logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Na basket jsme kadeti. Jen ještě aby nás to dalo dohromady…

Na basket jsme kadeti. Jen ještě aby nás to dalo dohromady…

Asi se budu opakovat, a už vůbec nebudu originální, ale nadchnul mě výkon basketbalových kadetů (do 16 let) na mistrovství Evropy. Vlastně nejen výkon. I to, kolik si zápasy našly diváků a jaké pozornosti se dočkaly od médií. Finále s Chorvatskem se na ČT4 přetahovalo se Spartou s Jabloncem, a i když nabídly slušný zápas, řekl bych, že spousta diváků čekala na přepnutí do Pardubic jako na smilování. V hale byla asi polovina desetitisícového publika na Spartě, ale vytvořila neuvěřitelnou atmosféru. A to byli na palubovce šestnáctiletí kluci!

Pokud to vypadá, že Česko je „nebasketbalovou“ zemí, je to jen iluze. Na jaře jsem v USA navštívil několik zápasů středoškolské soutěže. Byl jsem fascinovaný návštěvností v řádu stovek a někdy i jednotek tisíců diváků a říkal jsem si, že něco takového by se v Česku nemohlo stát. A vida, kadetům se to podařilo uprostřed prázdnin. Já vím, že nešlo o ledajaký zápas. Ale to není důležité. Jde o to vytvořit atmosféru, dát klukům pocit důležitosti a výměnou si odnést sportovní zážitek. V Americe to však lidé dokáží v každém menším městě, protože školu a děti berou jako důležitou část komunity a čas strávený na zápase je tím, co ji utužuje. My v Česku se vybičujeme, jen když jde o národní tým a když se mu daří.

V tom je problém, a proto nejsem optimista, že by stříbro neutěšené situaci výrazně pomohlo. Vzpomeňme na loňský stříbrný úspěch žen ve Varech. Tehdy bylo basketbalu všude plno, ale nevydrželo to ani týden. „Skoro bych chtěl tipovat, že každá druhá holčička teď u nás říká rodičům, ať ji přihlásí na basket,“ řekl prezident Václav Klaus. Já jsem si ale nevšiml, že by se před kluby srocovaly basketbalově nažhavené holčičky.

Triumf šestnáctiletých basketbalistů ukázal, že co do hry jsme na tom dobře. Mají štěstí na trenéry. Petr Treml a jeho bratr Radek jsou asi nejlepší mládežničtí kouči v Česku. Ale trenérská laťka je u nás obvykle vysoká a odborná úroveň se snoubí s někdy až fanatickým osobním nadšením pro věc. Potíž je spíš mimo hřiště, v systému, který vychovává špičkové hráče a připraví i tým, ale selhává v tom, aby učinil basket či obecně sport běžnou, fungující součástí života. Aby uměl vyrobit nejen několik hráčů ročně pro Evropu a jeden talent za dekádu pro NBA, ale nadchnout i zabavit desetitisíce kluků a holek. A minimálně stejný počet dospělých.

Je to problém celé společnosti, ve které i po 20 letech po převratu žijeme spíše jeden „vedle“ druhého než „spolu“. Sport může být lepidlem, jež polistopadovou otrávenou a unavenou společnost může spojit dohromady. Ale to je asi námět na jiný komentář.

Nerudný týpekUrčitě ANO, jen to chce, aby se ve Sportu psaly více podobné články a tyto převážily nad těmi typu: Šebrle řekl o Dvořákovi, že je hajzl, Pešek řekl o Abrahámovi, že není vůbec talentem, ale má štěstí, že mu otec vše zaplatí… Chci říci jen to, že chápu, že tohle ty noviny prodá, ale lidi utvrdí v tom, že vlastně ať se vrtnou, kam se vrtnou, je to samá pomluva a špína. Stejná jako v politice a vůbec v celé společnosti. Proto jsem rád, že jsou tu lidi jako Miloš Čermák, ale i Franta Prachař, mám-li zůstat v novinářské branži, kteří se snaží na problémy dívat jinak – lidsky. Jo a když jsem u Miloše, určitě stojí za to zavítat i na jeho stránky Futurum, což nejsou stránky jen o věcech, kterým vůbec nerozumím, ale leccos zajímavého tam najde i člověk, který je stejně technicky negramotný jako já.

Tento článek vyšel v deníku Sport a byl vydán se svolením autora

Miloš Čermák foto
  • přečteno: 7374/7310×

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (2 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Život kolem nás

všechny články Život kolem nás

Anketa – hlasuj i ty!

Vize pro rok 2017

Rok 2017 na sebe nedá dlouho čekat, Novoroční předsevzetí jakbysmet. Zatímco vize předpokládá dlouhodobost, Novoroční předsevzetí se vyznačují jepičím životem. Aby se Novoroční předsevzetí stalo prvním krokem k naplnění vize, je třeba si ho pořádně rozmyslet, i když znám spoustu lidí, kteří na druhou stranu tak dlouho přemýšlí a zvažují vše pro a proti, že než vše zváží, uteče pár let. Takže zvažujte pečlivě, ale dejte si časový limit na start. Jako nejlepší limit se jeví 1.1.2017, tak běžíme na to, co vy na to. Kterým směrem byste rádi v roce 2017 byli rádi, aby se ubírala vaše vize 2017?

Zlepšení či udržení zdraví37
Zlepšení nebo udržení fyzické kondice96
Více času na sebe11
Více času na rodinu6
Více času na přátele2
Více času na sebe a na rodinu11
Být víc sám (sama) sebou32

kde se diskutuje

  • Běhání v zimě a mrazu se není třeba bát! Šest zásad pro běhání v zimě a mrazu : nemáte někdo zkušenost s během maratonu v zimě ? »
  • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Zdravím Vás, běh a celkově cvičení je super věc. Velmi zajímavé jsou nově objevené spojitosti běhu…»
  • Být zdravý a v kondici. Koho a co všechno to v našem životě ovlivňuje. Cooperův test. Čtrnáctý tip Běžecké školy pro váš lepší běh : V tabulke muži 30 – 39 let, průměrný, je chyba (1900 – 1299 m), spravne ma byt 1900…»
  • Ještě jednu písničku … a tuhle taky musím : Já jsem tak poctivý (čti: zblblý :-)), že jsem dělal kliky už i o půl druhé v noci ... :-) »
  • Běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila na třetích 13 týdnů běžeckého roku. Čtvrtletní zaměřovací trénink na maraton : Pán Škorpil, v tomto pláne odporúčate bežať dlhý beh na úrovni 82 % TF max. (okrem rozklusu a…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků