logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Zvládla přes 70 maratonů, v Ústí poběží s balonkem na 2:30

Zvládla přes 70 maratonů, v Ústí poběží s balonkem na 2:30

„Když jsem zvládla protancovat noc, řekla jsem si, že uběhnu i maraton.“

Když zvládla svůj první maraton v životě, chodila po něm nějaký čas do schodů pozadu; svaly ztuhly, bolely. Teď jich ve sbírce má přes 70 a už ani nepoznáte, že zrovna nějaký běžela. Renatu Horákovou, atletickou krásku z Děčína, najde i na startu Ústeckého 1/2Maratonu. Jako vodičku. Chcete-li závod dokončit za dvě a půl hodiny, držte se jí. Určí vám odpovídající tempo.

Děčínská vytrvalkyně Renata Horáková říká, že je „línej člověk“, přesto se stala mistryní republiky v běhu na 24 hodin – zvládla úctyhodných 171 kilometrů

„Budu mít na sobě vestu s časem, na který lidi potáhnu, a nafouklý balonek, aby mě dobře viděli. Povedu spíš ty pomalejší, protože den předtím běžím maraton,“ svěřila se Horáková.

Ten maraton bude v západočeských Plasech. Už tento víkend si závodnice AC Ústí střihne závod na dech beroucích 100 kilometrů v Polsku. (článek vyšel 9. září) „ S převýšením 4 500 metrů, to bude drsné,“ odtuší.

Horáková se však jen tak nezalekne, vždyť před měsícem blonďatá ultravytrvalkyně slavila titul mistryně republiky v běhu na 24 hodin napočítali jí 171,24 kilometru, což byl její osobní rekord.

Po takových závodech je nutná regenerace, což v případě Renaty Horákové spočívá ve strečinku nebo v olejových bylinkových koupelích. „Po maratonu jsem rychle v pohodě. Do sauny nechodím, tam omdlívám, na masáže výjimečně, plavat mě nebaví.“

Když trénuje, zastaví a kochá se

V roce 1998, když jí bylo 24 let, viděla v televizi reklamu na Pražský mezinárodní maraton. Poběžím! usmyslela si. A od té doby běhá neustále.Jako Forrest Gump. „Ale nebylo to tak, že bych se zvedla od televize a šla uběhnout maraton,“ zdůrazňuje Horáková.

Sport jí provázel životem už předtím. Dělala gymnastiku, letní biatlon, lezla po skalách. A taky se věnovala canicrossu a skijoringu se svým ohařem Derrym. „Ten byl mým nejlepším trenérem. Hodně rád běhal a tím vlastně vždycky přinutil k běhu i mě, i když se mi právě nechtělo,“ podotýká Horáková, která o sobě říká, že je „línej člověk“: „Závody mě baví, ale příprava moc ne. Když mě při tréninku něco zaujme, třeba krásný strom, tak se zastavím a kochám se.“

Zpátky k Pražskému mezinárodnímu maratonu, jejímu premiérovému. Předcházela mu jen třítýdenní příprava, při níž uběhla maximálně deset kilometrů.

„Ale v tu dobu jsem, přestože tancuju jen výjimečně, při jedné příležitosti protancovala celou noc. Řekla jsem si, že když jsem dokázala tančit do rána, proč bych nemohla uběhnout maraton. V tom okamžiku jsem byla přesvědčena, že ten první maraton dám.“ Povedlo se. Třebaže dva kilometry před cílem se jí chtělo brečet. „V cíli se také objevily nějaké slzy, ale byly to slzy radosti z toho, že jsem to dokázala. V ten moment jsem věděla, že chci a budu maratony běhat,“ našla svou lásku.

Trať v Ústí? Pohodová, pestrá

Nyní už starty počítá na desítky, magická vzdálenost 42 195 metrů ji přitahuje jako magnet. Zvládnout ji, to je podle Horákové záležitost hlavy. Tvrdí, že osmdesát procent výkonu dělá psychika. Ona sama na trati na běh nemyslí. „Hlavou se mi honí různé věci. Až mě místo slova věci napadá jiné, které je však nepublikovatelné.“ .

„Je neuvěřitelné, o čem všem dokážu při závodě přemýšlet. Hodně času také strávím na trati s Honzou Dolejšem, často máme v závodě stejné tempo, naučili jsme se běhat společně a Honza je navíc velký 'džentlmen', takže si třeba při běhu spolu povídáme.“

Při Ústeckém 1/2Maratonu si s ní můžete popovídat taky, vyberete-li si ji jako vodičku. Trať 1. Ročníku se 38leté vytrvalkyni, která pracuje v reklamačním oddělení firmy HUDY sport, zamlouvá. „Někdo nadává, že v Ústí je smog. Mně ale ta trať přijde absolutně pohodová a pestrá: podél Labe je to hezké, běh chemičkou zase něco nového.“ Na vítězství tipuje některého z afrických favoritů. „Na špici budou černoušci, to je jasné. Asi vyhraje Keňan, ti tomu vládnou.“

Článek vyšel v regionálním vydání MF Dnes (Ústí nad Labem) a vychází se svolením organizačního výboru Ústeckého ½ maratonu

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (17 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Marqueet | 7. 10. 2011 20.40 hod. | 195.122.213.xxx
Skvělý článek. Děkuji za motivaci. Zítra běžíme s kamarádkou náš první pulmaraton a doufáme,že se vyběháme až k maratonu. Marketa

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Ženy v běhu

všechny články Ženy v běhu

Anketa – hlasuj i ty!

Vize pro rok 2017

Rok 2017 na sebe nedá dlouho čekat, Novoroční předsevzetí jakbysmet. Zatímco vize předpokládá dlouhodobost, Novoroční předsevzetí se vyznačují jepičím životem. Aby se Novoroční předsevzetí stalo prvním krokem k naplnění vize, je třeba si ho pořádně rozmyslet, i když znám spoustu lidí, kteří na druhou stranu tak dlouho přemýšlí a zvažují vše pro a proti, že než vše zváží, uteče pár let. Takže zvažujte pečlivě, ale dejte si časový limit na start. Jako nejlepší limit se jeví 1.1.2017, tak běžíme na to, co vy na to. Kterým směrem byste rádi v roce 2017 byli rádi, aby se ubírala vaše vize 2017?

Zlepšení či udržení zdraví37
Zlepšení nebo udržení fyzické kondice96
Více času na sebe11
Více času na rodinu6
Více času na přátele2
Více času na sebe a na rodinu11
Být víc sám (sama) sebou32

kde se diskutuje

  • Běhání v zimě a mrazu se není třeba bát! Šest zásad pro běhání v zimě a mrazu : nemáte někdo zkušenost s během maratonu v zimě ? »
  • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Zdravím Vás, běh a celkově cvičení je super věc. Velmi zajímavé jsou nově objevené spojitosti běhu…»
  • Být zdravý a v kondici. Koho a co všechno to v našem životě ovlivňuje. Cooperův test. Čtrnáctý tip Běžecké školy pro váš lepší běh : V tabulke muži 30 – 39 let, průměrný, je chyba (1900 – 1299 m), spravne ma byt 1900…»
  • Ještě jednu písničku … a tuhle taky musím : Já jsem tak poctivý (čti: zblblý :-)), že jsem dělal kliky už i o půl druhé v noci ... :-) »
  • Běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila na třetích 13 týdnů běžeckého roku. Čtvrtletní zaměřovací trénink na maraton : Pán Škorpil, v tomto pláne odporúčate bežať dlhý beh na úrovni 82 % TF max. (okrem rozklusu a…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků