logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Light? NE!

Light? NE!

Když přijdete ve Spojených státech do cukrárny, pekárny či jiného podobného obchodu, budete na první pohled vypadat, že se staráte o své zdraví – rozumějte, nebudete přetékat, objednáte si, na co máte chuť, tak se vás automaticky zeptají, zda to chcete light či dokonce extra light. Vůbec je nenapadne, že byste mohli být normální a necpat se náhražkami – rozuměj vycpávat se energeticky nic neposkytujícími potravinovými výrobky.

Jediný lék na tloušťku je pohyb

Odborníci na výživu tohle sice vědí, ale pak si mnozí z nich řeknou: „K čemu bychom byli, kdyby byli všichni štíhlí a zdraví, že? Takže většina z nich bude lidem stále psát jídelníčky, v nichž se za názvem potravinového výrobku objeví to kouzelné slůvko LIGHT! Jestli jste si všimli, ani jednou jsem v souvislosti se slůvkem light nepoužil slůvko potravina. Důvod k tomu je zcela prostý – produkty light zkrátka potravinami nejsou. Jsou to jednoduše jen vycpávky, které mají sice uspokojit (oblbnout) váš žaludek, donutit jej vyloučit řadu trávicích enzymů, vydat energii, ale bez naprostého užitku. Jediné, co po požití těchto výrobků můžete zaznamenat, je únava. Což pak člověk vycpávající se těmito náhražkami řeší tím, že do sebe vrazí kafe. Nic proti kávě, mám ji také rád, ale energii vám to nedodá, spíš zase nějakou odebere. Nebo si takovýto zoufalec, většinou zoufalkyně, ďobne čokolády. Ta mu energii dodá, ale pak je zde otázka: „Proč do sebe cpal to light?" To si mohl dát plnohodnotnou potravinu, čímž by do sebe dostal ten správný díl energie, nebyl by unavený, mohl si pak jít zaběhat a tu čokoládu si dát za odměnu. Pochutnat si na ní. Takhle si na ní také pochutná, ale zároveň má výčitky svědomí, že zase podlehl své žravosti. Jak by ale také nepodlehl, když tělo z něčeho žít musí?

Divíte se, že stále víc lidí běhá a přichází na chuť zdravému životnímu stylu?

Já tedy rozhodně ne a má to několik důvodů! Tak třeba:

  • člověk je sice od přírody děsnej lenoch, a vymýšlí si samá udělátka a hejblátka, která by mu usnadnila život, ale na druhou stranu si chce život užívat, chce cestovat, chce poznávat a to jde dost blbě, když se vám na každém kroku podlamují kolena, protože vás nemohou unést;
  • člověk rád ochutnává, očuchává, ohmatává… – prostě užívá všech svých smyslů, aby poznával, co mu příroda nabízí, a když ochutnává víc než je zdrávo, snadno jej postihne to, že se mu při každém kroku začnou podlamovat kolena, protože ho nemohou unést;
  • člověk se rád baví, rád skotačí, rád si hraje a to jde dost blbě, když se mu při každém pohybu roztřese sulc po celém těle.

Myslíte si, že důležitější je složení potravin nebo energie potravin?

Důležité jsou samozřejmě oba údaje, ale když se na to podíváme čistě selským rozumem, tak ani složení potravin, ani energie potravin nejsou tak důležité jako to, zda ta potravina, kterou přijímáte, je živá či mrtvá. To znamená, jestli ona sama ještě obsahuje známky života, nebo je už dočista mrtvá, či snad ještě hůř, nikdy žádný život neobsahovala. Když se na to podíváte tím selským rozumem, co vám asi tak může potravina vyrobená chemickou cestou poskytnout za energii?

Schválně, než zase něco schroustáte, zamyslete se nad tím, jakou cestu ta potravina, ten potravinový výrobek musely vykonat, než se dostaly do vašich rukou, vašich úst. Zda žvýkáte živoucí, život dávající, energii dávající jídlo, či mlátíte prázdnou slámu. Přičemž i ta prázdná sláma vám dodá víc energie než něco light!

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (11 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

dxm-ka | 23. 9. 2011 11.04 hod. | 193.179.131.xx
Já například, kupuji – tedy konzumuji, lépe řečeno "pochutnávám si" výhradně na smetanových jogurtech, "červeném" tvarohu nebo sýrech s obsahem tuku v suš. od 40% nahoru. Čímž bych ovšem nerada zapomněla na olomoucké tvarůžky, které mají těch procent jenom 5, ale "života" v nich je ... ó v nich je živo! Souhlasím Miloši, je lépe se kvalitně najíst, dát tím tělu potřebné živiny. Ono "tělo" pak neloudí "noční" přídavky v podobě kousků čokolád, etc. ... Moni :)

Kristýna Kikuš Lenomarová | 23. 9. 2011 8.39 hod. | 79.127.205.xx
Maličko se zastanu zmiňovaných výživových poradců, anžto mě tento obor také (zatím spíše zájmově) postihl. Osvícený výživový poradce by light produkty (čili ty chemické, mrtvé), doporučovat neměl, i když ví, že lidé na to rádi slyší. Zastávám názor, že zdravý životní styl je životní postoj, ne konzumace nefungujících a navíc velmi často zdraví poškozujících reklamních tahů. Ke skutečnému životu a zdraví, patří skutečné jídlo dodávající skutečný život a zdraví, hlavně to vše ve spojení s tím selským rozumem. Tohle by měl výživový poradce svým klientům ukázat.

ll | 23. 9. 2011 8.17 hod. | 90.180.58.xxx
je hezké jak se na tvých stránkách odráží životní trendy kterými procházíš :))
Já mám nejradší chemicky tekutiny kdy se používá kvašení (je to taky chemie) případně pokud se to ještě uvaří aby to dělalo pěknou pěnu a v nejhorším se to přecedí přez kolonu :))

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Život kolem nás

všechny články Život kolem nás

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»
  • Nenechte se nachytat při výběru běžecké obuvi či běžeckého oblečení. Neplatí, že nejdražší rovná se nejlepší : Naprosto souhlasím. Fakt nezáleží na tom, jestli je oblečení drahé nebo levné. Hlavně musí být…»
  • Částečná katarze Martina Odložila formou maratonu (v roce 1996) : 21.8. 2020 Sedim na malebnem hrbitove v Cernosicich a vzivam se do zakouti plneho Verky Caslavske.…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků