logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Požehnaný den v lidmi zapomenutém kraji

Požehnaný den v lidmi zapomenutém kraji

Strávil jsem jeden ze svých nejhezčích Štědrých dnů a to v kraji, který je požehnaný Bohem, ale lidé na něj zapomněli. Tedy zapomněli, oni z něj byli vyhnáni a život se v něm na padesát let zastavil. Ne, že by tu lidé nežili, ale bohužel, ti co zde žili původně a byli odejiti, se sebou odnesli i duši míst, kde po staletí žily jejich rody. A ti, co sem přišli hledat nový domov, svou duši povětšinou zanechali tam, odkud přišli.

Začíná se však blýskat na lepší časy a to díky Evropské unii a Schengenské smlouvě, protože ty umožňují, aby se sem mohli lidé a s nimi i jejich duše a tedy i duše zdejší krajiny, navrátit.

Po staletí žili v krajích na hranicích LIDÉ, žili tu ve vzájemné pospolitosti a vzájemné shodě, a nebýt mocenských choutek těch, kteří žili někde ve vnitrozemí, tak by tomu tak bylo dodnes. Nakonec nic jiného něž žít ve shodě a vzájemné pomoci jim ani nezbývalo, bez toho by nikdy nepřežili.

V roce 1991 jsem měl možnost běžet Světový běh míru, dnes Harmony Peace run. V roce 1993 a pak 1995 jsem měl tu čest ho v České republice pořádat. Při tomto běhu se vyhlašují místa, zasvěcená míru – ,Peace Blossoms – Květy míru. Mohou to být města, územní celky, díla člověka, ale i díla přírody nebo i stromy. Prvním Květem míru se stalo v České republice město Mýto. To pak doprovodila v roce 1995 města Litomyšl, Svitavy, Česká Třebová, Ústí nad Orlicí, Choceň, Polička a znovu Mýto, která se spojila, aby vyhlásila Růžový palouček, místo na němž se loučili Čeští bratři po bitvě na Bílé hoře se svou otčinou, za Oblast míru.

Květy míru se v roce 1995 staly i Český Krumlov, Bruntál, Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Stříbro. Mohyla míru u Slavkova, Býčí skála v Moravském krasu ale i Chráněná krajinná oblast Český ráj. Květem míru se stal i atletický stánek v Čáslavi.

Popravdě řečeno, nikdy mi nešlo o to, ohromit ostatní země, účastnící se běžeckého svátku, oslavujícího sounáležitost mezi lidmi, mezi člověkem a přírodou, počtem vyhlášených Květů míru. Proto jsem také hledal, jak samotný akt vyhlášení spojit se životem lidí, kteří se ho zúčastnili, kteří mu dali vzniknout.

Nakonec jsme společně s Petrem Bursíkem, tehdejším starostou ve Stříbře a dnes mým dobrým přítelem, našli v historii kapitolu, kterou stálo za to napravit.

Našli jsme zmínku o tom, že lidé, kteří byli po válce odsunuti z okolí Stříbra, se usadili v městě Dinkelsbühl, že zde nezapomněli na to, odkud sem přišli, mají svůj český spolek a tak jsme přenesli Květ míru pomocí běžecké štafety dlouhé 300 km společně s nimi až do jejich nové domoviny. Za rok nám oplatili naší návštěvu a vznikla z toho nová tradice, která trvá dodnes.

A tak běh pomohl navázat, dlouho před naším vstupem do EU a do Schengenu, pomyslnou nit přátelství, tolerance a vzájemné lásky, která byla násilně moci chtivými přetržena.

To bych ale ani nebyl já, abych se spokojil s tím, co je. Takže už pár let spolupořádáme s Janem Tuláčkem a starostkou Stožce ing. Zdeňkou Lelkovou běh po Zlaté stezce – přeshraniční běh na 15 km mezi Českými Žleby – Haidmühle – Novým údolím a Stožcem. V červnu příštího roku chystáme s dalšími přáteli – Silvera nordica Run. Ultramaraton, který se poběží z poloviny na rakouské a z poloviny na české straně Novohradských hor. No a snad se mi s dalšími přáteli podaří obnovit i přeshraniční maraton mezi Chebem a Marktredwitzem.

Duše míst v našem pohraničí se začíná probouzet, lidé sem znovu nalézají cestu. Jedni proto, aby poznali svou starou vlast a mohli zapomenout na hříchy na nich spáchané, jiní aby poznali krásu a velebný klid míst, která dlouho spala, jiní aby zde zapustili své kořeny.

A tak jak říkají Chodové, přijďte pobejt, a já dodávám – přijďte poznat, pochopit a oblíbit si.

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (2 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Memovy rozmluvy o životě

Život kolem nás

všechny články Život kolem nás

Anketa – hlasuj i ty!

Vize pro rok 2017

Rok 2017 na sebe nedá dlouho čekat, Novoroční předsevzetí jakbysmet. Zatímco vize předpokládá dlouhodobost, Novoroční předsevzetí se vyznačují jepičím životem. Aby se Novoroční předsevzetí stalo prvním krokem k naplnění vize, je třeba si ho pořádně rozmyslet, i když znám spoustu lidí, kteří na druhou stranu tak dlouho přemýšlí a zvažují vše pro a proti, že než vše zváží, uteče pár let. Takže zvažujte pečlivě, ale dejte si časový limit na start. Jako nejlepší limit se jeví 1.1.2017, tak běžíme na to, co vy na to. Kterým směrem byste rádi v roce 2017 byli rádi, aby se ubírala vaše vize 2017?

Zlepšení či udržení zdraví40
Zlepšení nebo udržení fyzické kondice109
Více času na sebe14
Více času na rodinu6
Více času na přátele2
Více času na sebe a na rodinu11
Být víc sám (sama) sebou37

kde se diskutuje

  • Život neběží vždycky podle (tréninkového) plánu : Je to malichernost, ale jak dobře Vám rozumím ... :-) »
  • Běhání v zimě a mrazu se není třeba bát! Šest zásad pro běhání v zimě a mrazu : nemáte někdo zkušenost s během maratonu v zimě ? »
  • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Zdravím Vás, běh a celkově cvičení je super věc. Velmi zajímavé jsou nově objevené spojitosti běhu…»
  • Být zdravý a v kondici. Koho a co všechno to v našem životě ovlivňuje. Cooperův test. Čtrnáctý tip Běžecké školy pro váš lepší běh : V tabulke muži 30 – 39 let, průměrný, je chyba (1900 – 1299 m), spravne ma byt 1900…»
  • Ještě jednu písničku … a tuhle taky musím : Já jsem tak poctivý (čti: zblblý :-)), že jsem dělal kliky už i o půl druhé v noci ... :-) »

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků