logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

We Run Prague – rozběhá Nike Prahu?

We Run Prague – rozběhá Nike Prahu?

Když jsem začala chodit kolem velkých červených billboardů s nápisem Nike Run Prague a zjistila jsem, že běh bude termínově i kilometráží soutěžit se (zatím?) slavnějšími závody z běžeckého seriálu PIMu (10.9. Mattoni Grand Prix Praha), řekla jsem si, že to je tedy odvaha!

Chtěla jsem vědět, jak se takový závod „peče" – proč taky v Praze, proč skoro ve stejném termínu (3.9.), jaké má ambice, kdo by se ho měl zúčastnit a proč, co vlastně chce udělat Nike pro to, aby rozběhala Prahu – a protože mi to nedalo, mám teď možnost položit všechny své otázky Lence Horké, jedné z ambasadorek Nike.

Lenko, proč ambasador a co by takový ambasador měl vlastně v rámci projektu dělat?

Nike ambasadorka
Ambasador je myšlen jako vyslanec, možná by se dalo říct posel. Našim cílem je přivést běh mezi neběžce, různé skupiny a komunity lidí, oslovit co nejširší veřejnost. Pomoci rozběhnout se všem, kteří si myslí, že oni nemůžou, že by to nezvládli.

společné tréninky Nike
Realizujeme otevřené pravidelné tréninky pro kohokoliv, kdo má zájem, a samozřejmě také propagujeme zářijový závod.

Je to moc fajn práce, vlastně se ani nedá říct práce, pro mě je to zábava. Potkáš velké množství lidí s různými příběhy, zkušenostmi i očekáváními. Sleduješ jejich zápolení a raduješ se s nimi z drobných krůčků i velkých pokroků.

Jak ses k tomu ambasadorství dostala a kolik vás v rámci projektu je? Jaké máš běžecké zkušenosti?

Vlastně náhodou. Sportuji celý život a poslední roky hraji Extraligu ve florbalu. Po neplánované operaci jsem začala více běhat, abych se vrátila do formy ještě alespoň na závěr sezony. Narazila jsem na Nike tréninky, které mi v návratu hodně pomohly. Potkala jsem tam běžce, se kterými jsme se stali přáteli a běháme spolu doteď, a pak letos slovo dalo slovo a dostala jsem nabídku stát se ambasadorem. V projektu je nás kolem 10 ambasadorů v různých koutech republiky + trenéři a další koordinátoři. Co se týká běžeckých zkušeností, mám fyzickou (i běžeckou) průpravu z různých sportů. Některé jsem trénovala s licencí několik let. Absolvovala jsem speciální běžecké tréninky, a protože mě běh baví a narazila jsem na úžasné „Pány a Dámy“ běžce, které jsou pro mě velkou inspirací, snažím se na sobě pořád pracovat. Nejsem běžec s velkými výsledky, co by každý víkend objížděl závody. Bavím se během a snažím se tuhle radost z běhu předávat dál.

Proč další velký závod v Praze a navíc velmi blízko termínu, ve kterém se poběží Mattoni Grand Prix?

běh zažívá i v ČR boom
Poslední roky běh v Čechách zažívá velký boom. Běžců je stále více a více, a o běžecké závody je velký zájem.

Nike se již několik let věnuje běžcům jak formou otevřených profesionálních tréninků, tak pořádáním závodů. Ať už Human Race 2009, nebo úžasný noční orientační závod Prahou We run Prague 2010. Letos chce na již zaběhlou tradici navázat větší akcí a uspořádat přímo v centru Prahy jednu velkou běžeckou párty i jako oslavu konce prázdnin. Termínově jsme sice blízko závodu PIM, nicméně myslím, že můžeme oslovit jinou či širší skupinu lidí.

Co je hlavním záměrem závodu? Vzhledem k tomu, že se poběží 10 km trať, nebude to úplně nejsnadnější start pro začátečníky…

podpora běhání
Hlavním záměrem závodu je podpořit běhání v Čechách – ještě víc rozšířit běh mezi lidi.

Desetikilometrová trať se může zdát dlouhá, ale díky otevřeným tréninkům, tréninkovým plánům a dalším podpůrným aktivitám, které realizujeme v rámci projektu, věřím, že trať zvládne každý. V závodě se najdou ti, kteří budou chtít závodit o co nejlepší umístění i ti, kteří si běh budou užívat sami nebo s přáteli, obhlížet památky a užívat si atmosféru velké akce!

Kdo by se tedy měl závodu zúčastnit – myslíš si, že poběží stejní lidé, jako se zúčastňují PIMáckých akcí, nebo se vám podaří oslovit úplně jiné běžce?

Budeme rádi, když si s námi přijdou zazávodit profíci, pravidelní běžci i ti, co s během teprve začínají. Pro všechny budou připraveny profesionální podmínky – měřící čipy, občerstvení, startovní benefity, startovní číslo natištěné na vlastním startovním tričku, koncerty a doprovodné soutěže. Věřím, že se nám podaří oslovit mnohem více mladých lidí, než se daří PIMáckým akcím. Zároveň pro závodníky může být náš závod dalším z testů jejich formy.

Co je vlastně na akci čeká? Běhů na 10 km je v rámci České republiky poměrně dost, bude se tento od těch ostatních něčím lišit? Můžeme se těšit na něco speciálního?

rozcvička

Závod bude rozhodně speciální! Samotná akce bude začínat koncerty tanečních skupin The Pastels, SDA Laciho Strika, The Survivals v areálu Žlutých lázní, odkud se bude také startovat. Ve 14:00 hod. odstartuje závod, přičemž trasa vede přes prestižní lokality jako Václavské náměstí, Staroměstské náměstí, kolem Karlova mostu po nábřeží zpět k areálu Žlutých lázní, kde proběhne vyhlášení výsledků a následná After Run Party s kapelami Tata Bojs, Eddie Stoilow, DJs Wich a Robot. Velkou specialitou závodu je, že účastníci běhu nebudou mít klasická startovní čísla na připínáčky, které ničí oblečení. V rámci registrace získají vlastní startovní tričko s potiskem – zvolí si velikost, vyberou si startovní číslo, které se jim bude líbit a jako součást potisku mohou zvolit také motto, se kterým závod poběží – vše navíc ve 3 barevných kombinacích. Všichni účastníci mají možnost v cíli vyhrát automobil Fiat 500 cabrio a 20 % sleva v prodejnách Nike je v podstatě samozřejmostí:-)! Velkou odlišností je také minimální startovné – 250 Kč pro studenty a 290 pro všechny ostatní, přičemž částka se dále nenavyšuje. Účastníci závodu mají týden na vyzvednutí svých startovních setů a přihlásit se mohou ještě dopoledne před závodem ve Žlutých lázních. Spoustu zajímavých cen a odměn můžou také vyhrát v doprovodných soutěžích, které běží v rámci Nike challenge, na Facebooku a připravují se další. Aktuálně byla navázána spolupráce třeba s Vodafone a v rámci otevřených tréninků je možnost vyhrát iPhone.

Jak celý projekt vznikl a jakým způsobem firma Nike jako iniciátor pomáhá vám, ambasadorům, dostat ideu závodu mezi lidi?

Nike jde o zpropagování běhu jako životního stylu. Pomáhá nám v různých směrech. Zajišťuje pro nás tématická školení, ať už přímo běžecká/tréninková, tak i produktová. Poskytuje nám pro účastníky tréninků i ty, které oslovíme, propagační materiály jako odznáčky, samolepky a také trička. Máme připravené letáky, plakáty, ve městech často narazíte na billboardy a přátelé neběžci se mě pak ptají, jestli o tom něco nevím:-). Na tréninkách zajišťuje nabídku bot k zapůjčení a vyzkoušení. Jednou za čas jsou pro naše skupiny také připraveny společné akce, kdy si zatrénujeme a zároveň večer posedíme, něco ugrilujeme. Vznikají různé běžecké spoty se známými osobnostmi, které se pak objevují na Internetu na kanále stream.cz... již zmiňované doprovodné soutěže pro účastníky závodu a další aktivity budou ještě následovat.

Vím, že celý projekt „běhá“ prostřednictvím sociálních sítí, které jsou právě pro tyto akce jako stvořené. Jak se ti daří držet na FB virtuální tým pohromadě, jak probíhají tréninky – běhá si každý zvlášť nebo se scházíte na společných výbězích?

Sociální sítě jsou v dnešním světě výborným komunikačním kanálem, díky kterému je možné oslovit obrovské množství lidí. Pro potřeby projektu vznikla na Facebooku aplikace Nike Running Lokality pro společné plánování tréninků. Kdokoliv se může přihlásit do otevřeného Tréninku, ať už vedeného a označeného značkou Nike, nebo si také může založit trénink vlastní a trénovat jenom se svými přáteli. Naše skupina má vlastní stránku na Facebooku a pro ty, kdo nemají Facebook, vedu navíc blog – utikej.blogspot.com. Vzájemné kontaktování a flexibilní domluva tak není problém. Běháme společně jako na běžném tréninku – rozběhání, protažení, běžecká abeceda, tréninkový program, protažení a ukončení tréninku. Často, když někdo nemůže přijít, tak v průběhu týdne pošle zprávu, že byl trénovat sám a to mě vždy velmi potěší.

Kde trénujete a jaká je úroveň běžců? Máš v týmu i úplné začátečníky?

běžecké tréninky Nike
Nejvíce trénujeme na trati Výtoň – Modřany v rámci cyklostezky a různých zkratek.

Byli jsme i v Kunratickém lese, ve Stromovce, ale tuto trasu považujeme za „domácí“. Úroveň běžců je různá, proto je někdy těžší trénink zkoordinovat, aby byl prospěšný pro všechny. Ano, často mám na tréninku úplné začátečníky a někdy je až neuvěřitelné, jak skvěle jim to běhá:-).

Bude tento závod ojedinělou akcí nebo by měl být začátkem tradice?

Závod by měl být průkopníkem tradice, ale uvidíme, zdali se zachová jeho formát, nebo přibudou nějaká další specifika, která by mu dodávala další náboj a atraktivitu. Nike je v tomto ohledu flexibilní a velmi kreativní, proto věřím, že se máme na co těšit!

S tím je spojena má další otázka – účastí na závodě tvá „práce“ skončí… nebude ti to trošku chybět? Co dál?

Rozhodně bude!

běžci a běžkyně jsou báječní lidé
Za těch pár měsíců jsem poznala velké množství báječných lidí, ať už z řady organizátorů z Emperia, kolegů ambasadorů nebo samotných účastníků tréninků.

Myslím, že samotným závodem vše končit nebude a budou připraveny další aktivity pro běžce, kteří budou mít zájem. Pokud to jen trochu půjde, ráda bych naši skupinu zachovala a v pravidelných tréninkách pokračovala i nadále. Uvidíme, co bude dál:-).

Na závěr: Nike Run Prague se uskuteční 3.9.2011, trasa povede centrem Prahy včetně Václaváku a Karlova mostu. Můžete se zúčastnit v kategorii běžec nebo postavit na start čtyřčlenný tým. Registrace je otevřena on line na stránkách závodu do 15.8.2011. I poté je ještě možno registrovat se přímo na místě, dopoledne v den závodu ve Žlutých lázních.

Dana Škorpilová foto
  • přečteno: 29263/27870×, 2 komentáře
We Run Prague – rozběhá Nike Prahu? We Run Prague – rozběhá Nike Prahu? We Run Prague – rozběhá Nike Prahu? We Run Prague – rozběhá Nike Prahu? We Run Prague – rozběhá Nike Prahu? We Run Prague – rozběhá Nike Prahu? We Run Prague – rozběhá Nike Prahu?

Hodnoť článek

4 z 5 hvězd lepší (9 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

12Honzade | 25. 7. 2011 12.55 hod. | 213.192.30.x
No musim pak zjistit, kdo byl rychlejsi a ZABRAL CISLO 90-60-90 :), na ktere jsem chtel nalakat dceru:). Treba ji jeste presvedcim na nejake "jine". Lubosi, urcite pojd do toho! :)

ll | 25. 7. 2011 12.22 hod. | 90.180.58.xxx
Je na tom vidět že velkým firmám není nic cizí . Ani nevim jestli je to dobře nebo špatně .)

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Ženy v běhu

všechny články Ženy v běhu

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Krásně napsáno, běh je nejlepší antidepresivum, děkuji za motivační články, rady a sdílené…»
  • Správný střih a správná podpora. Nová kolekce podprsenek NIKE PRO BRA : Já osobně si myslím, že stačí i levnější podprsenka, ale hlavně funkční. Jinak já ji kupovala tady…»
  • Tréninkový plán na zhubnutí nejen pro výkonnostní běžce a běžkyně : Ahoj, narazil jsem nedávno na tento trénink. Zatím mám za sebou 2 běhy a líbí se mi to. Jenom mi…»
  • Běžecká čítanka Miloše Škorpila : Adélo, bohužel Běžecká čítanka je už několik let beznadějně vyprodaná a její nové vydání se…»
  • Běžecká čítanka Miloše Škorpila : Dobrý den, sháním knihu Běžecká čítanka Miloše Škorpila, můžete mi prosím někdo poradit, kde ji…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků