logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Holomóckó metropoló s balónem

Holomóckó metropoló s balónem

Tož se s váma chcu podělit o pocity z holomóckého půlmaratónu, protože pocity só to krásné a zážitky neopakovatelné. A taky dát ňákó tu zpětnó temu Capalbemu či jak se volá. Ale v tem hanáckém nářečí už mi to tolik nende, tož přejdu do té naší oficiální české humpoláčtiny.

Tak především chci říct, že jsem si to užil. V podvečer jsem z rodného Přerova do Olomouce vyrazil s bráchou, pro kterého jsem měl domluvené startovní číslo od tajemného M., který bohužel neběžel. Na náměstí jsme se krátce pozdravili s tajemným M., Mírou a Jarmilou a šli si vychutnat předstartovní atmosféru na vyhlídku do věže v kostele sv. Michala. Pak jsme se vrátili na náměstí, kde již vládla družná atmosféra. Sounáležitost s běžci pak gradovala ve frontách na záchodky.

U srazu vodičů u Mekáče mě pak překvapilo celkem značné množství lidí, kteří se mnou na čas 2:10 chtěli běžet. Šlo především o pěkná děvčata, která mi sama od sebe slibovala, že nejbližší desítky minut chtějí trávit v mé společnosti. Jak mě to těšilo. Zařadili jsme se tedy spořádaně do sektoru C a vychutnávali vyčkávání na start. Zpětnou vazbu z toho, jak probíhal start, dám až v závěru. Místo nudného popisu průběhu závodu bych chtěl přidat jen pár „prvovodičských postřehů“:

 • Jak kvůli špuntu, tak kvůli čekání na proběhnutí startem se vytvoří cca 2,5 minutová časová ztráta, která se velmi těžko dohání, pokud má člověk s sebou lidi, kteří chtějí běžet stejnoměrným tempem
 • Jsou dvě možnosti: běžet od začátku tempem cca o 10 sekund rychlejším, než je v plánu na daný čas (tj. v mém případě cca 6:00/km) nebo běžet nějakou úvodní část pomaleji a pak zrychlovat
 • Já volil tu druhou možnost a asi to nebylo optimální. I když jsem po 10. km zrychlil jen minimálně (cca o 5-7 sekund na kilometru), tak začali někteří spoluběžci kolem 17. km odpadat. Zůstává otázkou, zda by byli bývali odpadli a kdy, kdybych byl býval běžel od začátku v rychlejším tempu
 • Ale přes to všecko – ten pocit pomoci někomu k jeho vysněnému času je stejně k nezaplacení. I ten závod pak člověk vnímá úplně jinak – adrenalinu se dostává z úplně jiných pohnutek, než když člověk závodí. Už to není o tom, běžet co nejrychleji, ale naopak – co nejrovnoměrněji – každou minutu hlídat tempo a počítat, jak to vychází ve vztahu k cíli. A komunikovat se svými „ovečkami" a povzbuzovat je i ve chvílích těžkých.
 • A když tě v závěru organizátor Capalbo odchytne a pogratuluje k tomu, že jsi doběhl včas, tak to fakt zahřeje a ozdobí vodičství onou třešničkou na dortu…

A na závěr bych dal pořadatelům rád zpětnou vazbu:

 1. Nebyl slyšet startovní výstřel – takže běžci, kteří neměli výhled na displej s časem, neměli možnost si zapnout své stopky v oficiální okamžik startu závodu
 2. Špunt – je přirozené, že na větších akcích se tvoří, a to zpravidla ještě před proběhnutím startovní čáry. Tady to však bylo nedomyšlené v tom, že startovní koridor byl asi o 50% širší, než ulička, do které ústil – takže k vytvoření špuntu došlo až za startovní čárou. Řešení by přitom bylo jednoduché – po vzoru pražského maratonu by se startovní pole více roztáhlo do Riegrovy ulice (stejně, jako je to do Celetné v Praze) a na náměstí se jedna ze dvou uliček před startem zavřela – tak by špunt proběhl ještě před startem a z úzké uličky by se vbíhalo do široké.

Tož tolik k temu holomóckému klání. Už se těším na henten další ročník! Beztak!

Jiří Holíček foto
 • přečteno: 11128/11026×, 3 komentáře

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (5 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

monika | 4. 7. 2011 9.03 hod. | 109.80.139.xx
Zdravim, tak me se stalo to co popisujes na 17. km kdy jste mi pekne utekli, ale nakonec jsem cas dala za 2:13 coz je pro me paradni uspech! A pricitam ho jen tomu, ze jsem se pridala na cca 3 km k tve skupine :) Prvne jsem si rikala, ze pobezim se skupinou 2:30 ale zase trenuju docela delsi dobu, ta jsem se kousla a dobehla vas a skoro se povedlo..

Hanka Mráčková | 1. 7. 2011 11.48 hod. | 212.27.204.xx
Ahoj Jirko, jsem jedno z děvčat, které slibovalo, že s Tebou poběží – a nakonec nesplnilo a předběhlo. Právě ta pomalejší část na začátku mě k tomu vedla, cítila jsem, že můžu ještě trochu přidat, což jsem udělala. Pak jsem Vás sledovala na několika otočkách, byli jste asi 2 min za mnou. V cíli čas 2.08.03. Rozhodně Ti ale chci poděkovat, jaková jistota v zádech, a hlavně na startu, to bylo prima!!!

dxm-ka | 1. 7. 2011 8.38 hod. | 193.179.131.xx
... jsem fakt "trefená" ... jaksi mi nedocházel význam názvu "Holomóckó metropoló s balónem" ... uvažovala jsem, kdo byl v tom balónu a kde letěl; před startovním výstřelem jsem viděla akorát vrtulník ... no a pak mi to došlo, o jaký to balón vlastně šlo ... prozření je krásné.

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecké akce

všechny články Běžecké akce

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

 • Rychlost, bez ní to žádný běžec nikam nedotáhne : Nějak mi není jasná ta první odrážka. S jakým odstupem před závodem mám zařadit intervaly? Pokud…»
 • Prodloužený víkend „Jen pro velký holky“ : Ilono, to nás mrzí...Tak se budeme těšit na příště! A o běhání to na tomto víkendu prioritně…»
 • Prodloužený víkend „Jen pro velký holky“ : Velmi odhodlána jsem přečetla celou nabídku,hned bych jela,ale žením kluka,tak termin…»
 • Dvanáctitýdenní tréninkový plán na deset kilometrů, který zrychlí výkonnostní běžce o 1 – 2 procenta. : Protože prostě piánko :) »
 • Dvanáctitýdenní tréninkový plán na deset kilometrů, který zrychlí výkonnostní běžce o 1 – 2 procenta. : Dobrý den, proč je proboha na ilustračním obrázku ten klavír? Předem děkuji za odpověď. Zdraví…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků