logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Pochutnat si na jídle není hřích

Pochutnat si na jídle není hřích

Pochutnat si na dobrém jídle či pití jen pro jeho chuť a proto, že nám poskytuje až smyslnou rozkoš, pomilovat se s partnerem, aniž by produktem našeho milování bylo zplození nového života, užít si vzrušení z letu či pádu, užít si vzrušení z běhu, jízdy na kole, plavání, přečíst si knížku, která mě obohatí… prostě dělat věci proto, že MĚ uspokojují a naplňují, není hřích a tak bychom si neměli vyčítat, když je provedeme.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 28.8.2011

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

 1. Zdravý životní styl je šance pro člověka i lidstvo
  1. Úspěšný manažer/manažerka
  2. Mladá, krásná a šik
  3. Někde je asi chyba!
  4. Možné řešení
  5. Zdravý životní styl – šance na změnu myšlení a chování člověka

Podstatou života je, řečeno s Danem Millmanem a jeho Pokojným bojovníkem: Plná nádrž. Cokoliv v té naší nádrži – našem životě schází, působí nám problém. Jinými slovy by se dalo říci, že: Pokud neuspokojím své potřeby, nemohu myslet na druhé, nemohu a ani nejsem schopen druhým cokoliv poskytnout.

JE TO TAKOVÝ ZAČAROVANÝ KRUH A V PODSTATĚ JDE O JEDINÉ – MÍT SE RÁD, DOVOLIT SI MÍT SE RÁD, DOVOLIT SI ŽÍT.

Uvedu pár příkladů „úspěšných“, kteří ctí „řád" a přesto na konci zjistí, že se celý život za něčím hnali a štěstí jim to nepřineslo.

Zdravý životní styl je šance pro člověka i lidstvo

Úspěšný manažer/manažerka

Ambiciózní, mladý, vzdělaný, tvrdý, všemi mastmi mazaný (platí i pro ženu). Postupuje v hierarchii firemního žebříčku od vedoucího malého kolektivu až do nejvyššího managementu. Jeho jediným cílem je „úspěch“, kariéra, prachy. Všechno to má, ale najednou zjistí, že jeho život je jaksi prázdný – rodina se rozpadla, firma už ho nechce (začíná moc remcat), ve všech okolo sebe vidí jen soupeře, které je třeba přeskočit či zničit, zašlapat do země…! Přitom společnost jej hodnotí jako velmi úspěšného a šťastného člověka, který navíc dává spoustě lidí práci. Ano, dosáhl všeho, ale zároveň vyhasl, jeho srdce zledovatělo, mysl se zatemnila, duše – duši, tu už dávno zašlapal do země, aby mu nepřipomínala, že život je o něčem jiném.

Nejspíš si řeknete: „Zářný to příklad egoismu:" Ne! Zářný to příklad nepochopení života. Ten člověk vše dělal právě proto, že se řídil „řádem“, který mu vtiskla do hlavy společnost. Řádem, který říká, že úspěch je vše. Nikoli! Člověk je vše, tedy ve smyslu – vše pro člověka ve mně, člověka naplněného lidskostí a úctou k životu, úctou k tomu, co činí a úctou k tomu, co činí druzí – a to jde jen a pouze tehdy, když v sobě nic nepotlačujeme, nic si nezakazujeme. Tím samozřejmě nemyslím, že bychom se rázem měli začít chovat jako zvířátka nebo asociálové, jen chci říci, že bychom si měli více užívat radostí života, radosti ze života a všech jeho darů.

Mladá, krásná a šik

Nic proti mládí, kráse a eleganci, ostatně, kdo by se zalíbením nespočinul na krásném těle krásné ženy? Možná její konkurentka. Být mladý, krásný a šik, dokud je člověk mladý a je navíc obdařen přírodou, která mu nadělila přirozenou krásu, eleganci a příjemné vystupování, je požehnání. Udržet si však toto všechno i v pozdějším věku vyžaduje pozitivní přístup k životu, mít se rád a dovolit si život užívat a žít.

Rozhodně vám nepomůžou všemožné barvičky, liposukce, chirurgické zákroky a ani dokonce to, že se budete užírat tím, že si občas dovolíte prohřešek proti zásadám správné výživy. Člověk dodržující zásady správné výživy, který se řídí toliko tím, co smí a vyčítá si každé sousto, které do tohoto plánu nezapadá, se chová v podstatě jako člověk, který říká: „Chci být v pohodě, zdravý, krásný, vitální," a přitom dělá vše pro to, aby se mu stal pravý opak.

Vezměte si, čím se zdravě stravující člověk dneska živí:

 • moukou (výrobky z ní), z níž je odstraněno vše, co má nějakou výživovou hodnotu
 • mléčnými výrobky, které obsahují minimální množství bílkovin a tuku,
 • maso a masné výrobky, které, když se podíváte, z čeho byly vyrobeny, tak zjistíte, že z kukuřičné nebo sojové moučky a nejrůznějších aditiv.

Divíte se, že pak těmto lidem chybí energie, jsou náchylní k nemocem a místo toho, aby si udrželi svou váhu, přibírají? Asi bude něco shnilého ve státě dánském, když předsednictvo dietologické společnosti, společně s jejím předsedou, samým zkoumáním vlivu výživy na zdraví a život člověka úspěšně kyne a kyne.

Někde je asi chyba!

 • Jasně, ta chyba je v tom, že se lidem doporučuje, aby jedli jen samou vycpávku, která jim v podstatě nedodá žádnou energii a jediné co způsobí je, že pak nemají energii ani na to, aby se této vycpávky zbavili a tak se jim úspěšně ukládá v těle.
 • Chyba je i v tom, že pak takový člověk už neví, co by měl dělat, když přece dělá všechno tak, jako mu radí věhlasné kapacity z oblasti zdravého stravování.
 • Chyba je v tom, že tím pádem je stále unavenější a tak zmínka o tom, že všechny jeho problémy by se začaly řešit, kdyby se začal hýbat, jsou pro něj naprosto nepochopitelné, vždyť on je tak slabý, že není schopen udělat ani krok.

Možné řešení

Řešením je začít si vážit více sebe. Sebe jako svého JÁ a sebe navzájem. Tam, kde chybí láska ke své vlastní osobě, ke své vlastní podstatě, chybí i láska k bližním. V nadsázce by se dalo říci, že všechny problémy lidstva jsou způsobeny:

 • nedostatkem lásky a úcty k sobě a sobě
 • špatným stravováním

A jsme zase na začátku nebo chcete-li, je to vše o tom, že hřích není to, že:

 • myslíte nejdříve na sebe a dokážete si život užívat
 • myslíte nejdřív na druhé – máte radost z radosti jiných
 • vše, co činíte, děláte pro radost a požitek – prožitek z radosti
 • svůj život žijete

Hříchem je, že nežijete, protože život je dar a tento dar vám byl dán jedině pro to, abyste žili, žili tady a teď!

Zdravý životní styl – šance na změnu myšlení a chování člověka

Na obranu výživářů, lékařů, masérů, fyzioterapeutů, balneo pracovníků, trenérů či instruktorů ve fitkách, prostě všech, kteří pracují s lidmi s cílem posílení jejich zdraví, duševního zdraví a fyzické kondice, bych chtěl říci, že většina z nich jsou nezpochybnitelní odborníci. Zdravý životní styl je však v podstatě všeobsažný obor, a tak vyžaduje mnohem víc než perfektní znalosti z jednotlivých oblastí, chcete-li ho pochopit jako celek.

Pochopit zákonitosti zdravého životního stylu je stejné, jako chtít pochopit člověka, jako chtít pochopit, jak a na jakých principech život funguje. Řekl bych, že to v plné šíři nejde a nikdy nepůjde, a to je na tom to krásné a pro mnohé možná frustrující – obzvláště pro ty dokonalé, nebo ty, co potřebují mít vše nalinkované a naplánované.

Zdravý životní styl osobně beru jako šanci člověka změnit pohled na svět, když evidentně to, čím se snažil člověk řídit doposud, postupně selhává. Nemyslím si, že by zdravý životní styl měl být naší novou modlou, Novým zákonem, a když mluvím o nové šanci, tak to myslím doslova, neboť bude-li se jeden každý z nás snažit žít podle pravidel zdravého životního stylu, vyřeší se tím problémy s energetickými zásobami, prací, ekologii, mocí, korupcí, zdravím… prostě všechny problémy lidstva. Vím, zní to jako děsná fantasmagorie jednoho šíleného běžce a zastánce zdravého životního stylu, ale pokud se nad tou fantasmagorii zamyslíte hlouběji, zjistíte, že má mnohé co do sebe. Že to sice nebude ze dne na den, ani z roku na rok, ale že s tím jednou stejně nakonec budeme muset začít, pokud budeme chtít, abychom se na té naší matičce Zemi jednou nesežrali všichni za živa.

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (43 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Mira Dědek Šrámek | 6. 9. 2011 22.20 hod. | 94.125.216.x
Velmi pěkné řádky pane Škorpil. No a ten komentář, to mi tu nejspíš někdo čte myšlenky... Asi bych vás měl pozvat na večeři Kristýno ;)))

Kristýna Kikuš Lenomarová | 30. 8. 2011 13.01 hod. | 79.127.205.xx
Moc krásný a inspirující článek. Myslím si, že člověk může být šťastný, když si vzpomene jaké to je, být člověkem a ne bytostí sic inteligentní, ale zmanipulovanou reklamou, polopravdivými trvzeními, které sice nejsou vyloženě lží, ale více, než dobro pro člověka hlásají zisky pro své prodejce či tvůrce. Zmanipulovanou jakýmsi honem za pozlátkem, který stejně nikde nekončí.
Krása je v jednoduchosti a přirozenosti. Pokud si člověk vzpomene, kam zmizely ty skutečné hodnoty, podstata věcí, nebude mu třeba jíst vymleté moučné výrobky a přechemizované rádobyzdravépotraviny, které ze své podstaty ztratily všechno kvůli úsporám v technologiích a příznivým cenám. Nebude potřebovat drahé vibrační přístroje, ale bude mu stačit pár kecek a lesní cesta, aby se cítil spjat s přírodou. Nebude se hnát za ziskem a exotickou dovolenou, protože zjistí, úplně stejně krásně je mu doma za kopcem. Bude se umět radovat z maličkostí.

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

 • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
 • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
 • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»
 • Nenechte se nachytat při výběru běžecké obuvi či běžeckého oblečení. Neplatí, že nejdražší rovná se nejlepší : Naprosto souhlasím. Fakt nezáleží na tom, jestli je oblečení drahé nebo levné. Hlavně musí být…»
 • Částečná katarze Martina Odložila formou maratonu (v roce 1996) : 21.8. 2020 Sedim na malebnem hrbitove v Cernosicich a vzivam se do zakouti plneho Verky Caslavske.…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků