logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Zima začíná, vyběhněme si na běžkách

Zima začíná, vyběhněme si na běžkách

Na horách napadl první sníh a v příloze deníku Sport – Trendy jako na zavolanou vyšel článek o běžkách. Takový stručný průvodce tím, co by měl ten, kdo se na ně chystá vyrazit a moc o nich neví, znát. A pak tam byla ještě jedna vychytávka. Nedalo mi to, článek si pro vás vyprosil a tady je.

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

 1. Jak se vybavit na běžky – vyberte si styl
  1. Bruslení
  2. Klasika
  3. Kombi
  4. Back country
  5. Děti
  6. Sport doporučuje
 2. Mazání a údržba
  1. Minimální práce
  2. Pokročilá práce
  3. Rozdělení skluznice
 3. Vybavení
  1. Vázání
  2. Oblečení
 4. Doplňky
  1. Rukavice
  2. Ledvinka s termoskou
  3. Brýle
  4. Vak na lyže
  5. Návleky (500 Kč):
 5. Zlomená běžka, úlet nebo revoluce?
  1. POP CROSS NOWAX
  2. Jak funguje Pop Cross

Jak se vybavit na běžky – vyberte si styl

Bruslení

vybavení na běžky – bruslení
Oblíbilo si ho mnoho lidi, kteří se v létě věnují in-line bruslení. Technika je obdobná, navíc se běžky nemusí složitě mazat, stačí pouze základní údržba. Lyže jsou dělané tak, aby se z nich dalo dobře odrazit. Kvůli tomu potřebujete delší hůlky a vysokou botu s pevným skeletem a tvrdou podrážkou, jež fixuje a chrání kotník. Na bruslení je nutná pěkná upravená trať a alespoň základní kondice, protože jde o fyzicky náročnou činnost.

Klasika

vybavení na běžky – klasika
Tradiční odvětví vhodné pro rekreační sportovce. Není tak náročné a dá se provozovat kdekoliv, kde je sníh. Stačí si vyšlápnout vlastní stopu. Nutností je však mazání, včetně stoupacích vosků. Výjimkou jsou turistické běžky s protiskluzovými šupinami v místě mazací komory. Lyže je dělaná tak, aby zajišťovala co nejlepší skluz. Hole jsou kratší, obuv je nižší s měkkou podrážkou a ohebná v nártu, aby umožnila dostatečný rozsah pohybu.

Kombi

vybavení na běžky – kombi
Kompromis mezi oběma styly. Běžky se hodí těm, kteří je použijí jen příležitostně. Lyže totiž neposkytuje optimální skluz ani odraz. Ideální pro rekreanty je však obuv. Ta zpevňuje kotník a přitom se dá ohnout, takže se dá využít i na speciální bruslařské běžky, pokud někomu vadí tvrdé boty.

Back country

vybavení na běžky Back country
Hodně okrajová záležitost. Speciální typ pro milovníky outdooru. Běžka má šířku až 70 mm a kovové hrany, jež nejdou namazat a člověk se s nimi může kdekoliv zapřít nebo zaseknout. Neobvykla je i bota. Jedná se o vysokou pevnou sněhuli. Když v extrémním terénu sundáte běžky, můžete s ní bez problémů chodit.

Děti

vybavení na běžky – děti
Běžky jsou širší, stabilnější a u nejmenších dětí stejně vysoké jako postava. Od 6 let je možné učit skluz na až o 15 cm delších lyžích. Vhodnější je klasická technika a lyže se šupinami. Od 10 let platí stejná pravidla jako u dospělých.

Sport doporučuje

Sport doporučuje

 • Pokud si neumíte vybrat styl a nechcete si kupovat kombi běžky, zvolte vybavení na klasiku. Lyže si přitom vyberte kousek kratší, než se doporučuje. Na takové běžce budete schopni i obstojně bruslit. Na každou techniku si však pořiďte speciální hůlky. K tomu můžete klidně přikoupit kombi boty, které se stylu přizpůsobí.
 • Sledujte tvar běžek. Začátečník má širší (až 60 mm) a oblejší lyži, tím pádem stabilnější a méně pružnou, takže nejede tak rychle. Závodník má kvůli výkonu skromnější parametry (cca 44 mm).
 • Ať máte jakoukoliv běžku, musíte být schopni ji prošlápnout, aby využila efekt stoupacích vosků, případně protiskluzových šupin. Tvrdá běžka zhorší odraz, měkká se zase hůře ovládá a neklouže.

Mazání a údržba

Minimální práce

 • Kdo nechce mazat, má zatím smůlu, moc mu to nepojede. Ošetřovat se musí každá skluznice. Skluzná část běžek se má mazat před každou jízdou. Ideální variantou pro odpůrce mazání jsou tekuté vosky s aplikátorem (cena asi 300 Kč), nebo ve spreji, které se jen natřou na sjezdovou část skluznice ve směru jízdy.
 • Nejméně práce vám přidělají běžky na bruslení. Na ty stačí nanést jednoduše skluzné vosky. Po použití je pak vhodné běžku ošetřit čističem skluznice (cca 200 Kč).
 • Pokud chcete jezdit klasiku, kupte si lyže se šupinami, což je protiskluzová úprava v místě mazací komory, která nahrazuje stoupací vosky. Počítejte ale s tím, že se vám na běžku ve stopě nachytí vosky od ostatních sportovců, proto opět používejte čistič skluznice. Bez něj ztrácí šupiny funkci.

Pokročilá práce

 • Základem složitějšího mazání je nanášet vosky na skluznici ve směru jízdy od špiček dolů. Stačí jednoduše přitlačit. Pokud je skluznice studená, nebo se před mazáním dostane do kontaktu se sněhem, vosk se špatně chytá. Proto se skluznice zahřívá korkem (cca 100 Kč). Dovolí-li to situace, mazejte při pokojové teplotě.
 • Stoupací vosky, jež jsou podle teplotních rozhraní rozlišené barvou (sada od 500 Kč), naneste na mazací komoru, rozetřete ho korkem a nechte ho ztvrdnout. Nanášejte více tenkých vrstev, optimálně tři. Lyže je pak lepe skluzná, navíc vám to dovolí kombinovat více vosků.
 • Pokud na sjezdovou část lyže používáte parafin (cca 200 Kč), musíte ho po nanesení seškrabat a vyleštit skluznici. Bruslařská lyže se parafinuje celá, u klasické se vynechává mazací komora.
 • Při mazání se nesmí zanést kanálek běžky, který drží stabilitu. Měl by se vždy vyčistit škrabkou (cca 50 Kč).

Rozdělení skluznice

 • MAZACÍ KOMORA: místo, kam se mažou stoupací vosky. U rekreantů tuto část nahrazují tzv. šupiny. Zjednodušeně jde o místo pod botou, plus 10-15 cm před i za vázáním. Záleží i na tvrdosti lyže a váze běžkaře.
 • SJEZDOVÁ ČÁST: skluznice před a za mazací komorou, kam se nanáší parafin nebo tekuté vosky.

Vybavení

běžkařské vázání

Vázání

 • Na trhu jsou dva typy vázání (1000 – 2000 Kč) – systémy NNN (Alpina, Fischer, Madshus, Rossignol) a SNS (Salomon, Atomic, Botas). Jde o systémy s podobnou kvalitou. Vybírejte tuto část vždy podle typu boty.
 • Rozdíly ve vázání ucítí jen vynikající běžci. Podle odborníků je SNS pevnější a více drží kontakt lyže s botou. Díky tomu se snáze bruslí. NNN je zase o trochu lepší na klasiku, protože poskytuje větší rozsah pohybu, navíc se k němu dá pořídit integrovaná deska s označením NIS. Do ní se dá vázání nasunout a následně posouvat po ploše. Lyže je tak stabilnější.

Oblečení

Na rozdíl od sjezdových lyží, kde často stojíte ve frontě na vlek či jedete na lanovce, znamenají běžky neustálý pohyb. Rozlišujte sportovní oděv podle toho, zda máte v plánu jezdit aktivně, nebo vám stačí pohodové tempo připomínající chůzi.

Běh na lyžích je hodně aktivní pohyb a pocení se nevyhnete. Ideální je dodržovat zásady takzvaného „cibulového efektu" a mít na sobě několik vrstev.

 1. komfortní vrstva (800 – 2500 Kč)
 2. Termoprádlo z polyesteru či elastomeru, které příjemně naléhá na celé tělo, hřeje a odvádí pot. Nejezděte ve spodním prádle, které by vás studilo.

 3. izolační vrstva (1200 – 3000 Kč)
 4. Odvádí vlhkost z komfortní vrstvy, udržuje tělesné teplo a rychle schne. Na spodní část těla není potřeba. Jde o prodyšné materiály vyrobeny z technických vláken, nejznámější je fleece.

 5. ochranná vrstva (2000 – 5000 Kč)
 6. Prodyšná bunda, která neprofoukne ani nepromokne. Jsou zateplené a zároveň prodyšné. V partiích náchylných na prochladnutí (kolena, bedra) se používá membrána chránící tělo proti větru.

Doplňky

Rukavice

(300 – 1000 Kč): Jsou slabší než rukavice na sjezdovky, na dlaních mají protiskluzovou úpravu. Tloušťka nemusí být přímo úměrná zateplení, to je u každého individuální.

Ledvinka s termoskou

(500 – 1500 Kč): Kromě kapsiček na doklady, klíče, mobilní telefon a základní vosky obsahují i vak na vodu, který má u lepších modelů formu termosky.

Brýle

(500 – 3000 Kč): Mají ochrannou funkci, ať už v případě sněžení nebo pokud najedete do větve. Prodávají se i speciální štítky, které jsou dobré díky tomu, že poskytuji široký zorný uhel.

Vak na lyže

(200 – 800 Kč): Vhodná věc především do auta, neboť stoupací vosky z běžek znečišťují sedačky, které se špatně čistí.

Návleky (500 Kč):

Užitečná pomoc. Díky návlekům nebude do bot padat sníh, navíc hřejí a ocení je ten, komu se hůře prokrvují chodidla.

Zlomená běžka, úlet nebo revoluce?

Revoluční vynález, který změní svět běžeckého lyžování. Nebo paskvil, o který nebude zájem. Česko má na kontě světovou raritu. Šedesátník Jiří Popel vyvíjel patnáct let běžku na klasickou techniku, která se v půlce láme. Výhodou má být dokonalý skluz, a hlavně fakt, že se vůbec nemusí mazat. Vynález už třikrát obstál na trati Jizerské padesátky.

Když Jiří Popel zlomenou běžku nazvanou Pop Cross Nowax představoval v České televizi v pořadu „Den D“, kde lidi s nápady žádají investory o podporu, porota se mu vysmála. Prý sestrojil monstrum a lyže na dva kusy nebude nikoho zajímat.

Jenže šedesátník, který dříve konstruoval textilní stroje a ultralehká letadla, své unikátní běžce věří. Za statisíce si ji patentoval na celém světě.

„Umí totiž vše, co umět má. Oproti současným běžkám využívá v každé situaci osmkrát lepší tření, v upravené stopě má dokonalý skluz a odraz. Nemusí se mazat," tvrdí rodák z Ústí nad Orlici. „Běžka není pro závodníky. Lukáš Bauer by na ní běhal pomaleji. Je pro normální lidi, kteří hledají pohodový sport. Vždyť spoustu turistů odrazuje právě to, že neumí namazat, nesklouznou se a ve stopě trpí. Říkám, že je to podobný přelom jako horská kola v cyklistice, která přitáhla masy."

Systém funguje tak, že je lyže v přední časti před vázáním rozdělená a spojená kloubem. Při odrazu se odrazová zvrásněná část skluznice (jde o klasické šupiny) tlačí do sněhu, kde pevně drží, čímž imituje stoupací vosk. Pak se pohybem běžkaře překlopí a ve chvíli skluzu je odrazová plocha nad terénem, takže nebrzdí hladkou zadní čast. Vše ovlivňuje mechanismus, jímž běžkař zvedá patu.

Na běžku se dají namontovat systémy vázání SNS i NNN. Velikost je univerzální 194 cm a cena kompletu je 4 tisíce korun. Letos se má ve spolupráci s firmou Sporten vyrobit 40 kusů. Taková je zatím poptávka. Patent už nyní chtějí Číňané, ale cílem majitele je přesvědčit o smysluplnosti velkého světového výrobce.

Popel a jeho „klenot" však zatím naráží ve světě běžeckého lyžování na nezájem. Sklízí výsměch jak „vychytávka" z dílny Járy Cimrmana. Experti z oboru jsou totiž obvykle ekonomicky závislí na turistické kategorii. Vedle toho prodávají stoupací vosky, s nimiž „zlomený" systém nepočítá a na současném stavu logicky nechce nikdo nic měnit. Pozitivních hodnocení je tedy málo. I proto, že vynález není ještě designově dokonalý a budí nedůvěru. Každý si řekne, že se na nich něco musí pokazit.

Jenže roky vývoje už prý problémy odstranily. Důkaz? Vynálezcův padesátiletý kamarád a bývalý reprezentant Martin Janoušek na modelu Pop Cross Nowax jezdí už několik let. Na lyžích absolvoval třikrát Jizerskou padesátku. Nejlépe dojel na 326. místě, tráví na nich celou sezónu a bez údržby najel tisíc kilometrů.

„Vůbec si na ni nestěžuji. Je pravděpodobné, že na klasické běžce bych byl rychlejší, ale o tom to není. Je to dobrý systém, o který se nemusím vůbec starat. Používám jen parafin, aby mi to jelo z kopce“, říká Janoušek.

Lyže chce prorazit a upozornit pravě jednoduchou údržbou. Popel navíc tvrdí, že vyřešil i problém slabších běžkařů a žen, kteří neumí lyži dobře prošlápnout. Díky ohybu není problém dostat odrazovou část do kontaktu se sněhem. Systém se automaticky zaklapává a vyklapává. Nevýhodou však je, že zatím funguje bez problémů jen v upravené stopě.

„Lyže splňuje všechny fyzikální parametry, nemá teoretickou ani praktickou chybu," je přesvědčený Popel.

Je ale tak odlišná, že pokud se má prosadit na trhu, musel by se změnit celý systém tohoto průmyslu. „Myslím, že se to musí uchytit. V budoucnu mám v plánu udělat elektronické vázání a už nyní pracují na dalším systému, který by se dál používat i v neupraveném terénu. Když někam přijdu, tak sice každý prská jak sysel, ale to je přece vždy, když se prosazuje novinka,“dodává vynálezce.

POP CROSS NOWAX

 • běžka s kloubem na klasickou techniku.
 • zlom má zajišťovat optimální vlastnosti. Při odrazu je v kontaktu se sněhem zvrásněná část (šupiny), při skluzu se zvedají a pracuje zase pouze hladká část skluznice.
 • systém nepotřebuje mazat a je nenáročný na údržbu.
 • univerzální délka je 194 cm.
 • cena kompletu činí 4000 Kč.
 • nevýhodou je nedokonalý design a fakt, že běžka funguje jen v dobře upravené stopě.
 • běžka už třikrát obstála na trati Jizerské padesátky

Jak funguje Pop Cross

obrázek
ZLOMENÁ LYŽE podle vynálezce Jiřího Popela využívá díky kloubu osmkrát větší tření než běžná běžka.

obrázek
KOVOVÝ KLOUB se stará o to, aby systém reagoval na povrch podle toho, zda na něj běžkař vyvíjí tlak dolů nebo dopředu.

obrázek
PŘI ODRAZU se kloub zacvakne a šupinový povrch skluznice se zakousne do sněhu tak, aby se z něj běžkař mohl dobře odrazit. Princip funguje na rovině i v jízdě do kopce.

obrázek
PŘI SKLUZU se kloub opět zvedne. Tím se zvednou šupiny od povrchu a běžkař se pohybuje pouze po hladké části skluznice. Pohyb je tak maximálně efektivní.

František Prachař je redaktorem deníku Sport a článek vychází s jeho souhlasem

František Prachař foto
 • přečteno: 34014/32149×
Zima začíná, vyběhněme si na běžkách Zima začíná, vyběhněme si na běžkách Zima začíná, vyběhněme si na běžkách Zima začíná, vyběhněme si na běžkách Zima začíná, vyběhněme si na běžkách Zima začíná, vyběhněme si na běžkách Zima začíná, vyběhněme si na běžkách Zima začíná, vyběhněme si na běžkách Zima začíná, vyběhněme si na běžkách Zima začíná, vyběhněme si na běžkách Zima začíná, vyběhněme si na běžkách

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (5 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Crosstraining

všechny články Crosstraining

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

 • Běžecká škola, jak ji znáte, se stěhuje do archivu : Gratuluji k takovému výkonu a do dalších let držím palce. Ať se daří a vaše články učiní šťastný…»
 • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
 • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
 • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
 • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků