logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Vodiči na Olomouckém ½maratonu

Vodiči na Olomouckém ½maratonu

Stalo se již nepsaným zvykem, že na každém velkém závodě pořádaném Tempo teamem jsou k podpoře běžců a běžkyň, kteří nemají ještě dostatečné zkušenosti s tím, jak běžet, zejména z počátku závodu, přizváni vodiči. Vodič je pak jakýmsi majákem, který vede tyto běžce a běžkyně řekou ostatních běžců k cíli. K cíli, jímž je čas, který svítí na jeho rozlišováku a na balónku vlajícím mu nad hlavou.

K čemu vám může být vodič dobrý

Vodič, jak už jsem napsal, musí běžet na stanovený čas a měl by na tento čas běžet rovnoměrně. Pro nezkušeného běžce či běžkyni je dobré se vodiče držet zejména v začátku závodu, kdy má každý spoustu síly a kdy má pocit, že mu to běží samo. Ten pocit je vyvolán tím, že se kolem vás valí řeka dalších účastníků a ve vás se probudí pud sebezáchovy. Stejný pud sebezáchovy, jaký žene stádo ohrožené predátory, kteří si jej vyhlédli za svou kořist. Za vámi ale neběží žádní lvi, gepardi, hyeny, kteří by měli chuť na vaše bílé masíčko. Takže není důvod, abyste podlehli tomuto dávnému pudu sebezáchovy. Naopak, abyste byli schopni uběhnout celou vzdálenost v co nejlepším čase, je potřeba, abyste se v úvodu trošku šetřili. Proto byste to neměli hned po startu naprat, ale naopak běžet na ¾ plynu. Soustředit se na svůj dech a na to, abyste tělo postupně rozehřáli a prokysličili, NE ho zadusili a uvařili! Nemáte-li s tím zkušenost, tak k tomu je vám právě nápomocen vodič, který přesně takto závod rozeběhne.

Je nutné běžet s vodičem celý ½maraton?

Pro člověka, který běží ½ maraton poprvé, je rozhodně dobré, když se drží s vodičem co nejdéle, pokud samozřejmě nepřecenil své síly a nevybral si vodiče běžícího na čas, na nějž prostě nemá. Pak je lepší pustit se takového vodiče co nejdříve a buď běžet sám, nebo se pak připojit k vodiči dalšímu.

Nemusíte ale běžet s vodičem celý závod nebo respektovat jeho přechody do chůze na občerstvovačkách či osvěžovačkách. Zde byste měli běžet, jak je vám to nejpříjemnější. Tempem, které máte zaběhané. Násilné přizpůsobování se tempu vodiče není nejlepší řešení, lepší je poslouchat své tělo, když potřebujete chvilku zpomalit – zpomalte, za chvilku si vodiče doběhnete. Když máte pocit, že vám tuhnou tím, jak se snažíte běžet pomaleji, nohy – lehce přidejte, až tlak povolí, přejděte zase do pravidelného tempa, na nějž jste se připravovali, které je vám nejpříjemnější. STÁLE VŠAK MĚJTE NA PAMĚTI, ŽE TO NENÍ O ZÁVODĚNÍ, O TOM PORAZIT DRUHÉ, ALE PODAT CO NEJLEPŠÍ VÝKON, PŘEKONAT SÁM SEBE!

Vodiči na Olomoucký ½maraton

Vodiči na Olomouckém ½maratonu budou: Radim Lipták na 1:30, Michal Vítů na 1:40, Roman Novotný na 1:50, Ludmila Šokalová na 2:00, Jiří Holíček na 2:10 a Vladimír Novák s Petrou Kožárovou na 2:30. Pokud vám v tom výčtu chybí moje jméno, tak ano, chybí, neb mě postihla Achillova pata, takže jsem rád, že to Vláďa s Petrou vezmou za mě. Ale nebojte, pokud budete chtít před startem něco poradit, tak na srazu s vodiči budu, takže zde se budete moci zeptat, na co budete chtít.

Sraz s vodiči – Horní náměstí u McDonald

Sraz s vodiči bude na Horním náměstí u prodejny McDonald v 18:15.

O tom, na jaký čas vodiči v Olomouci poběží, či na reálný či oficiální, jak se před závodem rozcvičit, jak se na závod obléct, co a kdy jíst, když se startuje v 19 hodin večer, odpověď vodičů na otázku: „Jak si povodíš své ovečky?“, tak to vše se dozvíte zítra. Dnes se zatím můžete ještě začíst do článku Výživa maratonce, platí i pro ½maraton.

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (5 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Luboš Mikyska | 16. 6. 2011 14.41 hod. | 90.183.77.xx
Nebyl by vodič na 1:19?

David | 15. 6. 2011 22.36 hod. | 85.70.239.xxx
Dobrý večer pane Škorpile, poběžím 1/2 maraton poprvé a jsem rád, že tam budou Vaši kamarádi (vodiči) a zdárně nás, kteří toho využijí dovedou do cíle. Chtěl bych Vás poprosit o radu, v tréninku jsem 1/2 maraton zkoušel dvakrát a nejlépe jsem zaběhl 1:51:05 a teď otázka jestli běžet s vodičem na čas 2.00.00 nebo na 1.50.00, když budu startovat někde ze zadních pozic. Budu rád za odpověď a Vaši každou radu a rovněž za setkání v Olomouci (začátečník) David

fotoMiloš Škorpil: Davide, doporučil bych ti vyběhnout s vodičkou za 2:00 a to i vzhledem k tomu, co se budeš moci dočíst v článku věnovaném vodičům zítra.

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecké akce

všechny články Běžecké akce

Anketa – hlasuj i ty!

V jaké značce běžeckých bot vběhnete do běžecké sezóny 2017

Běžecká sezóna sice nikdy nekončí a tak vlastně ani nikdy nezačíná, prostě běháme furt. Přesto začátek března se bere jako její pravý začátek. Zajímalo by nás, jaká značka je vaše současná srdcovka a tak jí dáte přednost před ostatními značkami na trhu.

adidas100
Asics140
Brooks20
Inov-860
Icebug6
Hoka One25
Mizuno59
Newton5
NB22
Nike63
Salming380
Salomon43
Scott3
Vibram Fivefingers9
Vivobarefoot6
Zoot5
Jiné, zde neuvedené značce49
Běhám bos, bot netřeba14
ON9

kde se diskutuje

  • Půlmaraton pod 100 minut se vyplatí : Já chtěla loni běžet za 110 min. a kamarádka mi řekla, že se mám držet vodiče s parukou. Omylem…»
  • Jak se obléci na běh do teplého počasí : Díky za tipy! Já mám oblíbená funkční tílka s podprsenkami a přes ně tílko s obrázkem běhu (aby…»
  • Půlmaraton pod 100 minut se vyplatí : Ta pozadí .... upřesňuji na 3. čtvrtinu. A možná bych se nechal přesvědčit i na 2. Žádný extrém…»
  • Půlmaraton pod 100 minut se vyplatí : Romane, s Karlem je to jistota, ten se kochá rád! Výborná volba! S Joggerem bych si dovolil mírně…»
  • Půlmaraton pod 100 minut se vyplatí : Fanouš je jak kecal z Prodané ... Ale jeho argumenty jsou přímo geniální. Já, ale nebudu dřív doma,…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků