logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Běhání po světě

Běhání po světě

Je možné uběhnout deset kilometrů a ocitnout se u Ameriky, Jadranu, Milána či Gruzii. „Cos to Škorpile, cos to pil?“, řekne si možná v tuhle chvíli nejeden z vás. Mohu vás upozornit, že jsem nepil nic, tedy pokud jde o alkoholické nápoje, ani jsem si nic nešlehnul, pokud jde o nějaké jiné povzbuzovadlo. Dneska vás zavedu na místo, kde se najednou můžete ocitnout všude tam, kde v úvodu popisuji.

Dnes se proběhneme v blízkosti naší západní hranice, okolím Františkových Lázní. Dříve tyto lázně vyhledávaly hlavně ženy, které se trápily tím, že nemohou počít a tak jezdily pít kouzelnou vodu ze zdejších pramenů, modlit se k Františkovi a při tom mu sahat na francimourka, takže se ještě dnes celý leskne. No je možné, že převážná klientela paní a slečen sem ještě dnes jezdí za stejným, i když Františkovy Lázně se mění v moderní lázně, které nabízejí ve svých lázeňských domech kromě klasických lázeňských procedur i různé wellness aktivity.

Nejčastější z nich jsou spojené s běháním po lázeňských parcích a jejich nejbližším okolí a to jsou právě ta místa, kde můžete zavítat na Ameriku, Jadran, Milano či do Gruzie. Takže vybíháme.

no nedejte si to

Vyběhneme od jednoho příjemného, malého lázeňského domu jménem Francis, který najdete na severozápadním okraji Františkových Lázní, hned za viaduktem. Navede vás na něj i tabule nabízející vám skvělé kulinářské zážitky, které určitě oceníte, až se sem po oběhnutí světa vrátíte.

zelená – srdíčková

Takže vybíháme od Francisu, přiběhneme k silnici, která by nás, pokud bychom se vydali vlevo, zavedla do centra lázní. My se ale vydáme přesně opačným směrem, tedy doprava. Proběhneme již zmíněným viaduktem a dáme se po zelené – srdíčkové trase vpravo. Poběžíme parkem.

Poběžíme parkem, v němž je v každém ročním období na co koukat. Po třech kilometrech

přiběhneme na jižní okraj Františkových Lázní. Před sebou budeme mít restauraci Bohemia.

Komorní hůrka kdysi

Dáme se doleva, do mírného kopečka a poběžíme směrem na Komorní hůrku, jednu z nejmladších sopek v Evropě. Dnes je to nevysoký zarostlý pahorek. V 18. století tu probíhal

rozsáhlý výzkum, na němž měl svůj podíl i diplomat, tajný rada a především básník Johann

Wolfgang Goethe. Dokonce se tu hledalo uhlí, které naštěstí nikdo nenašel, protože bychom nyní běhali v těžebních jámách.

vstavače na Komorní hůrce

Než doběhneme ke Komorní hůrce, dostaneme se do Komorního Dvora, kde se můžeme zastavit v novém lázeňském areálu. Pokud nespěcháte, můžete si zde dopřát bylinnou saunu, případně se nechat zmasírovat, nebo si zaplavat v protiproudovém bazénu. Teď ale spěcháme.

Pokračujeme po červené turistické značce směrem na Klest a Lužnou. Po pravé ruce už můžete vidět rybník Ameriku.

samorost mezi Amerikou a Jadranem

Běžíte po silničce lemující jeho břeh. Natrefíte na zelenou značku, po té se dáte vlevo, směrem na Františkovy Lázně. Po kilometru budete na Jadranu, tedy u rybníku Jadran. Od něj budete pokračovat stále po zelené, chvilku lesem a pak po asfaltové silničce, podél tenisových kurtů, okolo restaurace Milano a dále rovně až na spodní část lázeňské promenády. Na ni zahneme vlevo. Doběhnete k soše Františka, kde si můžete sáhnout na jeho frantíka a pak pokračovat dál kolem cukrárny U Mlsného Františka. Přeběhnete přes cestu a před sebou uvidíte restauraci Gruzii, kam si můžete, pokud vám běh nestačil, zajít večer zatrsat. Nyní ji však minete a běžíte rovnou dál. Dostanete se k lázeňskému parku, kde se běhá vyhlášená dvaceti a více hodinovka, přeběhnete ho a jste na začátku naší cesty u hotelu Francis, kde máme ještě dvě poslední místa na první letošní soustředění Běžecké školy.

Víte, co se odehrálo na počátku historie vzniku lázeňství ve Františkových Lázních? Ne? Tak o tom si nechte vyprávět zítra. Stojí to za to a tak nějak se to hodí do Silvestrovského vydání Běžecké školy.

Miloš Škorpil foto
Běhání po světě Běhání po světě Běhání po světě Běhání po světě Běhání po světě

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (4 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecké trasy

všechny články Běžecké trasy

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Jak natrénovat na maraton za 100 dní : Michale, mohu mluvit z vlastní zkušenosti, dva roky jsem se připravoval Do formy s M&F a k tomu…»
  • Jak natrénovat na maraton za 100 dní : Hezký den Miloši, běhám desítku kolem 55minut, o víkendu jsem zkusil 15km pod 6m/km a rád bych…»
  • Jak můžete prožít léto s radostí a v pohybu, i když musíte makat v práci : Děkuji za článek, je moc prima. Je pravda, že pokud se člověk hýbat chce, najde si sám tyhle…»
  • Z Buštěhradu na Sněžku… po svých… : Prostě a tak ... Řečeno bylo dost a mohlo by být dalšími... Jen to zkusit... Vždyť rozklusávaní a…»
  • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Krásně napsáno, běh je nejlepší antidepresivum, děkuji za motivační články, rady a sdílené…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků