logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Sportem k čemu?

Sportem k čemu?

Jak poznáte člověka, který aktivně sportuje? Nevypadá moc dobře. Zvláště pokud je jako autor tohoto sloupku ve středním věku. Jednou ho chytnou záda, podruhé má natažený sval, po víkendech strávených v sedle vypadá ztrhaně a unaveně.

Když jsem se v roce 1995 rozhlížel ve startovním poli svého prvního maratonu, zaskočilo mě, jak vypadají starší běžci kolem mě mizerně. Skoro jsem měl obavu, jestli jsem nějakou hloupou náhodou nezabloudil na paralympiádu. Moc se to nezlepšilo, ani když jsme vyběhli. Styl nevábný, nezdravě vypadající. Pobavilo mě, že tito zoufalci si troufají uběhnout maraton! Hravě jsem jim ukázal záda. Smích mě přešel, když mě na desátém kilometru předbíhali, a dvojnásob, když se ukázalo, že byli v cíli v průměru o hodinu dřív než já. Ale to nebudu rozmazávat.

Často citované lidové moudro tvrdí Sportem k trvalé invaliditě, což je nepochybně přehnané, ale výše zmíněné symptomy to svým způsobem potvrzují. Ale jaká je pravda? Jsou aktivní sportovci obecně v horším zdravotním stavu než ti, kteří se nepřetrhnou?

Zajímavá otázka, těžko se však hledají důkazy. Teď je překvapivě nabídlo švédské zdravotnictví. Jak známo, ve Švédsku mají sociální stát, takže asi nikoho nepřekvapí, že se pro každého občana uchovávají (a jdou dohledat) kompletní zdravotní záznamy. To umožnilo realizovat studii, která si takto „proklepla" všechny účastníky Vasova běhu v letech 1989 až 1998. Připomeňme, že jde o lyžařský závod na trase 90 kilometrů, který je nesmírně populární. Vědci tak měli k dispozici vzorek 54 tisíc sportovců.

Rozdělili je na skupiny podle výkonnosti. A zjistili pozoruhodné věci. Například že ti, kteří absolvovali běh vícekrát a ve velmi kvalitním čase (definovaném jako maximálně o 60 procent horší než čas vítěze, tedy zhruba v čase čtyři až sedm hodin), trpí víc artrózou než ti, kteří běželi jen jednou a v průměrném čase (přibližně déle než deset hodin). Pravděpodobnost, že budou potřebovat umělý kyčelní kloub, je u špičkových účastníků údajně skoro třikrát vyšší.

Nerudný týpek

To není nic divného, pokud bereme v úvahu, že člověk dosahující této výkonnosti už neprovozuje lyžování či jakýkoliv jiný sport jako prostředek k odbourání stresu, ale naopak, usilováním o dobrý výkon vystavuje svůj organismus dalším stresům. Tím v jeho těle ve zvýšené míře působí volné radikály, které se postarají o zdevastování pohybového aparátu.

Podobně se ukázalo, co si mnozí lékaři myslí už dlouho, totiž že sportovci věnující se aktivně vytrvalostním sportům, jako je běh, cyklistika či běh na lyžích, trpí častěji než ostatní poruchami srdečního rytmu. Byť to obvykle nejsou arytmie, které ohrožují život a můžou způsobit selhání srdce. Ale zpět k datům ze Švédska. Ti, co absolvovali v daném desetiletí Vasův běh sedmkrát či vícekrát, mají o 30 procent vyšší riziko, že onemocní arytmii. A ti, kteří absolvovali běh v elitním čase, mají riziko ve srovnání s těmi podprůměrnými dokonce o 37 procent.

Takže je to pravda, sport ohrožuje zdraví! Ale než se po přečtení tohoto sloupku pohodlně rozvalíte u televize a načnete další pytlík buráků, vezměte v úvahu jinou studii, která se věnovala všem účastníkům Vasova běhu, za celou dobu jeho historie od roku 1922. A ta jednoznačně prokázala, že platí přímá úměra: čím víc Vasových běhů absolvujete, tím je pravděpodobnější, že se dožijete vyššího věku.

Nebo se do něj možná spíš dobelháte. Mně to stačí. Nevím jak vy, ale já jdu běhat.

Nerudný týpek

No já vím, že studie – nestudie půjdu běhat každopádně taky, už jen proto, abych se nezařadil do řady těch, kteří celý život bojují s největší zhoubou lidstva. Co to je, to se dočtete v Memově zamyšlení už tuto neděli na Běžecké škole.

Tento článek vyšel v deníku Sport a byl vydán se svolením autora

Miloš Čermák foto
  • přečteno: 20017/19574×, 4 komentáře

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (9 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

hanbu | 15. 10. 2011 10.51 hod. | 90.178.102.xx
... a jak dole kolega rika: orechy! semena! OMEGA 3! to je zbran s artrozou znatelneho kalibru! Takze lnene seminko, dynove, slunecnicove a mozna i ty buraky :-) ... a zraloci maso a vnitrnosti :-)

hanbu | 15. 10. 2011 10.47 hod. | 90.178.102.xx
artroza, pokud je mi znamo, je spojena (krome jineho) i s nedostatecnou regeneraci po treninku a se spatnou vyzivou. Pro dobrou regeneraci je nutne telo "narvat kyslikem" (takze umirneny- mysleno nestresujicim tempem i dobou provozovany- aerobni pohyb je velmi prinosny) a antioxidanty predevsim. Jasne: lehky vyklus v delce cca 45 minut (nasledujici den po tezsim treninku ci zavodu) a dva cele citrony (bez kury) pojidane v prubehu dne a denne a stale, doplneno zdravou stravou (netucnou, na bily cukr a bilou mouku velmi chudou- je znamo, ze tim se zanasi cely organismus a tezko se to cisti). A moooooore vody :-)

Adam | 30. 9. 2011 22.57 hod. | 109.71.213.xx
Zajimave. Docela by to potvrdilo hypotezu, kterou jsem cetl McGuffovi (Body by Science), ze hlavnim ochrancem zdravi obehove a pohybove soustavy jsou svaly a ze vytrvalostni trenink jako ze sve podstaty silne katabolizujici proces s malym stimulem pro rozvoj svalu mu moc neprospiva. Ale co naplat, kdyz mame beh radi:-)

ll | 30. 9. 2011 16.09 hod. | 90.180.58.xxx
jj buraky to je to pravé po těch se sportuje jedna radost mam to na sobě vyzkoušené :)).

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecká literatura

všechny články Běžecká literatura

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
  • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»
  • Nenechte se nachytat při výběru běžecké obuvi či běžeckého oblečení. Neplatí, že nejdražší rovná se nejlepší : Naprosto souhlasím. Fakt nezáleží na tom, jestli je oblečení drahé nebo levné. Hlavně musí být…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků