logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Běh Zlatá stezka – 15 kilometrů zážitků

Běh Zlatá stezka – 15 kilometrů zážitků

Běžecký závod Zlatá stezka měří 15 km. Jeho start je ve výšce 900 m. n. m. a cíl zhruba o 100 m níže. Toto by mohlo neznalého vést k domněnce, že je to běh velmi snadný. Skutečnost, že na trati překonáte celkové převýšení 280 m, už ale tak idylická není. Každopádně však tenhle závod aspiruje na titul nejhezčí přeshraniční běh mezi Českou republikou a Německem a je součástí Běhů bez hranic.

Start závodu je 7.8.2010 ve 12.00 v Českých Žlebech, kam vás ze Stožce,

Stožec

kde je u místního obecního úřadu od 10.00 prezentace, převezeme buď vlastními auty nebo objednaným mikrobusem.

Trať závodu vede chvilku opačným směrem, ale po 300 m se otočíte a pak vás bude čekat pěkná makačka. 1300 metrů se budete rozdýchávat do celkem pěkného krpálu, až Kamenná hlava vás vysvobodí a odtud budete klesat k Mechovému potoku. Odměnou za vaši předchozí námahu vám bude krásný výhled na Bavorský les.

Od železné závory – upomínky doby nedávno minulé a Mechového potoka vás čeká zase strmý, 650 m dlouhý výběh do nádherné bavorské vísky Bischofsreut. Na konci výběhu prudce zabočíte vlevo. Nebojte, někdo vás navede na správný směr a mírným klesáním, které se občas zhoupne do kopečka, doběhnete do Auersbergu. To už budete mít za sebou více než 6 km. Odtud vás čeká stálé klesání po nádherné silničce až do Haidmühle.

Pokud se nebudete příliš kochat nádherným okolím, tak tady můžete uplatnit své tempové schopnosti.

V Haidmühle na odbočce „Stožec 7 km“, jsme zhruba v polovině trati.

Na hranicích v Novém údolí budete mít za sebou už více jak 10 km a bude vás čekat zvlněný běh lesem. Pokud budete příliš rozehřátí, tak 3 km před cílem se budete moci zchladit ve vodách studené Vltavy, případně se osvěžit sběrem borůvek či malin.

Organizace tohoto menšího závodu klape vzorně, místní policisté by měli být dáváni za vzor kolegům z jiných měst. Ochotně radí, kde zaparkovat, pomáhají z nesnází a nakonec (po závodě) poradí, kam jít na nejlepší maliny. Na trati také můžete vidět jednu technickou raritu, nejmenší železnici v ČR.

A kdo toho bude mít dost na 10 km, může počkat na šiši vláček, který ho doveze za pár drobných do cíle.

Záštitu nad Zlatou stezkou má již tradičně starostka obce, paní Zdeňka Lelková. A nejen záštitu, ale nač chválit, přijeďte se podívat sami, co všechno dělá dobrá starostka pro lidi, kteří se chtějí v obci, jíž šéfuje, bavit. Hlavou celého závodu a vlastně tím, kdo si ho vymyslel a mě k němu přikoval, je Jan Tuláček a pak také Běžecká škola.

Pokud jste nejen vyznavači sportu a dobrého běhu zvlášť, ale pokud se vaše duše zabývá úvahami, co jsme, kdo jsme a odkud jsme přišli, pak si udělejte výlet k nedaleké Stožecké kapli. Už samotná tato procházka – cca 8 km – stojí za to.

STOŽECKÁ KAPLE – (950 m), dřevěná poutní kaple Panny Marie, chráněná kulturní památka. Byla vystavěna v roce 1791 Jakoubkem Klauserem, kovářem z Volar, a to nad pramenem léčivé vody, která – dle tradice – měla zázračné léčivé účinky na zrak. Před kaplí vytékal pramen, ke kterému vedly tři směry křížových cest – ze Stožce, z Českých Žlebů a Dobré. Vznik kaple je opředen řadou místních pověstí.

Původní dřevěná kaple z roku 1791 trpěla povětrnostními vlivy, a proto se město Volary v roce 1804 rozhodlo postavit na svůj náklad kamennou kapli a v roce 1815 vyzdobit novým obrazem Panny Marie s děťátkem a růží.

Panna Marie s děťátkem a růží

V roce 1867 kapli navštívil pražský arcibiskup Bedřich ze Schwarzenberku (jeho bratr Jan Adolf byl majitelem celého českokrumlovského panství), který jí nechal rozšířit o dřevěnou přístavbu ve „švýcarském stylu“. V roce 1914 provedena výzdoba dřevořezbami. Na svátek nanebevzetí Panny Marie 15. srpna 1920 přišlo na bohoslužby 5600 lidí z obou stran hranic.

Za totality kaple chátrala a byla téměř zničena. Nejprve byla postavena v roce 1985 její přesná kopie v německém Philippsreutu a poté v letech 1987 – 1988 byla Stožecká kaple obnovena zásluhou pana Jana Kocourka z Prachatic.

Pokud jde o mě, na Šumavu jezdím nepřetržitě od svých čtrnácti let, nedovedu si představit rok, kdy bych sem nezavítal. Věřím, že účast na běhu Zlatá stezka, případně následná pouť ke Stožecké kapli, nebo třeba na Třístoličník

Třístoličník

nebo na Medvědí stezku či do Nové pece a nedaleké Lipno, na vás bude mít podobné účinky.

Miloš Škorpil foto
Běh Zlatá stezka – 15 kilometrů zážitků Běh Zlatá stezka – 15 kilometrů zážitků Běh Zlatá stezka – 15 kilometrů zážitků Běh Zlatá stezka – 15 kilometrů zážitků Běh Zlatá stezka – 15 kilometrů zážitků Běh Zlatá stezka – 15 kilometrů zážitků Běh Zlatá stezka – 15 kilometrů zážitků Běh Zlatá stezka – 15 kilometrů zážitků Běh Zlatá stezka – 15 kilometrů zážitků Běh Zlatá stezka – 15 kilometrů zážitků

Hodnoť článek

4 z 5 hvězd lepší (4 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Bert | 2. 8. 2010 21.23 hod. | 89.235.32.xx
Prosím, jak je to s volnými místy ?

fotoMiloš Škorpil: Berte, Šumava je veliká a místa na Zlaté stezce je pro všechny dost. Budeme se na tebe těšit.

dotaz | 30. 7. 2010 8.34 hod. | 89.24.112.xxx
Ahoj,
chci se zeptat na datum. Jestli je to 7.8., nebo 8.8., jelikoz ruzne zdroje se lisi? Vy uvadite oba datumy (v nadpisu v Bezeckych akcich mate 7.8. a v clanku je 8.8.) a na strankach NP Sumavy je uveden 7.8.
Dekuji za doupresneni


fotoMiloš Škorpil: Ahoj, běží se 7. srpna, tenhle článek byl psán k loňskému ročníku, loni se běželo 8. srpna.

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Zlatá stezka

Běžecké akce

všechny články Běžecké akce

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Jak natrénovat na maraton za 100 dní : Michale, mohu mluvit z vlastní zkušenosti, dva roky jsem se připravoval Do formy s M&F a k tomu…»
  • Jak natrénovat na maraton za 100 dní : Hezký den Miloši, běhám desítku kolem 55minut, o víkendu jsem zkusil 15km pod 6m/km a rád bych…»
  • Jak můžete prožít léto s radostí a v pohybu, i když musíte makat v práci : Děkuji za článek, je moc prima. Je pravda, že pokud se člověk hýbat chce, najde si sám tyhle…»
  • Z Buštěhradu na Sněžku… po svých… : Prostě a tak ... Řečeno bylo dost a mohlo by být dalšími... Jen to zkusit... Vždyť rozklusávaní a…»
  • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Krásně napsáno, běh je nejlepší antidepresivum, děkuji za motivační články, rady a sdílené…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků