logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Zvládla přes 70 maratonů, v Ústí poběží s balonkem na 2:30

Zvládla přes 70 maratonů, v Ústí poběží s balonkem na 2:30

„Když jsem zvládla protancovat noc, řekla jsem si, že uběhnu i maraton.“

Když zvládla svůj první maraton v životě, chodila po něm nějaký čas do schodů pozadu; svaly ztuhly, bolely. Teď jich ve sbírce má přes 70 a už ani nepoznáte, že zrovna nějaký běžela. Renatu Horákovou, atletickou krásku z Děčína, najde i na startu Ústeckého 1/2Maratonu. Jako vodičku. Chcete-li závod dokončit za dvě a půl hodiny, držte se jí. Určí vám odpovídající tempo.

Děčínská vytrvalkyně Renata Horáková říká, že je „línej člověk“, přesto se stala mistryní republiky v běhu na 24 hodin – zvládla úctyhodných 171 kilometrů

„Budu mít na sobě vestu s časem, na který lidi potáhnu, a nafouklý balonek, aby mě dobře viděli. Povedu spíš ty pomalejší, protože den předtím běžím maraton,“ svěřila se Horáková.

Ten maraton bude v západočeských Plasech. Už tento víkend si závodnice AC Ústí střihne závod na dech beroucích 100 kilometrů v Polsku. (článek vyšel 9. září) „ S převýšením 4 500 metrů, to bude drsné,“ odtuší.

Horáková se však jen tak nezalekne, vždyť před měsícem blonďatá ultravytrvalkyně slavila titul mistryně republiky v běhu na 24 hodin napočítali jí 171,24 kilometru, což byl její osobní rekord.

Po takových závodech je nutná regenerace, což v případě Renaty Horákové spočívá ve strečinku nebo v olejových bylinkových koupelích. „Po maratonu jsem rychle v pohodě. Do sauny nechodím, tam omdlívám, na masáže výjimečně, plavat mě nebaví.“

Když trénuje, zastaví a kochá se

V roce 1998, když jí bylo 24 let, viděla v televizi reklamu na Pražský mezinárodní maraton. Poběžím! usmyslela si. A od té doby běhá neustále.Jako Forrest Gump. „Ale nebylo to tak, že bych se zvedla od televize a šla uběhnout maraton,“ zdůrazňuje Horáková.

Sport jí provázel životem už předtím. Dělala gymnastiku, letní biatlon, lezla po skalách. A taky se věnovala canicrossu a skijoringu se svým ohařem Derrym. „Ten byl mým nejlepším trenérem. Hodně rád běhal a tím vlastně vždycky přinutil k běhu i mě, i když se mi právě nechtělo,“ podotýká Horáková, která o sobě říká, že je „línej člověk“: „Závody mě baví, ale příprava moc ne. Když mě při tréninku něco zaujme, třeba krásný strom, tak se zastavím a kochám se.“

Zpátky k Pražskému mezinárodnímu maratonu, jejímu premiérovému. Předcházela mu jen třítýdenní příprava, při níž uběhla maximálně deset kilometrů.

„Ale v tu dobu jsem, přestože tancuju jen výjimečně, při jedné příležitosti protancovala celou noc. Řekla jsem si, že když jsem dokázala tančit do rána, proč bych nemohla uběhnout maraton. V tom okamžiku jsem byla přesvědčena, že ten první maraton dám.“ Povedlo se. Třebaže dva kilometry před cílem se jí chtělo brečet. „V cíli se také objevily nějaké slzy, ale byly to slzy radosti z toho, že jsem to dokázala. V ten moment jsem věděla, že chci a budu maratony běhat,“ našla svou lásku.

Trať v Ústí? Pohodová, pestrá

Nyní už starty počítá na desítky, magická vzdálenost 42 195 metrů ji přitahuje jako magnet. Zvládnout ji, to je podle Horákové záležitost hlavy. Tvrdí, že osmdesát procent výkonu dělá psychika. Ona sama na trati na běh nemyslí. „Hlavou se mi honí různé věci. Až mě místo slova věci napadá jiné, které je však nepublikovatelné.“ .

„Je neuvěřitelné, o čem všem dokážu při závodě přemýšlet. Hodně času také strávím na trati s Honzou Dolejšem, často máme v závodě stejné tempo, naučili jsme se běhat společně a Honza je navíc velký 'džentlmen', takže si třeba při běhu spolu povídáme.“

Při Ústeckém 1/2Maratonu si s ní můžete popovídat taky, vyberete-li si ji jako vodičku. Trať 1. Ročníku se 38leté vytrvalkyni, která pracuje v reklamačním oddělení firmy HUDY sport, zamlouvá. „Někdo nadává, že v Ústí je smog. Mně ale ta trať přijde absolutně pohodová a pestrá: podél Labe je to hezké, běh chemičkou zase něco nového.“ Na vítězství tipuje některého z afrických favoritů. „Na špici budou černoušci, to je jasné. Asi vyhraje Keňan, ti tomu vládnou.“

Článek vyšel v regionálním vydání MF Dnes (Ústí nad Labem) a vychází se svolením organizačního výboru Ústeckého ½ maratonu

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (17 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Marqueet | 7. 10. 2011 20.40 hod. | 195.122.213.xxx
Skvělý článek. Děkuji za motivaci. Zítra běžíme s kamarádkou náš první pulmaraton a doufáme,že se vyběháme až k maratonu. Marketa

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Ženy v běhu

všechny články Ženy v běhu

Anketa – hlasuj i ty!

V jaké značce běžeckých bot vběhnete do běžecké sezóny 2017

Běžecká sezóna sice nikdy nekončí a tak vlastně ani nikdy nezačíná, prostě běháme furt. Přesto začátek března se bere jako její pravý začátek. Zajímalo by nás, jaká značka je vaše současná srdcovka a tak jí dáte přednost před ostatními značkami na trhu.

adidas88
Asics121
Brooks17
Inov-852
Icebug5
Hoka One22
Mizuno52
Newton5
NB21
Nike55
Salming348
Salomon40
Scott2
Vibram Fivefingers8
Vivobarefoot5
Zoot5
Jiné, zde neuvedené značce45
Běhám bos, bot netřeba14
ON6

kde se diskutuje

  • Pět dní do půlmaratonu. Den posledního soudu nebo poslední zkoušky : uplna parada na tychto clankoch je to, ze v nedelu pobezim svoj prvy polmaraton v Bratislave a tak…»
  • ZASAŽEN ŠÍPEM BĚH : Milosi,velmy hesky clanek.Tak si te pamatuji.... »
  • Nováček, ne však nezkušený : O jakou akci jde prosím? :) Dle povědomé tváře na fotce a data hádám, že pilsentrail – radec…»
  • Bolest kloubů. Jak jí předcházet, co s tím, když už omezuje náš pohyb? : Ahoj, na bolest kloubů je nejlepší koňská mast... doporučuji :-) používám ji často :-) »
  • Vápník – proč nám chybí a co to s námi dělá : tablety vapniku nebrat, sumivky uz vubec, ze dobre chutnaji ha ha,umele sladidla,zvyraznovace…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků