logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Běžecká příprava na konec světa

Běžecká příprava na konec světa

Končí první týden posledního roku. Ano, jak všichni víme, 2012 je rok poslední. Nikoliv jen dosud poslední, ale úplně poslední. Definitivně.

Mayové sice stanovili rok, ale neupřesnili, jak se konec světa odehraje. Většina lidí je z toho trochu nervózní – jak se připravit, co dělat, nebo už nedělat nic? My běžci můžeme být ale v klidu. Běžecky připravovat se totiž může každý; záleží pouze na tom, jakou představu konce světa preferuje.

Očekáváte-li biblickou apokalypsu, tedy jakousi hroznou bitvu, měli byste se letos účastnit všech možných běžeckých závodů, neboť při nich právě k hrozným bitvám dochází a vy tak budete mít na Armageddon natrénovanou strategii. Jenom si dávejte pozor, abyste při registraci na nějaký závod nevyfasovali číslo 666!

Méně pověrčiví jedinci si konec světa spojují s jadernou válkou. Bylo by myslím nedůstojné nás, odolných běžců, bát se nějakých jadérek a skládat předčasně zbraně před atomovými zbraněmi. Jedno je jisté: kdo uteče, vyhraje. Výrazně proto letos přitlačte v rozvoji rychlosti a pro všechny případy běhejte s úplnou protichemickou výbavou.

Nejčastější jsou představy o nějaké všeukončující přírodní katastrofě. Záplavy, či světová povodeň? Ti, kdo nepodceňují crosstraining a v jeho rámci plavání, se nemají čeho bát (a když konec světa nenastane, mohou navíc v příštích letech ohromovat v duatlonu). Supervichr nebo nějaký megauragán, jenž by nás prostě sfouknul do prázdnoty vesmíru? Žádný vítr není neporazitelný – běhejme proto celý rok s větrem o závod!

Výbuch zemského jádra? I na žár rozžhavené magmatické hmoty se dá připravit; stačí chodit častěji do fitka, běhat na pásu aspoň dvě hodiny v kuse a neotvírat okna. A bude-li to běhátko už starší, vysloužilé a silně rachotící, zabijeme dvě mouchy jednou ranou – další světaničící alternativou je totiž zemětřesení. V obou případech (žár+třas pod nohama), vyžadujících rychlou práci kotníků, se navíc ukáže, jak důkladní jsme byli při procvičování běžecké abecedy.

Dänikenovci a jiní příznivci UFO mezi vámi se samozřejmě nad předchozími variantami pouze usmívají, protože mají jasno: náš svět letos přiletí ukončit mimozemštani. Když zvládají tak obrovské vzdálenosti letecky, musíme předpokládat, že zvládají velké vzdálenosti i běžecky. Takže zdrhnout jim nebude zas tak jednoduché, ale naší výhodou by mělo být, že budou ztuhlí (tj.nerozcvičení) z toho vysedávání v letajících talířích.

Protože jde o nelidské bytosti, máme proti nim šanci pouze nelidskými tréninkovými dávkami, pochopitelně především ostrými intervaly. Vezměte si tedy k ruce váš tréninkový plán od Škorpila a jím stanovené intervalové úseky vynásobte (pokud jde o délku) a vydělte (pokud jde o rychlost) třemi!

Ono bude asi vůbec nejlepší moc nehloubat a raději makat co to jde, abychom – až to „něco" nebo „nějak" začne – vyrazili a doběhli až na konec světa. Protože jsem-li na konci světa, logicky už nemusím mít obavy z konce světa :)

Konec světa – místo, kde něco končí a něco začíná

Milan Kůtek (www.behsholemi.cz) foto
  • přečteno: 8688/8545×
Běžecká příprava na konec světa

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (15 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Milanova (běžecká) zamyšlení

Běžecká literatura

všechny články Běžecká literatura

Anketa – hlasuj i ty!

Chybí na českém a slovenském časopiseckém trhu Runner´s World?

Tu a tam zaslechnu názor, nebo spíše otázku: Proč někdo nevydává česko-slovenskou verzi časopisu Runner´s World? Tak by mě zajímalo, jestli by si, ve světě tak oblíbený časopis, našel v Česku a na Slovensku tolik čtenářů a čtenářek, že by se vyplatilo jej překládat a vydávat? A tak se se ptám: Kupoval/kupovala by sis česko-slovenskou verzi časopisu Runner´s World?

Ano131
Ne38

kde se diskutuje

  • Třinácté pravidlo běhu. STÁŘÍ BĚŽCE NEROZHODUJE, ZLEPŠIT SE DÁ V KAŽDÉM VĚKU! : Ty tréninky se mi zdají nastavené jako velmi pohodové, díky kterých se může člověk zlepšovat na…»
  • Roční běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila pro všechny, kteří se po letech opět rozhodli hýbat : Martino, to v kterém ročním období s plněním plánu začneš, není důležité. Chladna a zimy se však…»
  • Roční běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila pro všechny, kteří se po letech opět rozhodli hýbat : Ráda bych se zeptala, zda se nějak odrazí na plánu pro začátečníka když chce začít na jaře nebo…»
  • Jedenácté pravidlo běhu. NA BĚH SE OBLÉKEJ PODLE POČASÍ A TOHO, CO POBĚŽÍŠ! : Kamile, v teplotách nad nulou už se šálou přes pusu? »
  • Pět zlatých pravidel zdravých nohou : Jsou nějaká doporučení i ohledně péče o chodidla a ztvrdlou mozolnatou kůži? »

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků