logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Nové trendy v běžecké obuvi – Mizuno jde vlastní cestou

Nové trendy v běžecké obuvi – Mizuno jde vlastní cestou

Dostala se k nám zajímavá recenze na jedny asi z nejdiskutovanějších běžeckých bot v letošním roce, na Mizuno Wave Prophecy. Diskutuje se o nich vzhledem k jejich ceně, k designu – vypadají, jako když byly konstruovány pro kosmonauty, i vzhledem k tomu, že jdou naprosto proti proudu, který je dnes in – jdou proti proudu minimalismu v běžecké obuvi. Tohle všechno je mi sympatické, mám rád hledání vlastních cest, a proto jsem se rozhodl tuto recenzi vydat.

Mizuno běžecké boty bez „pěny" dodají vašim krokům důraz

Zatímco většina výrobců obuvi se snaží naskočit na minimalistickou vlnu odstraňování podešví , Mizuno razí vlastní cestu proti trendu a zbavuje se měkké mezipodešve.

Přímo tam, kde by normálně bylo odpružení (vrstva pružného materiálu), zeje na nejnovějším modelu Wave Prophecy značky Mizuno velká díra. Namísto obvyklé EVA pěnové podešve – obecně obvykle první části běžeckých bot, která se pokazí – vkládá Mizuno Infinity vlnovou desku, vlastní patentovanou technologii, která se skládá ze dvou TPU desek spojených v deseti bodech pryžovými sloupky. Kromě toho, že by tato konstrukce měla vydržet déle než tradiční podešve, vlnová deska má také poskytnout lepší odpružení a citlivější reakci boty při každém kroku a při různých stylech běhu.

Zprvu mě nepřesvědčily. Ze začátku mě pevný došlap téměř odrazoval. Ale netrvalo dlouho a tu pevnost jsem si oblíbil. Podešev bez pěnového materiálu se chová jako pružný list. Stlačí se s dopadem váhy při každém došlapu a přizpůsobila se různým variantám došlapu. Cítil jsem podporu a odpružení, ať už jsem běžel svým obvyklým stylem přes špičku nebo se po nějaké desáté míli už unaveně vlekl přes patu. Ale urazil jsem přes deset mil, aniž by mě bolely nohy.

Také jsem se cítil rychlejší. Ve fázi odrazu se vlnová deska ohne asi o 15 stupňů, pak se ale opět zpevní právě včas, aby dodala energii do dalšího kroku. Během běhu mi to pomohlo udržet si vysoké „obrátky" a současně mi bota připadala podstatně lehčí než těch 15 uncí (cca 400g) co váží moje jedenáctka bota.

Se vším tím úžasem dějícím se pod chodidlem by se snadno přehlédl svršek Wave Prophecy. Hlavní součástí je pružný materiál mesh (Mizuno svršku říká Dynamotion Fit), který je navržen tak, aby co nejlépe kopíroval pohyb chodidla v průběhu běhu – když je potřeba, tak se natáhne nebo naopak stáhne. Materiál je lehký a vzdušný a cítíte se v něm velmi pohodlně, jako v ponožce. V horkém počasí mesh materiál svršku umožňuje unikání tepla ven z boty a zamezuje vzniku vlhkosti.

Několik týdnů po svém zkušebním běhu ve Wave Prophecy, jsem se vrátil ke svým starým běžeckým botám s EVA odpružením. Těšil jsem se, jak si užiji extra „polstrování“, ale najednou mi moje staré boty připadly příliš měkké. Měl jsem pocit jako by byl každý můj krok kratší, jako bych běžel v blátě.

Potom co jsem si zvykl na citlivost bot Wave Prophecy, moje nohy žadonily, abych si je znovu obul. Bylo to jako řídit Porsche a najednou jej muset vyměnit za mizernou starou dodávku. Zůstanu raději u Porsche.

Zdroj: WIRED Magazine, USA. Autor: Billy Brown. Fotografie: Jon Snyder/Wired

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (12 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Běžecké boty

Běžecké vybavení

všechny články Běžecké vybavení

Anketa – hlasuj i ty!

Vize pro rok 2017

Rok 2017 na sebe nedá dlouho čekat, Novoroční předsevzetí jakbysmet. Zatímco vize předpokládá dlouhodobost, Novoroční předsevzetí se vyznačují jepičím životem. Aby se Novoroční předsevzetí stalo prvním krokem k naplnění vize, je třeba si ho pořádně rozmyslet, i když znám spoustu lidí, kteří na druhou stranu tak dlouho přemýšlí a zvažují vše pro a proti, že než vše zváží, uteče pár let. Takže zvažujte pečlivě, ale dejte si časový limit na start. Jako nejlepší limit se jeví 1.1.2017, tak běžíme na to, co vy na to. Kterým směrem byste rádi v roce 2017 byli rádi, aby se ubírala vaše vize 2017?

Zlepšení či udržení zdraví35
Zlepšení nebo udržení fyzické kondice92
Více času na sebe10
Více času na rodinu4
Více času na přátele2
Více času na sebe a na rodinu11
Být víc sám (sama) sebou30

kde se diskutuje

  • Ještě jednu písničku … a tuhle taky musím : Já jsem tak poctivý (čti: zblblý :-)), že jsem dělal kliky už i o půl druhé v noci ... :-) »
  • Běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila na třetích 13 týdnů běžeckého roku. Čtvrtletní zaměřovací trénink na maraton : Pán Škorpil, v tomto pláne odporúčate bežať dlhý beh na úrovni 82 % TF max. (okrem rozklusu a…»
  • Jak skloubit zimní radovánky s přípravou na jarní běžecké vrcholy : Zdravím Miloši, mám dotaz k pohybu venku při inverzi. Bydlím na Karvinsku, kde trvá už několik dní…»
  • Běhání v zimě a mrazu se není třeba bát! Šest zásad pro běhání v zimě a mrazu : Ahoj všem K tomu mrazu, dnes ráno jsem si dal svých obvyklých 4,75km kolem Labe a bylo to bezva, od…»
  • Jak je to tedy s tím hladem, aneb Intermittent Fasting. Osmý tip Běžecké školy pro váš lepší běh : Jesliže vycházím z "nejím, když nemám hlad" a doplním k tomu "jím, když mám…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků