logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Scott eRide Grip – bota, která překvapila

Scott eRide Grip – bota, která překvapila

Většina z nás má pravděpodobně firmu Scott v podvědomí především jako výrobce vynikajících kol a už méně jako výrobce běžeckých bot a oblečení. Já osobně jsem se setkal poprvé s nabídkou jejich běžecké kolekce při mých cestách do švýcarských a rakouských Alp na maratony, kde v expu je nabízeli tamní prodejci jako je například firma Jolsport. Přesto, že patřím spíše ke konzervativním běžcům a neměním osvědčené, a zvláště u bot, kde mám své dvě vyzkoušené a oblíbené značky (a když jsem zkusil změnu, tak to vždy špatně dopadlo:-(), tak mě jejich nabídka zaujala, ale nikdy jsem se neodhodlal a neinvestoval patřičnou sumu € asi právě proto, že mám se změnou špatné zkušenosti. V květnu tohoto roku se ale vyskytla nabídka na otestování jednoho modelu z jejich řady a nakonec padla volba na trailové eRide Grip.

Musím se tu také přiznat k jedné věci. Nemám rád testy bot, kde se dozvím, že v nich při testu bylo naběháno 50 km a už se dělají závěry, zda je ta obuv dobrá nebo ne. Tomu jsem se chtěl vyhnout a udělat test delší a s nějakým závodem. Ale pěkně popořádku.

Scotty jsem si byl vyzvednout začátkem června v nově vybudovaném showroomu v Praze. První překvapení, když jsem je dostal do ruky, byla jejich lehkost a „svítivost“. Ano, jejich kanárkově žlutá barva svítí na dálku, ale v kombinaci s černou a červenou se mi zalíbily. Ale samozřejmě je to jako se vším, co se líbí mně, nemusí se líbit tobě! Druhé překvapení nastalo, když jsem si je nazul na nohy a proběhl se po obchodě. Přesto, že byly boty utaženy, tak to byl pocit volnosti. Tak teď už jen hurá do terénu.

Bydlím přímo u lesa, který mi nabízí různě náročné terény, a tak hned po příjezdu z Prahy jsem vyběhl na první testovací kilometry. Bylo právě po dešti a tak jsem byl zvědav, jak se budou eRidy chovat na mokrém podkladě. Prvních 200 m mám po louce a ejhle, tady nastává první rozčarování. Vyšší tráva byla samozřejmě po dešti ještě mokrá a během chvíle jsem měl vlhké ponožky uvnitř boty. I když výrobce udává, že je svrchní materiál velice odolný a přizpůsobený těm nejtěžším podmínkám, tak se promočil. To mi na trailovou botu nepřipadá ideální, ale zase na druhou stranu při použití například gore-texu se zvýší váha boty a noha v botě hůře dýchá. Musím také uznat, že svršek poměrně rychle uschl.

Schválně si vybírám trasu, kde se hodně střídá povrch a snažím se co nejvíce vnímat, jak se chová podrážka. Postupně mám pod nohama polní cestu, lesní terén plný kořenů nebo lesní cestu, která je vysypaná hrubým štěrkem a přechází v cestu kamenitou. Některé úseky jsou po zmíněném dešti také dost blátivé.

podrážka Scott eRide Grip
A tady musím smeknout! Podrážka je z mého pohledu opravdu vynikající a na všech površích velmi dobře drží a má výbornou trakci. Přitom vypadá tak jednoduše, je vlastně složená jen z jakýchsi šípovitých výstupků, které se nezanášely ani blátem. Možná právě v té jednoduchosti je síla.

V každém případě i na hrubém štěrku nebo kamení mi dovoluje držet tempo a dá se zrychlovat. První 16 km výběh se blíží ke konci, celou dobu jsem se snažil běžet ve volném tempu a seznamoval se s novou botou. O to víc mě zaujal čas, který se objevil na Garminech po zastavení stopek. Tuto trasu mám proběhanou jak v silničních botách, tak i v krosových Salomonech XT Wings 2 nebo Mizunech Ascendech či Cabrakanech, ale ve Scottech eRide Gripech jsem si to zaběhl v pohodě o téměř 30 vteřin na kilometr rychleji. A to jsem se opravdu krotil:-)! To zrychlení přičítám především již zmíněné výborné trakci a lehkosti, tady musím dát za pravdu výrobci, který uvádí, že svou velmi propracovanou konstrukcí se tretry eRide Grip řadí mezi nejrychlejší běžecké boty do terénu a nižší profil a design mezipodešve zaručuje vysokou přilnavost, stabilitu a přirozenou pozici těla při běhu. No Scotty, uvidíme, jak si povedete dál.

Postupně v nich ukrajuji další tréninkové kilometry, občas je vyměním za silniční Mizuna Ridery a nedělá mi to žádný problém střídat odpruženou botu s minimalistickou (kam se řadí Scotty). Jsem už také pevně rozhodnut, že v nich 2.7. poběžím Brixen Dolomiten Marathon.

První ostrý závodní test dopadl na 1. V Brixenu je náročná horská trať, která začíná v pětiset metrech a končí ve 2500 m.n.m., začíná se 4 km po asfaltu, to byl jediný povrch, který jsem v eRide Gripech neměl odzkoušený, ale jak se ukázalo, ani to není žádná zásadní překážka, i když terén jim je samozřejmě šitý na míru. A to ten v Brixenu opravdu byl! Naprosto bez problémů se chovaly i v tom nejnáročnějším horském kamenitém terénu a mohl jsem se spolehnout na jejich skvělou stabilitu a přilnavost. To vše mě přesvědčilo a rozhodl jsem se v nich běžet také o týden později Ultra Zermatt Marathon, kde se předchozí zkušenosti jen potvrdily.

Scott eRide Grip při Ultra Zermatt Marathonu
Scott eRide Grip při Ultra Zermatt Marathonu

K dnešnímu dni mám ve Scott eRide Gripech naběháno cca 300 km, z toho jsou dva horské maratony. Zatím na nich není znát ani žádné zásadní opotřebení, tedy až na znečištění svršku – ten, jak se ukázalo, je opravdu odolný, ne sice vodě, ale mechanickému opotřebení. Myslím, že můžu s klidným svědomím prohlásit, že se jedná o vynikající trailovou botu, do které v budoucnu budu rád investovat a která rozšíří můj běžecký botník. Také zvažuji, že od Scotta vyzkouším některý model silniční.

Byl bych rád, kdybyste tento článek, nebo chcete-li test, chápali jako zkušenost jednoho běžce, který se chtěl s vámi podělit o své zkušenosti s méně rozšířenou značkou běžecké obuvi, a co vyhovuje mě, nemusí automaticky vyhovovat vám. Vždyť každý jsme originál.

Zájemci o běžecké boty Scott, ale i běžecké, cyklistické, lyžařské a outdoorové oblečení stejné značky, se již během září dočkají na www.skotaceni.cz (momentálně v přípravě), kde bude kromě představení výrobků, používaných materiálů a technologií také e-shop, ve kterém si budou moci vybrané zboží objednat. Na www.scottsport.cz si můžete prohlédnout celou kolekci už nyní a v říjnu bude otevřen velký SCOTT SPORT ve FUTURAMA BUSINESS PARKU na Sokolovké 651/136c, kde bude veškeré zboží také možno koupit.

Martin Lukeš foto
  • přečteno: 24674/23738×, 1 komentář
Scott eRide Grip – bota, která překvapila Scott eRide Grip – bota, která překvapila

Hodnoť článek

4 z 5 hvězd lepší (10 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

MiTau | 10. 9. 2012 16.27 hod. | 86.49.116.xxx
Mohl bych se zeptat, jak hodnotíte výdrž bot po roce od napsání recenze? Objevil se nějaký problém? A nakolik se sešlapala podrážka – mám strach, jestli není použita kvůli lepší přilnavosti relativně měkká guma na podrážku.
Děkuji,
MiTau

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Běžecké boty

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
  • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»
  • Nenechte se nachytat při výběru běžecké obuvi či běžeckého oblečení. Neplatí, že nejdražší rovná se nejlepší : Naprosto souhlasím. Fakt nezáleží na tom, jestli je oblečení drahé nebo levné. Hlavně musí být…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků