logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Kde slunce spálí, Maratonec válí – vitamín D

Kde slunce spálí, Maratonec válí – vitamín D

O tom, že slunce je zdrojem života na zemi, nikdo nepochybuje. Ostatně ve chvíli vzniku byla země mrtvou planetou. Teprve slunce na ní probudilo život. Jak? Prostě zářilo a zářilo. Zářilo milióny let a teprve pak na povrchu mrtvých atomů prvků jako je železo, nikl, vápník, zinek, fosfor, síra a dalších, vznikl život.

Jak slunce aktivuje život v lidském těle?

Sluneční fotony aktivují povrch buněk obsahujících cholesterol a ty začnou produkovat vitamín D, který jako takzvaný transkripční faktor uvolňuje v buněčných jádrech životní energii. Proto se člověk tak rád sluní – opaluje – doslova se při tom nabíjí energii. Bohužel vlivem ozonové díry, a je vcelku jedno, kdo nebo co za ní může, si můžeme tohoto přirozeného nasávání energie užívat čím dál tím měně.

Vitamín D, který při slunění vzniká a který je tím prvkem, který způsobuje, že doslova cítíme jak mládneme, můžeme tělu samozřejmě dodat i za pomoci potravních doplňků, od letošního roku si však na něm můžete i pochutnat. Stačí, když si dáte sýr Maratonec. Maratonec je prvním sýrem a zatím jediným prodávaným v České republice, do něhož se podařilo vmísit vitamín D, a nejen vmísit, ale dokonce ho tam udržet do té doby, než si na něm pochutnáte.

Takže na Maratonci si nejen pošmáknete, ale také získáte sluneční energii a přitom se nemusíte bát žádné ozonové díry, žádné rakoviny kůže, nádavkem vám Maratonec ještě přináší rady, jak to udělat, abyste se dostali do kondice a doslova změnili svůj život.

Vitamín D je spíše hormon než vitamín

Tohle zjistili vědci v posledních letech o vitamínu, tedy pardon hormonu D, ale i tak raději, protože to máme zažité, zůstaneme u termínu vitamín D. Vitamín D se tvoří účinkem UV záření z cholesterolu – a pak, že je cholesterol nezdravý! – bez pomoci enzymů. Nepotřebuje na buněčných stěnách žádný vlastní receptor (plochu, na níž by přistál), jako téměř všechny ostatní molekuly.Vklouzne také bez překážek přes jemnou ochrannou membránu buněčného jádra ke genům, ve kterých jsou uloženy naše dědičné údaje. Zde se pak podílí na tvorbě nových buněk.

Obsah vitamínu D v různých potravinách

Potravina Množství v mezinárodních jednotkách (IU) na 100 g potraviny
kravské mléko 0,003
lidské mateřské mléko 0,002
vejce 0,07
vepřová játra 0,01
hovězí játra 0,01
sardinky 0,045
máslo 0,1
makrela 12,0
treska 2,5
houba šiitake 2 639,0
houba matsutake 2 103,0
kvasnicový chléb 3 657,0

Zdroj : Japonský národní institut pro výzkum výživy

Tak na co ještě čekáte? Vyběhněte, než vám ho vykoupí! :)

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

nehodnoceno, buďte první

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Pavel | 11. 8. 2009 20.42 hod. | 83.208.174.xxx
K pokrytí denní potřebné dávky vitaminu D stačí expozice slunečnímu záření v délce zhruba 15-20 minut. Narozdíl od příjmu potravou se vitaminem D získaným prostřednictvím slunečního záření předávkovat nemůžeme- po zhruba 20 minutách přestane jeho syntesa narůstat a opalování více než půl hodiny má už efekt ryze kosmetický- a navíc u disponovaných jedinců může narůstat riziko vzniku kožních nádorů. Tam je rozumná ochrana pokožky určitě na místě.

fotoMiloš Škorpil: Pavle,
díky za doplňující informace

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Anketa – hlasuj i ty!

Podle čeho si budete vybírat běžecké boty na sezónu 2017

Během následujících týdnů budete osloveni firmami vyrábějícími, či prodávajícími běžeckou obuv s jejich vzory pro rok 2017. Podle čeho se budete při výběru orientovat?

podle značky49
podle povrchu na němž převážně běhám24
podle barvy2
podle šířky boty ve špičce13
podle výšky dropu (rozdílu mezi výškou paty a špičky)14
podle váhy13
podle počtu technických fines, které budou ve výčtu jejich vlastností4
podle toho, jak se v nich budou cítit moje nohy68

kde se diskutuje

  • Životní maraton aneb proč jsem začal běhat : Ahoj Michale, super článek. Hodně mi pomohl v nalezení sebe sama a pochopení co je v běžeckém…»
  • Úrazy Achillovy šlachy. Prevence a jejich léčení : Dobrý den, na tuto diskuzi jsem narazila při pokusu se opět posunout o kousek dál při řešení svého…»
  • Cháron tě zve k sobě – chceš-li mu utéct, zpomal – buď trpělivý, vše má svůj čas, i ty budeš vítěz : kdy bude kniha k mání??? děkuji »
  • Cháron tě zve k sobě – chceš-li mu utéct, zpomal – buď trpělivý, vše má svůj čas, i ty budeš vítěz : Dobrý den je mi 40.let a před dvěma léty jsem začal běhat. Byl jsem jeden z těch, kteří začali…»
  • Životní maraton aneb proč jsem začal běhat : Po přečtení, ačkoli je už 11 večer, mám chuť vyběhnout a běžet a běžet pro ty pocity, které my…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků