logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Dvě hodiny mezi kapkami deště

Dvě hodiny mezi kapkami deště

Novinku v běžeckém kalendáři jsem si nemohl nechat ujít a měl jsem tu čest se na start postavit jako jeden z vodičů. Přiznám se, propozice jsem moc nestudoval, až v předvečer závodu jsem se dozvěděl, že trať vede mimo jiné i chemičkou. To mne trochu zarazilo. Ne že bych v chemičce nikdy neběhal. U nás v Neratovicích máme Spolanu a jednou, když došlo k výbuchu v jedné z provozoven, tak jsme tam my záchranáři běhali také. A dokonce jsme nevěděli kam dřív. Co se týče ovzduší, pamatuji časy, kdy naše chemička, prezentována vládnoucí garniturou jako ekologická, vypouštěla škodlivé látky do ovzduší výhradně o víkendu, kdy nedocházelo k měření. Tudíž vše bylo v normě, vzduch byl „čistý“.

Chemička mě tedy nemohla překvapit. V duchu jsem kalkuloval s představou běžet raději ve skafandru, ovšem vodič má jít příkladem a ne odrazovat. V předvečer jsem si nedal pětadvacítku jako Miloš. Bohatě mi stačila dvanáctka vytažená z ledničky. Připravil si všechny potřebné věci, které jsou v podstatě tři. Kraťasy, boty a sporttester. Ostatní se dá vždy sehnat na místě, ale před každým závodem trpím fobií, že něco z toho zapomenu.

Už od Lovosic to bylo na stěrače. Každý cyklista ví, že není problém voda shora. Problémem bývá voda, co přichází zdola. To jsou pak hned mokré boty, a jak se říká, hlavně klid a nohy v teple. Ani jsem neměl představu, kolik má být startujících. Vyprodáno bylo, tak asi dost. Už zahřívací Rodinný běh byl podstatně skromnější, než je zvykem u starších „bratrů" v Praze či Olomouci. To se však ukázalo ne jako handicap, nýbrž jako výhoda.

Od startu byla trať krásně prostupná, přes startovní čáru se šlo bez výrazné ztráty, nikde se netvořily „špunty" a vyjma kaluží v závěru závodu člověk ani nemusel dávat pozor, kam šlape. Příjemně překvapilo, jak úžasně se podařilo trať vymyslet a eliminovat od veškeré dopravy. V Praze i Olomouci přece jenom člověk pár aut potká, byť v protisměru. Těch kopečků, co rozhodí rytmus a zejména v druhém kole „utáhnou" lýtka sice bylo trochu víc, to však není na závadu. Nejsme v Holandsku, abychom běhali furt po rovině. Značení kilometrů a občerstvovačky taky na výbornou. Tak proboha co jim vytkneme? Přece se nespokojíme s Milošovým konstatováním – Super klasa. Fronty u výdeje startovních čísel žádný a velikost trika jsem si mohl vybrat, jakou jsem chtěl ještě 15‘ před zavíračkou. Jo! Teplá sprcha v cíli chyběla. To je blbost, to v Praze taky není. Tady se naopak dalo zaparkovat v podzemní garáži pár metrů od startu a po doběhu se zde mohli závodníci krásně v suchu převléknout.

Myslím si, že i přes ten déšť si to všichni užívali. Ve tvářích některých jedinců to v závěru tak nevypadalo. Někdo přepálil, jiný netrénoval a i 1/2maraton dokáže být krutý.

A jak vypadají ty tváře? Pokud předbíháte chlapa, co v tu chvíli už jako chlap nevypadá a snažíte se toho indiána v křeči povzbudit, vidíte mu v očích většinou totální rezignaci a jedinou reakcí bývá pár nepublikovatelných slov adresovaných… (to je různé). Pokud předbíháte ženu, co se v tu chvíli stále ještě snaží vypadat jako žena, tak ta nasadí úsměv od ucha k uchu a pár běžeckých krůčků vám věnuje.

Bylo to prima a všem, kterým jsem alespoň trochu pomohl překonat hranici dvou hodin, děkuji za krásné nedělní odpoledne. Za rok do toho půjdeme znovu, i kdyby trakaře padaly.

P.S. Těsně před startem mi ulétl balónek, čímž se identifikace vodiče 2:00 snížila na minimum. Jeden konec provázku byl uvázaný dobře a druhý bohužel ne. Tímto se omlouvám dodatečně všem, co mě hledali a nenašli.

  • přečteno: 13188/12854×, 1 komentář

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (12 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Martina | 22. 9. 2011 12.36 hod. | 109.80.246.xxx
Bílá čepice (s křečovitým pokusem o úsměv), která to díky Romanovi zvládla taky ještě pod dvě hodiny posílá tímto velké díky za úžasnou podporu!

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecké akce

všechny články Běžecké akce

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Jak natrénovat na maraton za 100 dní : Michale, mohu mluvit z vlastní zkušenosti, dva roky jsem se připravoval Do formy s M&F a k tomu…»
  • Jak natrénovat na maraton za 100 dní : Hezký den Miloši, běhám desítku kolem 55minut, o víkendu jsem zkusil 15km pod 6m/km a rád bych…»
  • Jak můžete prožít léto s radostí a v pohybu, i když musíte makat v práci : Děkuji za článek, je moc prima. Je pravda, že pokud se člověk hýbat chce, najde si sám tyhle…»
  • Z Buštěhradu na Sněžku… po svých… : Prostě a tak ... Řečeno bylo dost a mohlo by být dalšími... Jen to zkusit... Vždyť rozklusávaní a…»
  • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Krásně napsáno, běh je nejlepší antidepresivum, děkuji za motivační články, rady a sdílené…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků