logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Objektivita a prospěšnost internetových anket a poradců

Objektivita a prospěšnost internetových anket a poradců

Hned na začátku chci předeslat, že neútočím a že je jen shoda okolností, že při svém uvažování „nahlas“ jsem si vybral tyto dva produkty – oblíbenost obchodů a Poradce při výběru bot. Vybral jsem si je proto, že jsou to témata, která mě zajímají a která mi chodí na stůl, resp. do e-mailů.

Ankety obecně mají zejména dva důvody, proč je děláme. Za prvé „objektivní“ zjištění, jak si to, na co se ptáme, v očích veřejnosti stojí a za druhé skrytou reklamu. Tu objektivitu jsem dal do uvozovek zcela záměrně, protože ať se budeme snažit sebevíc, tak se nám nikdy nepodaří sestavit anketu tak, aby nám nenastavovala pokřivené zrcadlo. Přičemž nemám nic ani proti pokřiveným zrcadlům. Naopak, když jedu autem a vjíždím do nepřehledného místa, jsem rád, když je před ním pokřivené zrcadlo a zpravuje mě o situaci, jaká panuje v místě, do nějž vjíždím, ale do nějž nemohu vidět.

Netajím se tím, že k napsání tohoto článku mě vyprovokovala anketa: Která česká kamenná prodejna s běžeckým sortimentem je nejlepší? Když jsem se na ní koukal, respektive na výsledky hlasovaní, tak mi bylo trošku líto těch malých – regionálních obchodů. Vždyť kolik obyvatel velkých měst je může znát. Naopak kolik obyvatel z regionů, jejichž obchody jsou v anketě zařazeny, zná vůbec webové stránky, kde anketa probíhá, kolik z nich má vůbec přístup na internet?

Na druhou stranu musím přiznat, že tímto způsobem se dá na ně alespoň upozornit. Cením si snahy autorů této ankety, protože už vůbec její sestavení muselo být malým oříškem, vždyť zjistit, že ta která regionální prodejna existuje, znamená minimálně to, že mě na ní musí někdo upozornit. Takže beru jako malé vítězství těchto prodejen, že už se do tohoto výběru vůbec dostaly, vždyť kolik dalších malých prodejen, v nichž si můžete zakoupit v ČR běžecké boty, oblečení a doplňky ještě je!

Tuto anketu však musím nahlížet i z úhlu prodejce reklamní plochy. Její výsledky mi poslouží jako skvělý argument, až půjdu za majiteli uveřejněných prodejen, ukáži jim výsledky a řeknu: „Víte, udělali jsme si takovou anketku a bohužel jste v ní nedopadli moc dobře, nemáte zájem se trošku zviditelnit?“ Píšu to, jak to je a jak to vidím já, budu rád, když mě někdo přesvědčí o tom, že se mýlím, že se na to dívám ze špatného úhlu – úhlu toho pokřiveného zrcadla, a že jestli se na to nepodívám správně, tak třeba narazím :).

A nyní k tomu druhému produktu – Poradci pro výběr běžecké obuvi.

Dlouho jsem se bránil se k tomu vyjádřit, ale bohužel musím. V poslední době jsem dostal více dotazů, které měly stejného jmenovatele, tedy důvod, který dotazující formuloval do této otázky: „Poradce na internetu mi doporučil běžecké boty, já si je koupil a nyní jsem zjistil, že jsou pro mě nevhodné! Co teď s nimi, co mám teď dělat, protože ty boty nebyly vůbec levné a já si nemohu dovolit koupit jiné, přitom chci běhat!“

Co takovému člověku mám proboha poradit a říct? I když nemám s tvorbou tohoto Poradce nic společného a sám jsem se o něm dozvěděl až ve chvíli, kdy se objevil ve své finální podobě na stránkách, cítím se trošku provinile. Provinile proto, že jsem věděl, že je to jen pomocný nástroj, který má člověku se pomoci orientovat na trhu běžecké obuvi, ale rozhodně ne poradce, jehož doporučeními bych se měl bezmezně řídit. I z toho důvodu velmi nerad poskytuji lidem doporučení na konkrétní boty, které by měly být pro ně vhodné. Já jim mohu pouze doporučit, tedy spíše jim sdělit, co je nejlepší pro mne, co mám vyzkoušené a co mi dobře slouží, ale to je tak všechno.

Stejně tak jim internetový Poradce na výběr vhodné běžecké obuvi může pouze posloužit jako zdroj informací o tom, jaké boty lze u nás v kamenných obchodech nebo na internetu koupit. O tom, že je nějaká supinace a pronace, že existují boty na silnici do terénu či na dráhu, ale to je tak vše. Úplný nesmysl je se ptát lidí, běhají-li přes patu či přes špičku, protože všechny běžecké boty mají základní desku konstruovánu tak, že energie dopadu se po ní šíří od paty ke špičce a když se odrážím ze špičky, tak buď běhám do vrchu, nebo musím mít hodně silná lýtka a kolena, abych to ustál.

Nejhorší na tom je, že člověk, kterému Poradce na výběr obuvi doporučí konkrétní typ boty, pak přijde do obchodu a dožaduje se jen tohoto konkrétního typu. Prodavač se mu snaží vysvětlit, že takto to nelze, ale protože počítač mu to doporučil a co takový prodavač může vědět, tak si nedá poradit. Až když boty poprvé obuje a vyběhne, zjistí svůj omyl, to už je ale pozdě. Na tvrdou palici a na internetového Poradce reklamační řád neplatí. Neplatí i proto, že výše uvedený dotaz pak často pokračuje slovy: „Víte, já ani pořádně nevím, co je to ta supinace a pronace, jaký mám nášlap – došlap, jak se při běhu valím, já jsem začátečník, nic o běžeckých botách a o běhání nevím, já si chci jen dobře zaběhat, aby to bylo mému zdraví ku prospěchu a protože vím, že potřebuji na běhání dobrou obuv, tak jsem se jí snažil vybrat co možná nejlépe.“

Takže jaké je mé závěrečné resumé k probíraným tématům? Ankety ANO, internetový Poradce ANO, ale jen jako nástroj informací, že tu tyto prodejny jsou a že jsou na trhu takovéto běžecké boty, případně čeho si mám při jejich výběru všímat a na co se mám prodavače zeptat. A ještě k těm obchodům, spíš než na to, která kamenná prodejna je nejlepší, bych se zeptal: „Kde mi nejlépe dokázali poradit?“ A nedělal bych to formou ankety, ale nechal bych o tom lidi psát, ale to bych zase nedostal ty informace a argumenty, co potřebuji já ke svému prodeji :). Určitým řešením k Poradci, by bylo provázat formulář s úvodním článkem k jeho spuštění.

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (1 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

beth | 30. 8. 2009 11.34 hod. | 78.128.182.xxx
jsem zacatecnik a prvni boty jsem si kupovala ve sportovni prodejne v zapadnich cechach. nebyla jsem si moc jista, zda mam spravne, poradit mi moc nedokazali. tak jsem v nich proste behala prodejnou, abych alespon citila, jestli to pujde.
tu anketu o prodejnach jsem videla. a protoze jsem potrebovala doplnit vyzbroj o kalhoty, tak jsem, vedome ovlivnena prubeznymi vysledky ankety, zasla do triexpertu. kalhoty mam dokonale a hlavne: poradili mi tam i s temi botami. nechali me probehnout se na behatku (bylo neuveritelne videt jak moc doslapuji na vnitrni stranu), ukazali mi novou verzi mych bot a pobavili se tam se mnou o tom, ze mam nastesti vhodne boty, ale az budu chtit nove, tak jeste s vetsi podporou nohy, nez mam ted.
takze mi skutecne dokazali poradit. aniz by me lakali do dalsiho nakupovani ve snaze na me co nejvice vydelat. i s temi kalhotami mi poradili. proste jsem se tam necitila hloupe, ackoli jsem zacatecnik.
diky moc za tyhle stranky.

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecké vybavení

všechny články Běžecké vybavení

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Správný střih a správná podpora. Nová kolekce podprsenek NIKE PRO BRA : Já osobně si myslím, že stačí i levnější podprsenka, ale hlavně funkční. Jinak já ji kupovala tady…»
  • Tréninkový plán na zhubnutí nejen pro výkonnostní běžce a běžkyně : Ahoj, narazil jsem nedávno na tento trénink. Zatím mám za sebou 2 běhy a líbí se mi to. Jenom mi…»
  • Běžecká čítanka Miloše Škorpila : Adélo, bohužel Běžecká čítanka je už několik let beznadějně vyprodaná a její nové vydání se…»
  • Běžecká čítanka Miloše Škorpila : Dobrý den, sháním knihu Běžecká čítanka Miloše Škorpila, můžete mi prosím někdo poradit, kde ji…»
  • Only one? : To je dobré jako povídka od Oty Pavla. »

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků