logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Běžkyní dílem náhody

Běžkyní dílem náhody

Na Běžeckou školou jsem sice poprvé zavítala zhruba ve stejnou dobu jako Michal, ale úplně za jiným účelem a možná ještě větší náhodou. Po mnoha traumatech spojených s povinnými běhy a několika neúspěšných pokusech vylepšit si skóre individuálním pobíháním si u mě běh vysloužil stálé místo ve škatulce "na to nemáš" a zabrousit na běžecké stránky by mě tedy vůbec nenapadlo. O tom, že existuje nějaký Miloš Škorpil a kdo to je, jsem taktéž neměla ani páru, takže jediné, co zbývalo, byl zásah osudu, přesněji řečeno informačních technologií.

Na web Běžecké školy jsem byla vyvržena vyhledávačem ve chvíli, kdy jsem hledala jakési informace o tepové frekvenci. Po úvodním proskenování článků, který mi Google naservíroval, jsem zjistila, že to je přesně to, co hledám. Ucelené informace ve spojení s konkrétními zkušenostmi uspořádané a podané takovým způsobem, že i přes vysokou odbornost textu nemůže mít s jeho pochopením problémy ani někdo, kdo se s danou tématikou setkává poprvé. Později jsem zjistila, že obdobnými kvalitami oplývají i ostatní články. Praktické rady a zkušenosti vetkané do řádků, které jsem pročítala, jsou použitelné univerzálně, a tak dokážou zlákat k dalšímu čtení i neběžce. A zlákaly i mě. A tak jsem četla dál a dál.

Lze-li o webu napsat, že má atmosféru, tak o Běžecké škole to platí stoprocentně. Slovy by se dala popsat jako vlídná, otevřená a přátelská. Z článků i diskuzí je znát, že v Běžecké škole je místo pro každého a všichni se vzájemně respektují. Od začátečníka nesměle se odhodlávajícího k prvním krůčkům, přes pro radost pobíhající hobíky, až po zkušené matadory běžeckých tratí.

Jak asi tušíte, má nečekaně protáhnuvší se exkurze v Běžecké škole neskončila bez následků. Má představa běhu jako aktivity, pro kterou člověk potřebuje určité předpoklady, dostávala postupně trhliny a po několika dnech jsem šněrovala běžecké boty. A šněruji je pravidelně dodnes.

Vraťme se ale k tomu, co nám Běžecká škola může nabídnout.

Odhodlávajícím se běžcům zejména motivaci a taky ujištění, že běhat zvládnou. Pokud si někdo na běhání příliš nevěří, pravděpodobně už má za sebou nějakou nepříjemnou zkušenost. Na Běžecké škole nejen zjistí, že rozhodně není sám, ale zároveň se také může dočíst o tom, proč jeho předešlé setkání s během skončilo fiaskem, a jak na to jít jinak, aby to tentokrát vyšlo. Na příbězích skutečných lidí se navíc může přesvědčit, že uvedená doporučení skutečně fungují.

Tyto informace jsou ovšem velmi cenné nejen pro dosud váhající, ale i pro ty, kteří nechápou, proč se jejich přítel, přítelkyně, manželka, kamarád brání zuby nehty společnému vyběhnutí, a marně se snaží vymyslet, proč to tak je a co by jim mohlo pomoci.

Začínající běžci dostanou podrobný návod, jak se pustit do pravidelného běhání, a to nejen ve formě tréninkových plánů, ale i dalších informací týkajících se výběru vybavení, výživy, techniky běhu, doplňkových cvičení a dalších souvisejících oblastí. Nedozvíte se však rozhodně pouze rady, co byste měli dělat a čeho se raději vyvarovat, ale hlavně se vám dostane polopatického vysvětlení proč.

Běháte-li pravidelně, určitě vám přijde vhod inspirace, kudy se ubírat dál, podrobnější informace k různým aspektům běžeckého tréninku, zkušenosti s vybavením, prevence a řešení různých zdravotních komplikací, náměty na crosstraining, běžecké úvahy či zážitky podobně "postižených".

Přináší vám běhání radost? Pak je určitě na místě předat ji dál. Ať už třeba ve formě vlastního článku a nebo podporou některé z charitativních akcí, které Běžecká škola pořádá. Připojit se můžete jak v reálu, tak i virtuálně, v současnosti například prostřednictvím online oběhu zeměkoule v rámci kilometrů pro Paraple.

Závodníky čekají praktické informace ať už jde o tréninkové plány směřující k významným běžeckým akcím, ale i natolik specifické věci, jako je doporučená taktika pro konkrétní závody. Od věci nejsou ani reportáže a osobní zkušenosti z akcí, ze kterých se lze také v mnohém poučit.

Své místo na Běžecké škole mají i ženy, a to celou jednu sekci. Opomenuta nezůstala ani oddechová četba. Pokud na některé své otázky nenajdete odpovědi v textech, můžete se zeptat v běžecké poradně či v diskuzi.

Jak už ale napsal Michal, Běžecká škola není pouze web, ale taky parta fajn lidí, kteří se rádi setkají nejen na webu. Já pro úplnost dodávám, že na akce pořádané Běžeckou školou nepotřebujete žádnou konkrétní úroveň výkonnosti. Sama jsem se některých zúčastnila v době, kdy jsem zrovna nemohla běhat, nebo jen velmi omezeně, a užila jsem si je taky. Rozhodně stojí za to, prožít si ten pocit, když přijedete někam, kde je spousta lidi, se kterými jste se nikdy před tím neviděli, ale postupně zjišťujete, že se se spoustou z nich vzájemně znáte.

Na tom, jaká Běžecká škola je, má zásluhu osobnost jejího hlavního hybatele Miloše Škorpila, který je člověkem, který má dost odvahy dělat věci po svém a zároveň dostatek pokory k respektování okolního světa. Člověkem, který dokáže stejně dobře naslouchat, jako vyprávět, ale hlavně který se přes všechny svoje úspěchy nestal ikonou, ale zůstal obyčejným člověkem, který když k němu natáhnete ruku, podá vám s širokým úsměvem tu svoji. Takže pokud jste to ještě neudělali, určitě přijďte nakouknout. Třeba se vám u nás zalíbí.

Lucka Urbanová foto
  • přečteno: 14482/14150×

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (18 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běh – můj život

všechny články Běh – můj život

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Běžecká škola, jak ji znáte, se stěhuje do archivu : Gratuluji k takovému výkonu a do dalších let držím palce. Ať se daří a vaše články učiní šťastný…»
  • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
  • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků