logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Běžecký kritik (recenzent, zkušebák) to nemá vůbec snadné

Běžecký kritik (recenzent, zkušebák) to nemá vůbec snadné

Testovat běžecké boty je obdobné, jako psát recenze, po česku kritiky, na knihy, filmy, divadelní představení. Je to obdobné v tom, že každý jsme naprosto jiný, naprosto jedinečný, naprosto výjimečný a co se líbí Rejžkovi, nemusí se líbit Dorůžkovi a opačně. Je to stejné i v tom, že hodně záleží na tom, jak se daný recenzent – kritik, zrovna cítí. Může být přítomen naprosto perfektnímu představení, přečíst si super knížku, zhlédnout nejlepší film, co kdy viděl, slyšet muziku, z níž jsou všichni okolo něj paf, a jeho vezme zrovna osmička vlevo nahoře, dostane zrovna košem, švihne sebou na schodech… a kdo to asi odnese?

Tímhle dlouhým proslovem jsem chtěl jen jemně naznačit, že když si čtete recenze (kritiky) na cokoliv, měli byste brát na vědomí, že je psal „jen“ člověk, a to i tehdy, když je pod nimi podepsán tým. Protože konečnou úpravu tomu stejně dává nakonec jen ten jeden – hlavní.

Jak číst, jak psát recenze na běžeckou obuv

Nebe a dudy.

Když jsem poprvé vyběhl v jedněch botách, abych otestoval jejich vlastnosti, byl jsem značně unavený po přeběhu Durynského lesa. Zdály se mi ploché, tupé a tvrdé. Od té doby ležely na schodech, kam jsem je odložil. Ležely tam dlouho, než jsem je vzal na nohu podruhé, a byť jsem si před tím dal 20 minut na Conceptu2, tak mě nadchly. Běželo se mi v nich jak po mechu, kontakt s povrchem super, odvalování neskutečné, odraz skvělý, prostě jsem si ten běh užil. Z toho je zřejmé, že než jde tester testovat běžecké boty, musí být i on O.K., jinak jeho test dopadne pro boty K.O.

Kdybych napsal svou recenzi na tyto boty po té první zkušenosti, tak bych je musel strhat, po té druhé vynést do nebe.

Co z toho plyne pro testery:

  Když testujete boty, testujte je nejen na:

 • různém povrchu
 • v různých klimatických podmínkách
 • při běhu po rovině, do kopce, z kopce
 • při pomalém běhu, intenzivním tréninku
 • ale také v různých polohách svého rozpoložení

Co z toho plyne pro konzumenty

Zejména to, že i když recenzent přistoupí k testování běžecké obuvi, ale i třeba běžeckého oblečení, co nejpoctivěji, vždy bude jeho recenze pouze jeho subjektivním hodnocením, navíc ovlivněného i tím, jak se zrovna cítil ve chvíli, kdy svou recenzi psal, ne jen, když testoval.

Také to, že každý tester:

 • Je jinak vysoký,
 • má jinou stavbu těla (někdo má dlouhé nohy, krátký trup, druhý přesně naopak, jiný fifty:fifty),
 • má jinou váhu (přičemž také jiný podíl aktivní a pasivní hmoty, kterou nese)
 • má odlišný styl běhu
 • má v jiné kondici chodidlo (někdo je má bez chybičky, jiný má plochou podélnou, další příčnou klenbu, či obě…)

Prostě je třeba si uvědomit, že ten, kdo recenzi píše, vás seznamuje se svou zkušeností s daným typem běžecké boty, přičemž ta zkušenost má řadu proměnných.

Jiná má zkušenost s testováním – testování různě tlumené obuvi

Chtěl jsem si vyzkoušet, jak fungují různé druhy tlumení a tak jsme vyběhli na dvanáctikilometrový okruh. Jedny boty jsem si obul, další troje dal do batůžku na záda. Po třech kilometrech jsem si je přezouval a to tak, že jsem vybíhal v těch nejvíce tlumivých, a další si bral vždy o stupeň tlumení nižší. Byla to velmi zajímavá zkušenost. Když jsem se přezul, velmi intenzivně jsem cítil změnu, tedy že nová bota tlumí méně, ale že se z ní zase třeba lépe odrazím.

Zhruba po kilometru se však ty diference začínaly stírat. Novou botu už noha neporovnávala s tou, v níž jsem běžel bezprostředně před ní, ale už jako novou identitu. Tak to bylo i u každé další boty. Uvědomil jsem si na tom, že když si vezmu na nohy v jeden den jedny boty, druhý den zase jiné a třetí den opět jiné, nebudu mít z běhu v nich stejnou zpětnou vazbu, jako když jsem je střídal takto bezprostředně za sebou.

Jak vidíte, testovat boty je velká alchymie. Každopádně je to krásná práce, jen to předpokládá, že když vyběhnete, budete v pohodě a nebudete mít vůči testovaným botám žádné předsudky. Tím myslím, že si předem nepřečtete jiné recenze, nepřečtete si, co o nich, o jejich vlastnostech, píše výrobce. To uděláte až poté, co napíšete své hodnocení, svou kritiku, svou recenzi, abyste mohli srovnat, zda se výrobci podařilo trefit a na kolik do toho, jak vlastnosti této boty vnímáte vy a nebyli jste jeho hodnocením ovlivnění při zkoušení a psaní svých poznatků.

A běžec konzument pak po přečtení recenze se buď odebere či neodebere si tuto botu dojít sám vyzkoušet. Tady také hodně záleží na výrazových schopnostech kritika, který vás buď dokonale zblbne anebo odradí:).

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

4 z 5 hvězd lepší (14 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Běžecké boty

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

 • Běžecká škola, jak ji znáte, se stěhuje do archivu : Gratuluji k takovému výkonu a do dalších let držím palce. Ať se daří a vaše články učiní šťastný…»
 • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
 • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
 • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
 • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků