logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Scott eRide Grip – bota, která překvapila

Scott eRide Grip – bota, která překvapila

Většina z nás má pravděpodobně firmu Scott v podvědomí především jako výrobce vynikajících kol a už méně jako výrobce běžeckých bot a oblečení. Já osobně jsem se setkal poprvé s nabídkou jejich běžecké kolekce při mých cestách do švýcarských a rakouských Alp na maratony, kde v expu je nabízeli tamní prodejci jako je například firma Jolsport. Přesto, že patřím spíše ke konzervativním běžcům a neměním osvědčené, a zvláště u bot, kde mám své dvě vyzkoušené a oblíbené značky (a když jsem zkusil změnu, tak to vždy špatně dopadlo:-(), tak mě jejich nabídka zaujala, ale nikdy jsem se neodhodlal a neinvestoval patřičnou sumu € asi právě proto, že mám se změnou špatné zkušenosti. V květnu tohoto roku se ale vyskytla nabídka na otestování jednoho modelu z jejich řady a nakonec padla volba na trailové eRide Grip.

Musím se tu také přiznat k jedné věci. Nemám rád testy bot, kde se dozvím, že v nich při testu bylo naběháno 50 km a už se dělají závěry, zda je ta obuv dobrá nebo ne. Tomu jsem se chtěl vyhnout a udělat test delší a s nějakým závodem. Ale pěkně popořádku.

Scotty jsem si byl vyzvednout začátkem června v nově vybudovaném showroomu v Praze. První překvapení, když jsem je dostal do ruky, byla jejich lehkost a „svítivost“. Ano, jejich kanárkově žlutá barva svítí na dálku, ale v kombinaci s černou a červenou se mi zalíbily. Ale samozřejmě je to jako se vším, co se líbí mně, nemusí se líbit tobě! Druhé překvapení nastalo, když jsem si je nazul na nohy a proběhl se po obchodě. Přesto, že byly boty utaženy, tak to byl pocit volnosti. Tak teď už jen hurá do terénu.

Bydlím přímo u lesa, který mi nabízí různě náročné terény, a tak hned po příjezdu z Prahy jsem vyběhl na první testovací kilometry. Bylo právě po dešti a tak jsem byl zvědav, jak se budou eRidy chovat na mokrém podkladě. Prvních 200 m mám po louce a ejhle, tady nastává první rozčarování. Vyšší tráva byla samozřejmě po dešti ještě mokrá a během chvíle jsem měl vlhké ponožky uvnitř boty. I když výrobce udává, že je svrchní materiál velice odolný a přizpůsobený těm nejtěžším podmínkám, tak se promočil. To mi na trailovou botu nepřipadá ideální, ale zase na druhou stranu při použití například gore-texu se zvýší váha boty a noha v botě hůře dýchá. Musím také uznat, že svršek poměrně rychle uschl.

Schválně si vybírám trasu, kde se hodně střídá povrch a snažím se co nejvíce vnímat, jak se chová podrážka. Postupně mám pod nohama polní cestu, lesní terén plný kořenů nebo lesní cestu, která je vysypaná hrubým štěrkem a přechází v cestu kamenitou. Některé úseky jsou po zmíněném dešti také dost blátivé.

podrážka Scott eRide Grip
A tady musím smeknout! Podrážka je z mého pohledu opravdu vynikající a na všech površích velmi dobře drží a má výbornou trakci. Přitom vypadá tak jednoduše, je vlastně složená jen z jakýchsi šípovitých výstupků, které se nezanášely ani blátem. Možná právě v té jednoduchosti je síla.

V každém případě i na hrubém štěrku nebo kamení mi dovoluje držet tempo a dá se zrychlovat. První 16 km výběh se blíží ke konci, celou dobu jsem se snažil běžet ve volném tempu a seznamoval se s novou botou. O to víc mě zaujal čas, který se objevil na Garminech po zastavení stopek. Tuto trasu mám proběhanou jak v silničních botách, tak i v krosových Salomonech XT Wings 2 nebo Mizunech Ascendech či Cabrakanech, ale ve Scottech eRide Gripech jsem si to zaběhl v pohodě o téměř 30 vteřin na kilometr rychleji. A to jsem se opravdu krotil:-)! To zrychlení přičítám především již zmíněné výborné trakci a lehkosti, tady musím dát za pravdu výrobci, který uvádí, že svou velmi propracovanou konstrukcí se tretry eRide Grip řadí mezi nejrychlejší běžecké boty do terénu a nižší profil a design mezipodešve zaručuje vysokou přilnavost, stabilitu a přirozenou pozici těla při běhu. No Scotty, uvidíme, jak si povedete dál.

Postupně v nich ukrajuji další tréninkové kilometry, občas je vyměním za silniční Mizuna Ridery a nedělá mi to žádný problém střídat odpruženou botu s minimalistickou (kam se řadí Scotty). Jsem už také pevně rozhodnut, že v nich 2.7. poběžím Brixen Dolomiten Marathon.

První ostrý závodní test dopadl na 1. V Brixenu je náročná horská trať, která začíná v pětiset metrech a končí ve 2500 m.n.m., začíná se 4 km po asfaltu, to byl jediný povrch, který jsem v eRide Gripech neměl odzkoušený, ale jak se ukázalo, ani to není žádná zásadní překážka, i když terén jim je samozřejmě šitý na míru. A to ten v Brixenu opravdu byl! Naprosto bez problémů se chovaly i v tom nejnáročnějším horském kamenitém terénu a mohl jsem se spolehnout na jejich skvělou stabilitu a přilnavost. To vše mě přesvědčilo a rozhodl jsem se v nich běžet také o týden později Ultra Zermatt Marathon, kde se předchozí zkušenosti jen potvrdily.

Scott eRide Grip při Ultra Zermatt Marathonu
Scott eRide Grip při Ultra Zermatt Marathonu

K dnešnímu dni mám ve Scott eRide Gripech naběháno cca 300 km, z toho jsou dva horské maratony. Zatím na nich není znát ani žádné zásadní opotřebení, tedy až na znečištění svršku – ten, jak se ukázalo, je opravdu odolný, ne sice vodě, ale mechanickému opotřebení. Myslím, že můžu s klidným svědomím prohlásit, že se jedná o vynikající trailovou botu, do které v budoucnu budu rád investovat a která rozšíří můj běžecký botník. Také zvažuji, že od Scotta vyzkouším některý model silniční.

Byl bych rád, kdybyste tento článek, nebo chcete-li test, chápali jako zkušenost jednoho běžce, který se chtěl s vámi podělit o své zkušenosti s méně rozšířenou značkou běžecké obuvi, a co vyhovuje mě, nemusí automaticky vyhovovat vám. Vždyť každý jsme originál.

Zájemci o běžecké boty Scott, ale i běžecké, cyklistické, lyžařské a outdoorové oblečení stejné značky, se již během září dočkají na www.skotaceni.cz (momentálně v přípravě), kde bude kromě představení výrobků, používaných materiálů a technologií také e-shop, ve kterém si budou moci vybrané zboží objednat. Na www.scottsport.cz si můžete prohlédnout celou kolekci už nyní a v říjnu bude otevřen velký SCOTT SPORT ve FUTURAMA BUSINESS PARKU na Sokolovké 651/136c, kde bude veškeré zboží také možno koupit.

Martin Lukeš foto
  • přečteno: 24265/23347×, 1 komentář
Scott eRide Grip – bota, která překvapila Scott eRide Grip – bota, která překvapila

Hodnoť článek

4 z 5 hvězd lepší (10 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

MiTau | 10. 9. 2012 16.27 hod. | 86.49.116.xxx
Mohl bych se zeptat, jak hodnotíte výdrž bot po roce od napsání recenze? Objevil se nějaký problém? A nakolik se sešlapala podrážka – mám strach, jestli není použita kvůli lepší přilnavosti relativně měkká guma na podrážku.
Děkuji,
MiTau

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Běžecké boty

Běžecké vybavení

všechny články Běžecké vybavení

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Správný střih a správná podpora. Nová kolekce podprsenek NIKE PRO BRA : Já osobně si myslím, že stačí i levnější podprsenka, ale hlavně funkční. Jinak já ji kupovala tady…»
  • Tréninkový plán na zhubnutí nejen pro výkonnostní běžce a běžkyně : Ahoj, narazil jsem nedávno na tento trénink. Zatím mám za sebou 2 běhy a líbí se mi to. Jenom mi…»
  • Běžecká čítanka Miloše Škorpila : Adélo, bohužel Běžecká čítanka je už několik let beznadějně vyprodaná a její nové vydání se…»
  • Běžecká čítanka Miloše Škorpila : Dobrý den, sháním knihu Běžecká čítanka Miloše Škorpila, můžete mi prosím někdo poradit, kde ji…»
  • Only one? : To je dobré jako povídka od Oty Pavla. »

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků