logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Maraton, běh pro život

Maraton, běh pro život

Předminulou neděli zemřel sedmadvacetiletý muž při maratonu v Torontu. Týden před tím pětatřicetiletý běžec při maratonu Chicagu. A před dalšími dvěma týdny dvaatřicetiletý v Montrealu. U všech byla příčinou smrti zástava srdce.

Střih. Při zmíněném maratonu v Torontu doběhl do cíle stoletý Ind Fauja Singh. Na tabuli svítil čas dobře přes osm hodin, ale i tak se dotyčný borec zapsal do Guinessovy knihy rekordů jako první stoletý maratonec.

Na první pohled jde o zprávy se zcela opačným poselstvím. Ty první tři varují maratonem coby zabijákem mužů ve středním věku. Neznám jejich konkrétní příběhy, ale asi bych je mohl dohledat. Tipneme si? Jde o muže, kteří si uběhnutím maratonu potřebovali dokázat, že ještě nepatří do starého železa. Na trať se postavili bez patřičného tréninku a asi i lékařské prohlídky. Prostě to chtěli dokázat.

Už se objevily návrhy, že by se městské maratony či další běhy na dlouhé tratě měly přísněji regulovat, například, že by na ně byla povinná lékařská prohlídka. Zúčastňuje se jich totiž čím dál tím víc lidí, a to včetně těch, kteří pravidelně nesportují a pouze – sami sobě, svému okolí – chtějí něco dokázat. Měl by tyto lidi stát chránit?

Je to hloupost, samozřejmě. Každý ať si dělá, co chce. Navíc tři úmrtí běžců v populárních maratonech jsou pouze mediálně zajímavé, ale statisticky nevýznamné. Hezky to napsal kanadský deník Globe and Mail, podle kterého je to typický příklad potvrzující známý bonmot, že zprávou není informace, že pes pokousal člověka, ale že člověk pokousal psa.

Nevíme, kolik lidí zemře na srdeční selhání v posteli, na ulici nebo třeba u stolu dobře naloženého jídlem. Určitě spousta, vždyť srdeční choroby jsou příčinou třiceti až čtyřiceti procent úmrtí, a drtivé většiny těch náhlých. Ale o tom se nedočteme. Zato když zemřou tři maratonci, a to při bězích, jichž se dohromady zúčastnilo 50 tisíc lidí, jsou toho plné noviny.

Podobně je to se stoletým maratoncem, byť v opačném gardu. Za minulý týden jsem četl hned několik článků, ve kterých bylo cosi jako rady, jak se dožít sta let. Jak? Vždyť je to jednoduché, stačí nejíst maso a běhat maratony. Jako Fauja Singh.

Je to opět statisticky stejně významná rada, jako když se dočteme, že se sta let dožil někdo, kdo každý den po celý život kouřil padesát cigaret a k tomu vypil litr vína. I to bývá často v novinách.

Prostě smiřme se s tím, že jsou lidé, kteří se dožívají vysokého věku, a nesouvisí to zas tak s jejich způsobem života. Ostatně Singh začal běhat až v devětaosmdesáti, což je krásný důkaz toho, že začít se dá v každém věku. Rozhodně to však nepodporuje tezi, že běhání prodlužuje život.

Nerudný týpekOstatně to, že začít běhat se dá v každém věku, se budete moci dočíst i v jednom z článků, který na Běžecké škole přineseme v příštích dnech. V článku, který vyšel v časopise Běhej.com, který se věnuje právě sportování veteránů, nebo jak já říkám, sportování dříve narozených.

obrázek

Jak dlouho budeme žít, určuje mnohem více osud, nebo, chcete-li, naše DNA. Co můžeme ovlivnit, je to, jak svůj omezený čas strávíme. Forrest Gump, já a dalších a dalších pár milionů aktivních běžců si myslíme, že život je fajn spíš uběhnout než prosedět. Vy s ním však naložte podle svého.

Tento článek vyšel v deníku Sport a byl vydán se svolením autora

Nerudný týpek Tak by mě zajímalo, kolik při maratonech zemřelo žen. Zatím, co jsem kde četl o úmrtí při maratonech, tak to byli samí muži. Což může znamenat dvojí: za prvé, že ženy nejsou takoví „střelci" a nejdou na start vysloveně s tím, že buď to dám, nebo zemřu, nebo prostě vydrží mnohem víc než chlapi. Je mi jasné, že ženy v tom mají jasno – druhá odpověď je správná. Ale co na to statistiky? Co, Miloši?

Miloš Čermák foto
  • přečteno: 11635/11423×
Maraton, běh pro život

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (9 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Život kolem nás

všechny články Život kolem nás

Anketa – hlasuj i ty!

V jaké značce běžeckých bot vběhnete do běžecké sezóny 2017

Běžecká sezóna sice nikdy nekončí a tak vlastně ani nikdy nezačíná, prostě běháme furt. Přesto začátek března se bere jako její pravý začátek. Zajímalo by nás, jaká značka je vaše současná srdcovka a tak jí dáte přednost před ostatními značkami na trhu.

adidas100
Asics140
Brooks20
Inov-860
Icebug6
Hoka One25
Mizuno59
Newton5
NB22
Nike63
Salming380
Salomon43
Scott3
Vibram Fivefingers9
Vivobarefoot6
Zoot5
Jiné, zde neuvedené značce49
Běhám bos, bot netřeba14
ON9

kde se diskutuje

  • Půlmaraton pod 100 minut se vyplatí : Já chtěla loni běžet za 110 min. a kamarádka mi řekla, že se mám držet vodiče s parukou. Omylem…»
  • Jak se obléci na běh do teplého počasí : Díky za tipy! Já mám oblíbená funkční tílka s podprsenkami a přes ně tílko s obrázkem běhu (aby…»
  • Půlmaraton pod 100 minut se vyplatí : Ta pozadí .... upřesňuji na 3. čtvrtinu. A možná bych se nechal přesvědčit i na 2. Žádný extrém…»
  • Půlmaraton pod 100 minut se vyplatí : Romane, s Karlem je to jistota, ten se kochá rád! Výborná volba! S Joggerem bych si dovolil mírně…»
  • Půlmaraton pod 100 minut se vyplatí : Fanouš je jak kecal z Prodané ... Ale jeho argumenty jsou přímo geniální. Já, ale nebudu dřív doma,…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků