logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Běžecká příprava na konec světa

Běžecká příprava na konec světa

Končí první týden posledního roku. Ano, jak všichni víme, 2012 je rok poslední. Nikoliv jen dosud poslední, ale úplně poslední. Definitivně.

Mayové sice stanovili rok, ale neupřesnili, jak se konec světa odehraje. Většina lidí je z toho trochu nervózní – jak se připravit, co dělat, nebo už nedělat nic? My běžci můžeme být ale v klidu. Běžecky připravovat se totiž může každý; záleží pouze na tom, jakou představu konce světa preferuje.

Očekáváte-li biblickou apokalypsu, tedy jakousi hroznou bitvu, měli byste se letos účastnit všech možných běžeckých závodů, neboť při nich právě k hrozným bitvám dochází a vy tak budete mít na Armageddon natrénovanou strategii. Jenom si dávejte pozor, abyste při registraci na nějaký závod nevyfasovali číslo 666!

Méně pověrčiví jedinci si konec světa spojují s jadernou válkou. Bylo by myslím nedůstojné nás, odolných běžců, bát se nějakých jadérek a skládat předčasně zbraně před atomovými zbraněmi. Jedno je jisté: kdo uteče, vyhraje. Výrazně proto letos přitlačte v rozvoji rychlosti a pro všechny případy běhejte s úplnou protichemickou výbavou.

Nejčastější jsou představy o nějaké všeukončující přírodní katastrofě. Záplavy, či světová povodeň? Ti, kdo nepodceňují crosstraining a v jeho rámci plavání, se nemají čeho bát (a když konec světa nenastane, mohou navíc v příštích letech ohromovat v duatlonu). Supervichr nebo nějaký megauragán, jenž by nás prostě sfouknul do prázdnoty vesmíru? Žádný vítr není neporazitelný – běhejme proto celý rok s větrem o závod!

Výbuch zemského jádra? I na žár rozžhavené magmatické hmoty se dá připravit; stačí chodit častěji do fitka, běhat na pásu aspoň dvě hodiny v kuse a neotvírat okna. A bude-li to běhátko už starší, vysloužilé a silně rachotící, zabijeme dvě mouchy jednou ranou – další světaničící alternativou je totiž zemětřesení. V obou případech (žár+třas pod nohama), vyžadujících rychlou práci kotníků, se navíc ukáže, jak důkladní jsme byli při procvičování běžecké abecedy.

Dänikenovci a jiní příznivci UFO mezi vámi se samozřejmě nad předchozími variantami pouze usmívají, protože mají jasno: náš svět letos přiletí ukončit mimozemštani. Když zvládají tak obrovské vzdálenosti letecky, musíme předpokládat, že zvládají velké vzdálenosti i běžecky. Takže zdrhnout jim nebude zas tak jednoduché, ale naší výhodou by mělo být, že budou ztuhlí (tj.nerozcvičení) z toho vysedávání v letajících talířích.

Protože jde o nelidské bytosti, máme proti nim šanci pouze nelidskými tréninkovými dávkami, pochopitelně především ostrými intervaly. Vezměte si tedy k ruce váš tréninkový plán od Škorpila a jím stanovené intervalové úseky vynásobte (pokud jde o délku) a vydělte (pokud jde o rychlost) třemi!

Ono bude asi vůbec nejlepší moc nehloubat a raději makat co to jde, abychom – až to „něco" nebo „nějak" začne – vyrazili a doběhli až na konec světa. Protože jsem-li na konci světa, logicky už nemusím mít obavy z konce světa :)

Konec světa – místo, kde něco končí a něco začíná

Milan Kůtek (www.behsholemi.cz) foto
  • přečteno: 9400/9249×
Běžecká příprava na konec světa

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (15 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Milanova (běžecká) zamyšlení

Běžecká literatura

všechny články Běžecká literatura

Anketa – hlasuj i ty!

Vize pro rok 2017

Rok 2017 na sebe nedá dlouho čekat, Novoroční předsevzetí jakbysmet. Zatímco vize předpokládá dlouhodobost, Novoroční předsevzetí se vyznačují jepičím životem. Aby se Novoroční předsevzetí stalo prvním krokem k naplnění vize, je třeba si ho pořádně rozmyslet, i když znám spoustu lidí, kteří na druhou stranu tak dlouho přemýšlí a zvažují vše pro a proti, že než vše zváží, uteče pár let. Takže zvažujte pečlivě, ale dejte si časový limit na start. Jako nejlepší limit se jeví 1.1.2017, tak běžíme na to, co vy na to. Kterým směrem byste rádi v roce 2017 byli rádi, aby se ubírala vaše vize 2017?

Zlepšení či udržení zdraví40
Zlepšení nebo udržení fyzické kondice109
Více času na sebe14
Více času na rodinu6
Více času na přátele2
Více času na sebe a na rodinu11
Být víc sám (sama) sebou37

kde se diskutuje

  • Život neběží vždycky podle (tréninkového) plánu : Je to malichernost, ale jak dobře Vám rozumím ... :-) »
  • Běhání v zimě a mrazu se není třeba bát! Šest zásad pro běhání v zimě a mrazu : nemáte někdo zkušenost s během maratonu v zimě ? »
  • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Zdravím Vás, běh a celkově cvičení je super věc. Velmi zajímavé jsou nově objevené spojitosti běhu…»
  • Být zdravý a v kondici. Koho a co všechno to v našem životě ovlivňuje. Cooperův test. Čtrnáctý tip Běžecké školy pro váš lepší běh : V tabulke muži 30 – 39 let, průměrný, je chyba (1900 – 1299 m), spravne ma byt 1900…»
  • Ještě jednu písničku … a tuhle taky musím : Já jsem tak poctivý (čti: zblblý :-)), že jsem dělal kliky už i o půl druhé v noci ... :-) »

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků