logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Sebrané Králikovy bobky

Sebrané Králikovy bobky

Králik dostal vysloužené ředitelské volno. Vysloužil si ho svými neustávajícími ataky na naše bránice, a i když smích prodlužuje člověku život, tak kdo se má pořád koukat na ty chlámající se lidi. Ale dobře, chcete mít v sobotu Králika, tak ho budete mít, pořád lepší, než kdybyste běželi na pole či do lesa a nějakého si tam střelili a upravili chutně na víně či jako svíčkovou, mňam.

Pohroužíme-li se do literární tvorby slovutného mistra slova, jenž založil nový literární směr bobkomoty – zkráceně bobky,, seznáme, že zpočátku se zabýval spíše tématy filozoficko-běžeckými, aby je později vystřídala témata filozoficko-běžecko-recesistická. Nevím, které období literární tvorby Bobka, pardon Králika, je pro jeho tvorbu příznačnější a pro nás jako jeho čtenáře podnětnější. Asi ani jedno, ani druhé, ale tak je to u všech géniů, kteří překročili stín své doby, aby se nesmazatelně zapsali do historie. Tak teda nahlédněme nyní do Králikovy pozůstalosti a nechme svá chřípí zaplnit jeho bobky.

Výběr z Králikových bobků – aneb čím nás Králik krmil na Běžecké škole

obrázek

Poslední běžec

„Když jsme u těch čísel, kolegové: penzijní výdaje musí být okamžitě drasticky sníženy, a to minimálně o třetinu“, vstoupil do debaty Finanční tajemník. „Mám samozřejmě na mysli třetinu přestárlých – rozumíme si, že? Jinak je státní bankrot prostě nevyhnutelný. A upřímně řečeno: já bych – i kdyby nebyla ta kontinentální demografická krize – na místě zahraničních bank takto zadluženému státu taky nepůjčil ani cent … “

obrázek

Zlatý (běžecký) střed

Věděli to už kdysi dávno Aristoteles, Buddha, čínští i japonští mudrci: tím nejtěžším v životě je najít pravou míru, rovnováhu, vyváženost. Zlatý střed. To však rozhodně není pouhý matematický průměr, ani geometrický bod přesně uprostřed obrazce. Není to ani jakési neutrální šedé nic. Zlatý střed je spíše ono zlaté zrnko, ukryté v písku dní na stále se pohybující rýžovací misce našeho života. Je to náš osobní poklad.

obrázek

Není důležité vyhrát, ale být druhý

Tvrzení od učitele dosti nečekané: dvojka je někdy lepší než jednička. Stříbro je svým způsobem lepší než zlato. Protože vyhrajeme-li něco bez přípravy, jsme-li náhodnými rekordmany, může to v nás zůstat jako dlouhodobá infekce: jsme nejlepší, jsme kingové, kdo je víc? Druhé místo nás ale nutí konstatovat: bylo to dobré, ale někdo byl lepší (to je sport). Musíme pro to ještě něco udělat, zapracovat na sobě. Máme cíl, máme za čím a proč jít.
Nejen v maratonské štafetě platí: JE DŮLEŽITÉ BÝT DRUHÝ, ABYCH MOHL PŘÍŠTĚ VYHRÁT!

obrázek

A pak, že se u nás neběhá

Běhání po hospodách
První skutečně vědecká hypotéza, proč narůstá počet běhajících žen: nesedí jen pasivně doma, ale každý den běhají po hospodách (aby tam našly své manžely a odvedly je domů). Ještě předtím samozřejmě běhají kolem plotny, ba stihnou i odbíhat od seriálu k troubě – což je v celkovém součtu velmi slušný tréninkový objem. A navrhovaná opatření pro zvýšení masovosti ženského běhu? Pravidelné příspěvky z obecních rozpočtů, určené na mariášové turnaje, a okamžité zrušení spotřební daně u piva a cigaret.

obrázek

aniďas

Total Protection
Revoluční novinka, určená prvomaratoncům a běžcům s nadměrně silnou vůlí. Převrat v dosavadní konstrukci i funkci běžecké obuvi způsobuje sofistikovaný systém mikročidel a mini-airbagů. Jakmile čidla, zabudovaná do tkaniček, vyhodnotí podezřelé kroky jako kritickou únavu běžce, uvedou do pohotovosti čelní airbag (umístěn v jazyku boty), zadní airbag (na patě boty) a boční airbagy (v podrážce). Jejich činnost se pak aktivuje v závislosti na tom, na kterou stranu zcela vyčerpaný běžec padá. Není za tímto nápadem snaha zesměšnit pouhé tlumení normálního dopadu při běhu, tedy verzi cushion úplně jiné značky? – zeptali jsme se přímo. „Oni upadnout, moc bolí. Ale mi nafouknout – a pak měkoučki!“

obrázek

Jára Cimrman běžící, spící

Běh, který sám o sobě umožňuje duševní pohodu a soustředěné přemýšlení, Cimrman originálně zkombinoval s metodami koncentrace mysli a těla, používanými v indické józe. Běhal tedy velmi úsporným stylem, hluboce dýchal a jeho obličej připomínal zdánlivě spícího jógína. Sám tento svůj způsob běhu nazýval jóging; ani ve snu by ho nenapadlo, že američané později nepřijdou na nic lepšího, než k tomuto výrazu přidat ještě jedno g a vydávat to za nově objevený pohodový běh.

Následný bobek je vložen hlavně pro ty, kteří dosud nechápou, proč se Milanovi říká Králik

obrázek

Pokusný králik

Všem známý Dr. M. Š. (Š=šílený, M=Moreau) na mě provádí pokus o změnu identity. Identitu každého člověka totiž kromě jeho jména, tváře a otisků prstů tvoří také styl jeho běhu. Tento šílený odborník shledal můj špičkový běžecký styl, tedy běh převážně přes špičku (který mám zažitý ze své sprinterské minulosti), nevhodným pro maraton. Doktor M se rozhodl, že mi vnutí svůj ultramaratonský – tedy údajně efektivní – způsob provedení běžeckého kroku. Viděli jste to? Ve skutečnosti se vůbec nejedná o normální běh, ale o jakési šmrdlání či cupitání, zkrátka ultrašolíchání. Podle mě jde v jeho případě spíš o poloběh, a proto by měl mít místo bot polobotky!

Naši první exkurzi do Králikových bobků zakončíme v běžeckém nebi či pekle, to podle toho, z jaké perspektivy se na to díváte

obrázek

Běžecké nebe nebo peklo?

Jak asi dopadne běžecký souboj Miloše Škorpila s Luciferem? Já osobně ho neuvidím, protože – na rozdíl od naší legendy – mezi běžeckou spodinu namířeno nemám:). Že vás Milošův pekelný osud překvapuje? Pak vězte, že si za to může sám: trenéra neposlouchá (protože žádného nemá), a tím pádem nedodržuje tréninkový plán (dokonce se často chlubí, že si běhá, jak se mu zachce). Při oběhu republiky a jiných ultrabězích navíc podává naprosto ďábelské výkony!

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

4 z 5 hvězd lepší (6 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecká literatura

všechny články Běžecká literatura

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Správný střih a správná podpora. Nová kolekce podprsenek NIKE PRO BRA : Já osobně si myslím, že stačí i levnější podprsenka, ale hlavně funkční. Jinak já ji kupovala tady…»
  • Tréninkový plán na zhubnutí nejen pro výkonnostní běžce a běžkyně : Ahoj, narazil jsem nedávno na tento trénink. Zatím mám za sebou 2 běhy a líbí se mi to. Jenom mi…»
  • Běžecká čítanka Miloše Škorpila : Adélo, bohužel Běžecká čítanka je už několik let beznadějně vyprodaná a její nové vydání se…»
  • Běžecká čítanka Miloše Škorpila : Dobrý den, sháním knihu Běžecká čítanka Miloše Škorpila, můžete mi prosím někdo poradit, kde ji…»
  • Only one? : To je dobré jako povídka od Oty Pavla. »

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků