logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

V jakých botách nejraději běháte

V jakých botách nejraději běháte

Výsledek naší ankety, kde jsme se ptali, v jakých botách nejraději běháte, jasně ukázal, že pryč je dominance co nejvíce odpružených bot, a i když ze začátku to vypadalo, že minimalistické boty budou naprostým outsiderem, přeci jenom se nakonec našli ti, kteří se přiznali k tomu, že si běh užívají právě nejvíce v nich.

V jakých botách nejraději běháte

V co nejvíce odpružených botách běhá 76 hlasujících, v pětiprstkách (Fivefingers) nebo bos běhá nejraději 70 odpovídajících a v minimalistických botách pak 27. To ve výsledku znamená, že minimalistické boty společně s pětiprstkami, nebo chcete-li nové trendy v běžecké obuvi, již válcují trendy staré. Tedy alespoň u čtenářů Běžecké školy.

Co to o nás jako běžcích říká

Říká to o nás to, že jsme hraví, vždyť běhání naboso či v pětiprstkách v nás probouzí vzpomínky na to, když jsme byli malí. Říká to o nás také to, že nejsme žádní konzervativci a rozhodně se nebráníme žádným změnám. Říká to o nás také, že sledujeme moderní trendy a říká to o nás také, že se jen tak nenecháme opít rohlíkem. Vím, mnohý zastánce odpružené boty, nebo technické boty, mi teď namítne, že právě to, že tolik lidí si oblíbilo běhání v pětiprstkách či naboso, hovoří spíše o tom, že se běžci a běžkyně rohlíkem opít nechají a skočí na každý dobře a voňavě připravený špek.

No, mají na svůj názor právo. Pravdou však také je, že až další čas ukáže, kde je vlastně pravda v otázce: V jakých botách – v odpružených, podepřených či minimalistických je zdravější běhat. Abychom tuhle otázku rozluštili, museli by si však ti, kteří se pídí po příčinách běžeckých zranění, dát tu práci a zjišťovat, v jakém typu obuvi ten který člověk, který přišel k lékaři s běžeckým zraněním, běhá! Zdůrazňuji ještě jednou, přišli k lékaři s běžeckým zraněním.

Ne všechna zranění, která vypadají, že je způsobuje špatná běžecká obuv, je možné běžecké obuvi přičítat

Jsem si jistý, že spousta zranění, která jsou dnes vedená ve statistikách jako ta, která si člověk způsobil při běhání, běžecká vůbec být nemusí, protože se do statistiky dostala prostě proto, že daný člověk přišel k lékaři již s tím, že běhá a že ho bolí to či ono a lékař pak již samozřejmě nezjišťuje –nemá na to čas, jestli si onen člověk to zranění nemohl způsobit úplně jinak. Jen takový malý příklad. Dostal jsem před lety takový dotaz: Běhám zhruba rok. Celý rok jsem neměl žádné problémy. Nyní jsem si koupil nové běžecké boty a zhruba po měsíci, co v nich běhám, mě začala bolet obě kolena. Bolí mě však jen na začátku běhu, zhruba tak 15 minut, poté co se rozběhám bolest ustane. Běhám vždy až odpoledne po práci. Asi měsíc jsme řešili, čím by to mohlo být, hledali jsme důvod těch bolestí, až najednou se nečekaně vyloupl zcela jinde, než jsme hledali. Ten důvod byste si nevymysleli. Prostě ten dotyčný, když seděl v práci u počítače, se opíral koleny o hranu stolu – a to byl ten důvod bolestí při rozbíhání!

Na co je třeba při výběru správné běžecké obuvi klást důraz

Jednoznačně na to, jak se v té botě cítíte. Nedejte na to, co vám kdo radí, že je nejlepší, on v tom běhat nebude, v těch botách budete běhat vy! A ty nohy, co budou do nich obuty, jsou taky vaše, ne jeho.

Anaerobní trénink

61. – 70. tip, kterými můžete upravit úterní trénink podle toho, na jaký druh závodu (rychlejší a kratší či pomalejší a delší) se chystáte,

 • (4x 200) – (4x 150) – (4x 100)
 • 4x 300
 • (4x 200) – (4x 150)
 • 3x (4 x 200)
 • (3x 150) – (3x 250) – (3x 150)
 • 2x [2x 200 – (4x 400 )]
 • (4x 400) – (4x 800) – (4x 400)
 • (4x 200) – (4x 400) – (4x 400) – (4x 200)
 • (3x 400) – (4x 600) – (3x 400) – (2x 200)
 • (4x 400) – (4x 80 – (4x 400) – (4x 400)
Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (3 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Adam | 6. 7. 2011 15.26 hod. | 88.103.43.xx
Jenom bych podotknul, ze stejne zajimavi jako ti, kteri prijdou k doktorovi, jsou i ti, kteri k nemu nikdy neprijdou. Nemeli bychom prehlizet veci, ktere nejsou videt, na ukor tech, ktere videt jsou.

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecké vybavení

všechny články Běžecké vybavení

Anketa – hlasuj i ty!

V jaké značce běžeckých bot vběhnete do běžecké sezóny 2017

Běžecká sezóna sice nikdy nekončí a tak vlastně ani nikdy nezačíná, prostě běháme furt. Přesto začátek března se bere jako její pravý začátek. Zajímalo by nás, jaká značka je vaše současná srdcovka a tak jí dáte přednost před ostatními značkami na trhu.

adidas92
Asics128
Brooks18
Inov-854
Icebug5
Hoka One22
Mizuno54
Newton5
NB21
Nike58
Salming354
Salomon41
Scott3
Vibram Fivefingers8
Vivobarefoot5
Zoot5
Jiné, zde neuvedené značce48
Běhám bos, bot netřeba14
ON6

kde se diskutuje

 • Pět dní do půlmaratonu. Den posledního soudu nebo poslední zkoušky : uplna parada na tychto clankoch je to, ze v nedelu pobezim svoj prvy polmaraton v Bratislave a tak…»
 • ZASAŽEN ŠÍPEM BĚH : Milosi,velmy hesky clanek.Tak si te pamatuji.... »
 • Nováček, ne však nezkušený : O jakou akci jde prosím? :) Dle povědomé tváře na fotce a data hádám, že pilsentrail – radec…»
 • Bolest kloubů. Jak jí předcházet, co s tím, když už omezuje náš pohyb? : Ahoj, na bolest kloubů je nejlepší koňská mast... doporučuji :-) používám ji často :-) »
 • Vápník – proč nám chybí a co to s námi dělá : tablety vapniku nebrat, sumivky uz vubec, ze dobre chutnaji ha ha,umele sladidla,zvyraznovace…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků