logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Holomóckó metropoló s balónem

Holomóckó metropoló s balónem

Tož se s váma chcu podělit o pocity z holomóckého půlmaratónu, protože pocity só to krásné a zážitky neopakovatelné. A taky dát ňákó tu zpětnó temu Capalbemu či jak se volá. Ale v tem hanáckém nářečí už mi to tolik nende, tož přejdu do té naší oficiální české humpoláčtiny.

Tak především chci říct, že jsem si to užil. V podvečer jsem z rodného Přerova do Olomouce vyrazil s bráchou, pro kterého jsem měl domluvené startovní číslo od tajemného M., který bohužel neběžel. Na náměstí jsme se krátce pozdravili s tajemným M., Mírou a Jarmilou a šli si vychutnat předstartovní atmosféru na vyhlídku do věže v kostele sv. Michala. Pak jsme se vrátili na náměstí, kde již vládla družná atmosféra. Sounáležitost s běžci pak gradovala ve frontách na záchodky.

U srazu vodičů u Mekáče mě pak překvapilo celkem značné množství lidí, kteří se mnou na čas 2:10 chtěli běžet. Šlo především o pěkná děvčata, která mi sama od sebe slibovala, že nejbližší desítky minut chtějí trávit v mé společnosti. Jak mě to těšilo. Zařadili jsme se tedy spořádaně do sektoru C a vychutnávali vyčkávání na start. Zpětnou vazbu z toho, jak probíhal start, dám až v závěru. Místo nudného popisu průběhu závodu bych chtěl přidat jen pár „prvovodičských postřehů“:

 • Jak kvůli špuntu, tak kvůli čekání na proběhnutí startem se vytvoří cca 2,5 minutová časová ztráta, která se velmi těžko dohání, pokud má člověk s sebou lidi, kteří chtějí běžet stejnoměrným tempem
 • Jsou dvě možnosti: běžet od začátku tempem cca o 10 sekund rychlejším, než je v plánu na daný čas (tj. v mém případě cca 6:00/km) nebo běžet nějakou úvodní část pomaleji a pak zrychlovat
 • Já volil tu druhou možnost a asi to nebylo optimální. I když jsem po 10. km zrychlil jen minimálně (cca o 5-7 sekund na kilometru), tak začali někteří spoluběžci kolem 17. km odpadat. Zůstává otázkou, zda by byli bývali odpadli a kdy, kdybych byl býval běžel od začátku v rychlejším tempu
 • Ale přes to všecko – ten pocit pomoci někomu k jeho vysněnému času je stejně k nezaplacení. I ten závod pak člověk vnímá úplně jinak – adrenalinu se dostává z úplně jiných pohnutek, než když člověk závodí. Už to není o tom, běžet co nejrychleji, ale naopak – co nejrovnoměrněji – každou minutu hlídat tempo a počítat, jak to vychází ve vztahu k cíli. A komunikovat se svými „ovečkami" a povzbuzovat je i ve chvílích těžkých.
 • A když tě v závěru organizátor Capalbo odchytne a pogratuluje k tomu, že jsi doběhl včas, tak to fakt zahřeje a ozdobí vodičství onou třešničkou na dortu…

A na závěr bych dal pořadatelům rád zpětnou vazbu:

 1. Nebyl slyšet startovní výstřel – takže běžci, kteří neměli výhled na displej s časem, neměli možnost si zapnout své stopky v oficiální okamžik startu závodu
 2. Špunt – je přirozené, že na větších akcích se tvoří, a to zpravidla ještě před proběhnutím startovní čáry. Tady to však bylo nedomyšlené v tom, že startovní koridor byl asi o 50% širší, než ulička, do které ústil – takže k vytvoření špuntu došlo až za startovní čárou. Řešení by přitom bylo jednoduché – po vzoru pražského maratonu by se startovní pole více roztáhlo do Riegrovy ulice (stejně, jako je to do Celetné v Praze) a na náměstí se jedna ze dvou uliček před startem zavřela – tak by špunt proběhl ještě před startem a z úzké uličky by se vbíhalo do široké.

Tož tolik k temu holomóckému klání. Už se těším na henten další ročník! Beztak!

Jiří Holíček foto
 • přečteno: 14073/13825×, 3 komentáře

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (5 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

monika | 4. 7. 2011 9.03 hod. | 109.80.139.xx
Zdravim, tak me se stalo to co popisujes na 17. km kdy jste mi pekne utekli, ale nakonec jsem cas dala za 2:13 coz je pro me paradni uspech! A pricitam ho jen tomu, ze jsem se pridala na cca 3 km k tve skupine :) Prvne jsem si rikala, ze pobezim se skupinou 2:30 ale zase trenuju docela delsi dobu, ta jsem se kousla a dobehla vas a skoro se povedlo..

Hanka Mráčková | 1. 7. 2011 11.48 hod. | 212.27.204.xx
Ahoj Jirko, jsem jedno z děvčat, které slibovalo, že s Tebou poběží – a nakonec nesplnilo a předběhlo. Právě ta pomalejší část na začátku mě k tomu vedla, cítila jsem, že můžu ještě trochu přidat, což jsem udělala. Pak jsem Vás sledovala na několika otočkách, byli jste asi 2 min za mnou. V cíli čas 2.08.03. Rozhodně Ti ale chci poděkovat, jaková jistota v zádech, a hlavně na startu, to bylo prima!!!

dxm-ka | 1. 7. 2011 8.38 hod. | 193.179.131.xx
... jsem fakt "trefená" ... jaksi mi nedocházel význam názvu "Holomóckó metropoló s balónem" ... uvažovala jsem, kdo byl v tom balónu a kde letěl; před startovním výstřelem jsem viděla akorát vrtulník ... no a pak mi to došlo, o jaký to balón vlastně šlo ... prozření je krásné.

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecké akce

všechny články Běžecké akce

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

 • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
 • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»
 • Nenechte se nachytat při výběru běžecké obuvi či běžeckého oblečení. Neplatí, že nejdražší rovná se nejlepší : Naprosto souhlasím. Fakt nezáleží na tom, jestli je oblečení drahé nebo levné. Hlavně musí být…»
 • Částečná katarze Martina Odložila formou maratonu (v roce 1996) : 21.8. 2020 Sedim na malebnem hrbitove v Cernosicich a vzivam se do zakouti plneho Verky Caslavske.…»
 • Tréninkové deníky – můžete si vložit vlastní plány : https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz »

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků