluví v podstatě o tom, co už většina čtenářů Běžecké školy ví, že bychom:

 • měli znát zemi původu potraviny, kterou jíme
 • měli znát způsob, jak jsou plodiny v ní obsažené vypěstované
 • měli vědět složení potraviny, pokud je již nějak průmyslově zpracována
 • měli vědět, zda obsahuje geneticky upravené vstupní produkty
 • měli vědět, zda a jaké obsahuje konzervanty, dochucovadla, barviva …
 • měli vědět…

Zkrátka a dobře, že než do svého nákupního košíku něco vložíme, měli bychom o tom vědět hodně, abychom po pozření toho či onoho do sebe dostali energeticky plnohodnotnou potravinu a ne jen balast a kukuřici a antibiotika. Copak jsme nějaká kuřata, prasata či krávy? I když ani jim bych to nikdy nedal!

Není se co divit, že potravinářský průmysl vydělává a zemědělec – prvovýrobce potravin je tlačen do kouta. Ve světle tohoto filmu člověk začne i jinak vidět všechny události ve světě, které mají prapříčinu v chudobě, v podvýživě. Úplně jinak pak vidí pomoc rozvojovým zemím od těch bohatých, když se ukáže, že vlastně ona je příčinou jejich chudoby. Vidí, že poskytnutím této potravinové pomoci učí jejich obyvatele být závislými na jimi geneticky upravených potravinách a těm, kteří je stále uplácejí, aby šli ve jménu svého zisku doslova a do písmene přes mrtvoly, se jejich zisky ještě zvyšovaly. Zkrátka a dobře, že svět dnes není sycen plnohodnotnou potravinou, ale kukuřičnou moučkou a bankovkou. Přičemž jak ta kukuřičná moučka, tak ta bankovka nemá žádnou cenu, žádnou přidanou hodnotu a snad proto je po nich stále větší hlad!

Tenhle film bych nechal v době jejich stávky promítnout všem těm, co se jí ve čtvrtek zúčastní, aby pochopili, že nepřítelem není vláda, nejsou ti, kteří jim v jejich ušlechtilém počínání nefandí, ale že nepřítel je v každém z nás. Že tím nepřítelem je NAŠE POHODLNOST VIDĚT VĚCI TAK JAK JSOU. Naše obliba v nošení brýlí, za jejichž skly se zdá vše jaksi růžovější, zelenější…, krásnější.

Tenhle film bych doporučoval promítnout všem členům vlády, všem poslancům a senátorům, všem soudcům, všem úředníkům, všem jejich poradcům, všem lobbistům, prostě všem, kteří se snaží myslet na dobro každého z nás, jak mají v popisu práce. Tenhle film bych doporučil ke shlédnutí i všem poslancům Evropského parlamentu, aby viděli kam vede schvalování nesmyslných zákonů, vyhlášek a nařízení, která nás mají ochránit před vším. Pro ty všechny možná ještě jedna malá poznámka: Ta E-coli, co způsobuje krvácivou sráděru, se neptá, v čím těle se nachází, ta si může v klidu podat i vás či vaše blízké, vaše děti. Stejně jako si nevybírala bílá nemoc.

No hezký zážitek vám přát nebudu, to by bylo ode mě velmi netaktní a neetické, ale každopádně vám přeji silný zážitek!

P.S. Já si po shlédnutí tohoto filmu dal kyselo a obalovaný květák s bramborem :)

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (13 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

ll | 15. 6. 2011 9.38 hod. | 89.176.84.xxx
Strašně mi to připomínalo filmy které nám kdysy pouštěli o tom jak je špatný kapitalismus. A tenhle byl natočen tak aby vyvolal pocit který vyvolal.

fotoMiloš Škorpil: Máš pravdu, tenhle film byl určitě natočen s cílem něco lidem ukázat a něco v nich probudit, a protože je to dobře udělaný film, tak svůj cíl splnil. Pravdou, a co si budeme nalhávat, taky je, že takhle se to dělá, bez ohledu na zřízení, které v té či oné zemi vládne. Vždycky je to o tom, že si člověk musí vybrat jestli bude jedním ze stáda, se všemi důsledky, které to nese nebo půjde svou cestou, taky se všemi důsledky které to nese. Což jak se zdá vypadá, jako prašť nebo uhoď, ale ve skutečnosti ve stádu se cítíš obětí něčí manipulace, v samostatnosti víš, že jsou to následky tvých rozhodnutí a to není vůbec totéž.

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Memovy rozmluvy o životě

Život kolem nás

všechny články Život kolem nás

Anketa – hlasuj i ty!

Vize pro rok 2017

Rok 2017 na sebe nedá dlouho čekat, Novoroční předsevzetí jakbysmet. Zatímco vize předpokládá dlouhodobost, Novoroční předsevzetí se vyznačují jepičím životem. Aby se Novoroční předsevzetí stalo prvním krokem k naplnění vize, je třeba si ho pořádně rozmyslet, i když znám spoustu lidí, kteří na druhou stranu tak dlouho přemýšlí a zvažují vše pro a proti, že než vše zváží, uteče pár let. Takže zvažujte pečlivě, ale dejte si časový limit na start. Jako nejlepší limit se jeví 1.1.2017, tak běžíme na to, co vy na to. Kterým směrem byste rádi v roce 2017 byli rádi, aby se ubírala vaše vize 2017?

Zlepšení či udržení zdraví38
Zlepšení nebo udržení fyzické kondice98
Více času na sebe13
Více času na rodinu6
Více času na přátele2
Více času na sebe a na rodinu11
Být víc sám (sama) sebou32

kde se diskutuje

 • Běhání v zimě a mrazu se není třeba bát! Šest zásad pro běhání v zimě a mrazu : nemáte někdo zkušenost s během maratonu v zimě ? »
 • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Zdravím Vás, běh a celkově cvičení je super věc. Velmi zajímavé jsou nově objevené spojitosti běhu…»
 • Být zdravý a v kondici. Koho a co všechno to v našem životě ovlivňuje. Cooperův test. Čtrnáctý tip Běžecké školy pro váš lepší běh : V tabulke muži 30 – 39 let, průměrný, je chyba (1900 – 1299 m), spravne ma byt 1900…»
 • Ještě jednu písničku … a tuhle taky musím : Já jsem tak poctivý (čti: zblblý :-)), že jsem dělal kliky už i o půl druhé v noci ... :-) »
 • Běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila na třetích 13 týdnů běžeckého roku. Čtvrtletní zaměřovací trénink na maraton : Pán Škorpil, v tomto pláne odporúčate bežať dlhý beh na úrovni 82 % TF max. (okrem rozklusu a…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků