logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Mistrem vytrvalosti je Miroslav Oros – s motorovým padákem nalétal 9132 kilometrů

Mistrem vytrvalosti je Miroslav Oros – s motorovým padákem nalétal 9132 kilometrů

Vytrvalost nepřísluší zdaleka pouze dálkovým běžcům. Navíc způsob, jaký zvolil při překonávání světového rekordu ve vytrvalostním letu motorovým padákem Miroslav Oros, je následováníhodný. „Nejhorší bylo sedět na zemi,“ řekl poté, co se stal mistrem vytrvalosti, když s motorovým padákem nalétal 9132 kilometrů.

Krosček je výraz pro zákeřný hokejový faul. Foneticky míněno se naopak jedná o počinek více než bohulibý, navíc s rekordní příchutí. Iniciativa XCzech nebo také Cross Czech, v překladu křížem krážem po Česku, potěšila stovky malých obyvatel dětských domovů. Miroslav Oros vydržel zjara létat na motorovém kluzáku po besedách od jednoho domova ke druhému devadesát dnů. Během nich docílil unikátních 9132 kilometrů. Pětatřicetiletý Ústečan za to včera v Pelhřimově převzal osvědčení o světovém rekordu.

Z jakých pohnutek jste se do takového výkonu pustil?

Chtěl jsem překonat dosavadní rekord Kanaďana Benjamina Jordana, který uletěl před dvěma roky 8008 kilometrů. Vloni v létě jsme se potkali, společně jsme si zalétali. Když jsme se loučili, řekl jsem mu, že ho zkusím překonat. Odtušil, že proč ne, ale ať zkusím tu dlouhou dobu v povětří nějak lidsky využít. Protože delší dobu podporuji sportování v dětských domovech, nebylo dál o čem přemýšlet.

S čím jste se během těch bezmála tří měsíců nejvíce potýkal?

Největším nepřítelem i spojencem zároveň je pro letce počasí. Když fouká vítr do zad, uletíte spoustu kilometrů. Pokud vám ale nepřeje, je to hrozné. Podle pravidel jsem se nesměl přesouvat jinak než pomocí paraglajdu. V Chotěboři nás uvěznil vichr na celých šest dnů. To čekání bylo nekonečné. Řekněte, kdy jste přestal mít strach z výšek? Já se výšek bojím pořád! Třeba přejít takový železniční most je výkon. Ve vzduchu je to ale takový ten zdravý strach. Držím se základního leteckého pravidla, že kdo se nebojí, je blázen, a kdo se bojí moc, ten se zblázní. Trochu horší pocit mám při létání v malých výškách. Tam není čas řešit případné potíže. Když jste ale kilometr nad zemí, máte spoustu času před nárazem do země něco udělat.

Ve vzduchu jste pořídil spoustu fotek, dokonce natočil film. Jak je to možné? Kdo v tu dobu řídil padák?

obrázek

Pokud se videa týká, měl jsem na helmě kamerku. Foťák jsem měl schovaný pod svrchní bundou. Když jsem zrovna fotil, neřídil nikdo. Ono po dvou hodinách ve vzduchu už ani tolik neřešíte, že to trochu drncá.

Když zvládáte tohle všechno, bral jste si s sebou také jídlo? Na čerstvém vzduchu přece vyhládne.

Drobné občerstvení si vzít lze, já jsem si ale s sebou nic moc netahal. Fotil jsem, točil jsem, kochal jsem se. A ke konci jsem popoháněl budíky, už abych byl v cíli.

Jak se vlastně připravuje takový padákový letec?

Tenhle sport je hodně o vytrvalosti. Dost jsem posiloval hluboké zádové svaly okolo páteře. Když chcete zrychlit let, musíte navíc držet nataženýma nohama radličku napínanou pod silou deseti až patnácti kilogramů. Po takových třech hodinách se už člověku docela klepou nohy.

Mnohokrát jste se mihl nad Pelhřimovskem. Přistál jste také tady?

Byl jsem za dětmi v Humpolci. Nakrmili nás tam, tuším, že jsme tam dokonce přespali. Také jsem si chtěl zalétnout za panem Bernardem, protože dříve jsem pracoval v pivovarnictví a jeho názory jsou mi blízké. Nějak nám to časově nevyšlo, tak jsem si alespoň zakroužil nad pivovarem s tím, že se tam někdy stavím pěšky. Také jsem navštívil festival rekordů. Říkat něco před plným náměstím byl rovněž zážitek.

Jak tento koníček snáší vaši nejbližší? Nespílá vám manželka, kde pořád lítáte?

Když o tom tak přemítám, je to hrozné, že za poslední půlrok jsem nebyl doma více než sto dnů. Mám ženu, malou dceru. Bylo to těžké. Občas mě napadlo, že se věnuji tolika cizím dětem, a tomu svému ne. Už se k ničemu takovému nepropůjčím. Alespoň ne na takhle dlouhou dobu.

Čeho si ceníte více? Světového rekordu, nebo radosti, jíž jste oblažil tolik dětí?

Teď mě nejvíc těší, že už to všechno mám za sebou. Vzpomínám si na okamžik, kdy jsem se ve vzduchu blížil ke hranici devíti tisíc kilometrů. Najednou se ve mně všechno nějak spojilo. Celé se mi to promítlo před očima. Příprava, děti, let. Až jsem si z toho chvilku zaslzel. Řeknu to takhle. Soustředit se čistě na výkon, nechal se ten rekord zalétnout třeba i o měsíc dříve. Bez těch dětí by to ale nemělo žádnou hodnotu. Nešel bych do toho.

Co všechno dokázal Miroslav Oros:

 • 9132 kilometrů za 90 dnů
 • 111 startů, 193 letových hodin
 • obletěl 139 dětských domovů
 • uspořádal 17 besed, jichž se zúčastnilo více než 600 dětí
 • tříčlenný doprovodný tým Miroslava Orose najezdil po zemi více než 16 tisíc kilometrů

Rozhovor, který vyšel v Pelhřimovském deníku, se svolením autora přetiskujeme

Michal "Vydra" Vítů foto
 • přečteno: 14471/14071×
Mistrem vytrvalosti je Miroslav Oros – s motorovým padákem nalétal 9132 kilometrů

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (4 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Ultramaraton

všechny články Ultramaraton

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

 • Začal jsem běhat, ale ať dělám, co dělám, zrychlit nedokážu! Co mám dělat, abych běhal rychleji? : Dobrý den. Tenhle článek se mi opravdu moc líbí. Našla jsem se v něm krásně a aktuálně bych k tomu…»
 • Zjisti svůj startovní handicap a vyběhni. Šestý tip Běžecké školy pro váš lepší běh : Sorry za odbočku, to musí být nesmysl, ty časy fotbalistů, ne ? "Ve Slavii jsou nároky na…»
 • Stabilita při běhu, aneb co taky může způsobit nevhodná běžecká obuv. Osmý tip Běžecké školy pro váš lepší běh : S letitým odstupem musím dát Miloši za pravdu.Maximalistická obuv,konkrétně model Clifton od Hoka…»
 • Tak jak je to vůbec s tou snídaní – je anebo není tím nejdůležitějším jídlem dne? Třetí tip Běžecké školy pro váš šťastný života běh : Souhlas, není taky špatný vajíčka udělat na sádle a kokosak si dát do kafe. »
 • Tak jak je to vůbec s tou snídaní – je anebo není tím nejdůležitějším jídlem dne? Třetí tip Běžecké školy pro váš šťastný života běh : No jistěééé. Hned jsem si šel udělat dvě vajíčka na měkko (no, byly trošku spíš na tvrdo, ale…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků