logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Nové trendy v běžecké obuvi – Mizuno jde vlastní cestou

Nové trendy v běžecké obuvi – Mizuno jde vlastní cestou

Dostala se k nám zajímavá recenze na jedny asi z nejdiskutovanějších běžeckých bot v letošním roce, na Mizuno Wave Prophecy. Diskutuje se o nich vzhledem k jejich ceně, k designu – vypadají, jako když byly konstruovány pro kosmonauty, i vzhledem k tomu, že jdou naprosto proti proudu, který je dnes in – jdou proti proudu minimalismu v běžecké obuvi. Tohle všechno je mi sympatické, mám rád hledání vlastních cest, a proto jsem se rozhodl tuto recenzi vydat.

Mizuno běžecké boty bez „pěny" dodají vašim krokům důraz

Zatímco většina výrobců obuvi se snaží naskočit na minimalistickou vlnu odstraňování podešví , Mizuno razí vlastní cestu proti trendu a zbavuje se měkké mezipodešve.

Přímo tam, kde by normálně bylo odpružení (vrstva pružného materiálu), zeje na nejnovějším modelu Wave Prophecy značky Mizuno velká díra. Namísto obvyklé EVA pěnové podešve – obecně obvykle první části běžeckých bot, která se pokazí – vkládá Mizuno Infinity vlnovou desku, vlastní patentovanou technologii, která se skládá ze dvou TPU desek spojených v deseti bodech pryžovými sloupky. Kromě toho, že by tato konstrukce měla vydržet déle než tradiční podešve, vlnová deska má také poskytnout lepší odpružení a citlivější reakci boty při každém kroku a při různých stylech běhu.

Zprvu mě nepřesvědčily. Ze začátku mě pevný došlap téměř odrazoval. Ale netrvalo dlouho a tu pevnost jsem si oblíbil. Podešev bez pěnového materiálu se chová jako pružný list. Stlačí se s dopadem váhy při každém došlapu a přizpůsobila se různým variantám došlapu. Cítil jsem podporu a odpružení, ať už jsem běžel svým obvyklým stylem přes špičku nebo se po nějaké desáté míli už unaveně vlekl přes patu. Ale urazil jsem přes deset mil, aniž by mě bolely nohy.

Také jsem se cítil rychlejší. Ve fázi odrazu se vlnová deska ohne asi o 15 stupňů, pak se ale opět zpevní právě včas, aby dodala energii do dalšího kroku. Během běhu mi to pomohlo udržet si vysoké „obrátky" a současně mi bota připadala podstatně lehčí než těch 15 uncí (cca 400g) co váží moje jedenáctka bota.

Se vším tím úžasem dějícím se pod chodidlem by se snadno přehlédl svršek Wave Prophecy. Hlavní součástí je pružný materiál mesh (Mizuno svršku říká Dynamotion Fit), který je navržen tak, aby co nejlépe kopíroval pohyb chodidla v průběhu běhu – když je potřeba, tak se natáhne nebo naopak stáhne. Materiál je lehký a vzdušný a cítíte se v něm velmi pohodlně, jako v ponožce. V horkém počasí mesh materiál svršku umožňuje unikání tepla ven z boty a zamezuje vzniku vlhkosti.

Několik týdnů po svém zkušebním běhu ve Wave Prophecy, jsem se vrátil ke svým starým běžeckým botám s EVA odpružením. Těšil jsem se, jak si užiji extra „polstrování“, ale najednou mi moje staré boty připadly příliš měkké. Měl jsem pocit jako by byl každý můj krok kratší, jako bych běžel v blátě.

Potom co jsem si zvykl na citlivost bot Wave Prophecy, moje nohy žadonily, abych si je znovu obul. Bylo to jako řídit Porsche a najednou jej muset vyměnit za mizernou starou dodávku. Zůstanu raději u Porsche.

Zdroj: WIRED Magazine, USA. Autor: Billy Brown. Fotografie: Jon Snyder/Wired

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (12 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Běžecké boty

Běžecké vybavení

všechny články Běžecké vybavení

Anketa – hlasuj i ty!

Chybí na českém a slovenském časopiseckém trhu Runner´s World?

Tu a tam zaslechnu názor, nebo spíše otázku: Proč někdo nevydává česko-slovenskou verzi časopisu Runner´s World? Tak by mě zajímalo, jestli by si, ve světě tak oblíbený časopis, našel v Česku a na Slovensku tolik čtenářů a čtenářek, že by se vyplatilo jej překládat a vydávat? A tak se se ptám: Kupoval/kupovala by sis česko-slovenskou verzi časopisu Runner´s World?

Ano127
Ne38

kde se diskutuje

  • Roční běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila pro všechny, kteří se po letech opět rozhodli hýbat : Martino, to v kterém ročním období s plněním plánu začneš, není důležité. Chladna a zimy se však…»
  • Roční běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila pro všechny, kteří se po letech opět rozhodli hýbat : Ráda bych se zeptala, zda se nějak odrazí na plánu pro začátečníka když chce začít na jaře nebo…»
  • Jedenácté pravidlo běhu. NA BĚH SE OBLÉKEJ PODLE POČASÍ A TOHO, CO POBĚŽÍŠ! : Kamile, v teplotách nad nulou už se šálou přes pusu? »
  • Pět zlatých pravidel zdravých nohou : Jsou nějaká doporučení i ohledně péče o chodidla a ztvrdlou mozolnatou kůži? »
  • Pohyb – nejlepší lék na hyperaktivitu dětí : tak mě přesně řekla včera moje dcera když sem sní chtěl opakovat angličtinu " tati já chci…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků