logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Hledá se pes, zn: běhací 3. – nikoli na canicross, ale k „běžnému" vzájemnému soužití

Hledá se pes, zn: běhací 3. – nikoli na canicross, ale k „běžnému" vzájemnému soužití

Tématem minulého příspěvku byl pokus o definici našeho „psa běhacího" po fyzické stránce, dnes se pokusíme vymezit ho po stránce psychické. Protože není zlato všechno, co se třpytí a psi často klamou tělem. Zářným případem může být takový bedlington teriér, tvářící se jako nevinnost sama. Tenhle beránek-plyšáček kdysi lovil krysy, doprovázel horníky do dolů a účastnil se i psích zápasů. Takže při výběru se nikdy nenechat unést nevinným kukučem a raději nahlédnout do historie toho kterého plemene, než později plakat, že teriér projevuje lovecké sklony.

Pro jistotu si ještě jednou zopakujeme naše požadavky. Hledá se pes, který se bez problémů dokáže přizpůsobit městskému prostředí, zvládne pobyt doma o samotě. Nečiní mu problém uběhnout 30-50 km týdně, pokud ale pro jednou vynecháme, nepokusí se o samostatnou rekonstrukci bytu. Canicross a dogtrekking nejsou primárním cílem, ale zůstávají alternativou. Kromě toho zvládne i běh vedle kola nebo inline bruslí (obojí náročné na poslušnost, protože každý pes velmi rychle zjistí, že při těchto činnostech je mimo váš dosah).

Stejně jako ostatní psí aktivity, flyball, agility, obedience, pachové práce a já nevím co ještě.

Takovým ideálem by měl být pes pohybující se samostatně bez vodítka několik metrů před běžcem. Pes sleduje pohyb svého pána, nechá se gestem (parking) nebo hlasově navést do příslušného směru. Na povel nebo ještě lépe bez něj zastaví před silnicí. Nevšímá si ostatních chodců, nebere dětem jídlo z ruky. Mimochodem, tohle uměl můj malamut úplně brilantně. Šlo dítě s rohlíkem a najednou šlo dítě bez rohlíku, aniž by došlo k nějaké viditelné akci. Bystrý pozorovatel zaznamenal jen rychlé psí polknutí:-).

Ignoruje cyklisty i další běžce. Ostatní psí kolegy maximálně letmo pozdraví (žádná stopa po agresi) a jde si svým (rozuměj naším) směrem. V kritických místech stačí pouhé plácnutí a pes zpomalí a zařadí se vedle nohy. V lese se drží cesty a zvěře si nevšímá.

Projděme se nyní plemeny psa domácího. U každé skupiny se budu snažit vyjmenovat charakteristické znaky, klady a zápory v kontextu s již výše zmíněným záměrem. Předem bych chtěl upozornit, že se jedná o pravdy obecné, tudíž ne vždy platné. Určitě existují flegmatičtí teriéři, kousaví a agresivní retrívři a poddajní, ke všem milí kavkazáci. I přestože je pes svým divokým předkům už velmi vzdálen, pořád je ještě živým tvorem, na které žádné šablony stoprocentně neplatí.

Primitivní psí plemena:

Oč jsou inteligentnější a samostatnější, o to hůře se budou cvičit. Člověka můžou milovat, ale rozhodovat se budou sami, v minulosti jim to totiž zajistilo přežití. Silný lovecký instinkt je občas může zcela ovládnout, takže volný pohyb bez vodítka bude vždy rizikem. Snášenlivost s ostatními domácími zvířaty problematická. Samci se často projevují dominantně vůči ostatním psům. Jedincům z odlišných klimatických podmínek může dělat problém adaptace na naše podmínky. Běh je jejich druhou přirozeností. Takže kdo hledá relativně zdravé plemeno minimálně ovlivněné šlechtitelskými zásahy a bude respektovat povahové zvláštnosti těchto psů, už ví, kam sáhnout.

Takovou docela zajímavou volbou by mohl být basenži. Tichý společník s téměř kočičí povahou. Neštěká, vydává zvuk podobný jódlování. Feny hárají pouze jednou do roka.

basenži, obě varianty zbarvení
basenži, obě varianty zbarvení

basenži ve své domovině
basenži ve své domovině

Chrti

Sprinteři psího světa, většinou velmi starobylého původu. Doma tišší a vlídní, venku stále ještě lovci. Zrak využívají více, než ostatní psi. Stačí, aby na dvě stě metrů od nich vítr otočil prázdný pytlík, a už jsou v půli cesty. Pohyb na volno je vždy spojen s rizikem. Popustit uzdu instinktům a volně vybít svoji energii mohou v podstatě pouze na dostihové dráze.

A právě jeden ze způsobů tréninku na dostihy, pomalý delší pravidelný běh, by se mohl stát vhodnou společnou aktivitou chrta a člověka-běžce.

Vypětí na dostihové dráze
Vypětí na dostihové dráze

Jedním z povahově trochu odlišných chrtů, o kterém výše řečené tak zcela neplatí, je vipet, kdysi označovaný jako chrt chudých. Jeho ovladatelnost by měla být lepší než u ostatních chrtů, také těsnější vazba na člověka.

Honiči a další skupiny psích plemen přijdou na řadu zase příště.

Gábina Dav foto
  • přečteno: 23684/23230×, 3 komentáře
Hledá se pes, zn: běhací 3. – nikoli na canicross, ale k „běžnému" vzájemnému soužití Hledá se pes, zn: běhací 3. – nikoli na canicross, ale k „běžnému" vzájemnému soužití Hledá se pes, zn: běhací 3. – nikoli na canicross, ale k „běžnému" vzájemnému soužití

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (5 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Dušanbe | 21. 8. 2011 20.15 hod. | 89.29.99.xx
Myslím,Davide,že vím,co hledáš,ale je to hledání,nelehké a svou nemalou roli při něm sehrává příznivá shoda okolností-náhoda.V záchranářské kynologii,taky spousta psovodů věčně hledá ideální plemeno,ikdyž dobře ví,že je to odvislé od vlastností,které jsou dány pejskovi do vínku,bez ohledu na druh plemene.(toto hledání, s mírně pový
šeneckým pohledem chladného profesionála, sledují němečtí ovčáci,vědí své).Hledáš jakéhosi psa,kderý by byl někde mezi canisterapeutickým a vodícím psem,co se netečnosti k rušivým vlivům týče a navíc aby slušně běhal.Takový pes samozřejmě existuje,ovšem budeš si ho k tomu muset vycvičit,tady něco na způsob americké výchovy dítěte a koneckonců i psa, nepomůže.Určité vhodné povahové vlastosti by měl mít,ale ostatní je otázkou výcviku a je to ta větší část.Kdysi jsem na volno běhával s dobrmanem.Byl to milý,nekonfliktní pes,běh s ním, žádný problém.Pravda,pokud jsem viděl,že poběžíme kolem pasoucích se koní,dal jsem ho na vodítko,tady psovod musí vidět dále než pes.I přesto však nikdy nemůže předvídat vše.Jednou proti nám,asi 50m vlevo od nás jeli dva městší policajti na koních.A zrovna v tom okamžiku policajtku napadlo,že si zakusí pocitu jízdy na rychleji cválajícím koni.Pro mého dobrmana Brita to byl impuls k okamžitému pronásledování,nestačil jsem vůbec nic udělat.Takže vrchol drzosti,můj pes hnal před sebou policajtku na koni,až mě zamrazilo...Naštěstí se mi ho hvizdem podařilo přivolat a jelikož ona měla taky máslo na hlavě,obešlo se to bez konfliktu.Ch
ci tím říci,že pokud je pes navolno,člověk se nikdy nezbaví určité nervozity,která ho svazuje.S Britovým nástupcem,německým ovčákem,který díky delší srsti vypadal jako vlkodlak a taky si s ním nezadal,jsem běhal vždy na postroji s upoutáním na opasku.Jeho sebevědomí bylo nebetyčné,dělalo mu dobře,když vedl pána.Takže,nijak jsem ho to nemusel učit,byl perfektní a já v naprostém klidu,byl jsem dokonale nenapadnutelný.Nevím zatím,jak se bude chovat při běhu můj nynější půlroční ovčák,je úžasně rychlý a hbitý,ovšem na běh má ještě čas.Stejně se dá běhat jen od pozdního podzimu do jara.Je pravda,že jednou jsem potkal chlapa na kole s boxérem,bylo 25-30 stupňů,to už jsem se neudržel...Jinak co se týče druhu plemene,francouzký buldoček,nebo i těžký exteriérový labrador se nemůže rovnat s např.rozeným atletem dobrmanem.Zdá se mi,že už jsem toho nakecal hodně a pochopitelně jsem se k ničemu zásadnímu nedobral,je to věčné hledání,k němuž Ti přeji hodně štěstí a zdaru při výcviku.

dav | 21. 8. 2011 15.05 hod. | 89.176.197.xxx
Jasně že máš Honzo naprostou pravdu! V konečné fázi určitě převládne citový přístup a je to tak dobře. Je už každého věc, nakolik se tím dá ovlivnit. Ale racionální přístup (aspoň zpočátku) umožní vyvarovat se aspoň těch nejzákladnějších chyb. Počáteční okouzlení roztomilým štěňátkem může skončit těžkou deziluzí, nešťastným pánem i nešťastným psem. Ostatně psí útulky jsou toho dostatečným svědectvím. Čím informovanější potencionální pejskař, tím větší šance vybrat si psa na míru.
Ale abych ti dal ještě jednou za pravdu, sám vlastním buldočku, na své plemeno neobvyklou aktivku, která sice miluje pohyb, aporty a frisbee jsou pro ni vším, při coursingu se může zbláznit, dělali jsme agility, ale nikdy na delší běhání prostě nebude.
A vlastně ani nemůžu opakovat tvou poslední větu, jelikož jsem si pořídil fletí slečnu, takže můžu jen říci, že JE mám stejně nejradši:-)
Takže hlavou i srdcem!

12honzade | 21. 8. 2011 13.04 hod. | 213.192.30.x
Mne se sice libi ten detailne analyticky styl, porad si rikam, ze kazdy toho psa vybira i nejak pocitove, potom ve finale si myslim, ze si pes (stene) vybira pana..Ja jsem si bral psa pro povahu a aby se mnou vydrzel bezet, dal se pripadne poponaset, kdyz bude nutne, .. Proto se tady tak se tesim jak to dopadne, jestli nakonec ten detailni analyticky styl nezavrsi veta.. No , neni asi uplne idelani, ale my ho(ji) mame nejradsi:). Tak at se dari! 12:)

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Život kolem nás

všechny články Život kolem nás

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Z Buštěhradu na Sněžku… po svých… : Prostě a tak ... Řečeno bylo dost a mohlo by být dalšími... Jen to zkusit... Vždyť rozklusávaní a…»
  • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Krásně napsáno, běh je nejlepší antidepresivum, děkuji za motivační články, rady a sdílené…»
  • Správný střih a správná podpora. Nová kolekce podprsenek NIKE PRO BRA : Já osobně si myslím, že stačí i levnější podprsenka, ale hlavně funkční. Jinak já ji kupovala tady…»
  • Tréninkový plán na zhubnutí nejen pro výkonnostní běžce a běžkyně : Ahoj, narazil jsem nedávno na tento trénink. Zatím mám za sebou 2 běhy a líbí se mi to. Jenom mi…»
  • Běžecká čítanka Miloše Škorpila : Adélo, bohužel Běžecká čítanka je už několik let beznadějně vyprodaná a její nové vydání se…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků