logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Tajemství běžeckého úspěchu: bylinky!

Tajemství běžeckého úspěchu: bylinky!

Přírodní medicína je sice módní záležitostí, ale do oblasti běhání zatím nepronikla. Naštěstí je tu odborná poradna Běžecké školy, která jako první toto téma fundovaně řeší.

Využití bylin pro různé formy běhu je opravdu velmi rozmanité. Rychle proto využijme toho, že je ještě podzim (pod sněhem se hledá poněkud hůře), a vyražme do lesů, luk a strání. Máme velkou šanci zajistit si úspěšnou příští sezónu: my teď budeme sušit bylinky – a soupeři pak budou sušit hubu!

Plánujeme-li na jaře jeden z pražských masových běhů, měli bychom se dlouhodobě připravovat na situace ve skrumáži a tlačenici. K tomu nám výrazně napomůže Rozrazil lékařský. Prvomaratonci nechť přidají i Dobromysl obecnou; zvýší jejich sebedůvěru a sníží řídkost stolice před premiérovým startem.

Kdo by nechtěl být při běhu silný jako kůň? Přitom stačí jen natrhat si Kopytník evropský. Síly na rozdávání bude mít i ten, kdo si obstará Devětsil lékařský a Lomikámen zrnatý; na kopce a krosy je zas určitě nejlepší Udatna lesní.

Zcela neprobádaný je dosud vliv bylin na běžeckou taktiku a strategii. Například Zběhovec plazivý nám pomůže při nasazení trháku a postupném stupňování tempa, Pcháč oset pak umožňuje – i když je to na hranici běžecké etiky – vysmívat se soupeřům při jejich předbíhání.

Vlaštovičník větší vám dá pocit, že letíte, takže je sám o sobě zaručenou cestou k vítězstvím. Pro jistotu jej však kombinujte s některou z následujících bylinek, aby to bylo na tuty: Jetel zlatý, Mochna zlatá, nebo Zlatice prostřední.

Příroda se sice na první pohled jeví jako dokonalá, ale některé rostliny, potřebné pro náš běžecký úspěch a rozdrcení soupeřů, zatím odmítá nechat vyrůst. Budeme proto muset sáhnout po rýči a mičurinovských učebnicích a vypěstovat si je sami. Jde především o tyto rostliny: Tempovec rychlý, Krokovka uvolněná, Finišovník odolný a Výdržnice trvalá.

Tak ať vám rostou!

Nerudný týpek Teda pane ing. Králiku, to jsem si o vás nemyslel, že jste tak úlisný a nesportovní a varuji všechny, kdo by vás chtěli vzít za slovo a před finišem užít Zběhovec plazivý. Ano, zrychlí váš krok a to velmi, ale zcela opačným směrem než je cíl a když to zjistíte, budete mít velké problémy se vůbec doplazit do cíle, kde už bude vítězství, s úsměvem od ucha k uchu, oslavovat ing. Králik. A účinek těch ostatních bylinek bych si také raději pořádně prověřil, abyste při jejich sběru nenarazili třeba na bludný kořen a už vůbec pozbyli cesty zpátky. Ale jinak je to hezká podzimní pozvánka do přírody.

Milan Kůtek (www.behsholemi.cz) foto
  • přečteno: 8758/8658×

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (13 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Milanova (běžecká) zamyšlení

Běžecká literatura

všechny články Běžecká literatura

Anketa – hlasuj i ty!

Chybí na českém a slovenském časopiseckém trhu Runner´s World?

Tu a tam zaslechnu názor, nebo spíše otázku: Proč někdo nevydává česko-slovenskou verzi časopisu Runner´s World? Tak by mě zajímalo, jestli by si, ve světě tak oblíbený časopis, našel v Česku a na Slovensku tolik čtenářů a čtenářek, že by se vyplatilo jej překládat a vydávat? A tak se se ptám: Kupoval/kupovala by sis česko-slovenskou verzi časopisu Runner´s World?

Ano131
Ne39

kde se diskutuje

  • Třinácté pravidlo běhu. STÁŘÍ BĚŽCE NEROZHODUJE, ZLEPŠIT SE DÁ V KAŽDÉM VĚKU! : Ty tréninky se mi zdají nastavené jako velmi pohodové, díky kterých se může člověk zlepšovat na…»
  • Roční běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila pro všechny, kteří se po letech opět rozhodli hýbat : Martino, to v kterém ročním období s plněním plánu začneš, není důležité. Chladna a zimy se však…»
  • Roční běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila pro všechny, kteří se po letech opět rozhodli hýbat : Ráda bych se zeptala, zda se nějak odrazí na plánu pro začátečníka když chce začít na jaře nebo…»
  • Jedenácté pravidlo běhu. NA BĚH SE OBLÉKEJ PODLE POČASÍ A TOHO, CO POBĚŽÍŠ! : Kamile, v teplotách nad nulou už se šálou přes pusu? »
  • Pět zlatých pravidel zdravých nohou : Jsou nějaká doporučení i ohledně péče o chodidla a ztvrdlou mozolnatou kůži? »

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků