logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Svatá pravda...

Svatá pravda...

Normálně to nedělám, zvláště, je-li autor neznámý. Následující text je však nejen o tom, co všechno bylo, ale i o tom, že ne vše, co se dnes pokládá za ekologické, je až tak ekologické. Hlavně je však o tom, že neznajíce minulost neměli bychom předstírat, že ti dříve narození netuší, co je ekologické. Prostě dřív se chovali a stále se k přírodě chovají zcela přirozeně a nikdo jim nemusí říkat, že se mají chovat ekologicky a environmentálně, protože tyto pojmy, kromě toho, že nejsou české, nejsou ani hezké a pak vůbec nic neřeší.

U kasy v supermarketu si bere jedna stará žena igelitovou tašku na uložení nákupu. Pokladní jí vyčítá, že nepoužívá „ekologické" nákupní tašky: „Vaše generace nezná ekologické hnutí. My, mladí lidé, budeme muset platit za starší generaci, která plýtvá prostředky!“

Stará žena se omluví pokladní a dodává: „Je mi líto, my jsme neměli environmentální hnutí v naší době".

Když již odcházela z obchodu, pokladní jí povídá: „Lidé jako vy zničili všechny přírodní zdroje. Na náš účet půjdou náklady na jejich obnovu. Vaše generace neudělala vůbec nic na ochranu životního prostředí!"

Stará dáma odpovídá: „Za mých časů jsme vraceli láhve od mléka a od piva do obchodu, obchod je poslal zpátky do továrny, tam je umyli, sterilizovali a znovu naplnili – jedna láhev se tak použila několikrát. V té době byly láhve opravdu recyklovány, ale neznali jsme environmentální hnutí.

Za mých časů jsme chodili pěšky po schodech nahoru. Nebyly žádné pohyblivé schody ve všech obchodech či kancelářích. Šli jsme pěšky do obchodu za rohem a nebrali jsme si auto, kdykoli jsme se chtěli dostat někam o dvě ulice z domu. Ale ano, neznali jsme environmentální hnutí.

V té době jsme prali plínky, jednorázové papírové plínky jsme neznali. Vyprané prádlo jsme sušili na šňůře a neznali jsme elektrickou sušičku, která spotřebuje 3000 wattů za hodinu. Na usušení prádla jsme použili větrnou a solární energii. V té době jsme systematicky recyklovali oblečení z bratra nebo sestry dalšímu sourozenci. Je to pravda, neznali jsme environmentální hnutí.

V té době byla v domě jedna televize nebo rádio, ne jako teď, kdy je televizor a rádio v každé místnosti. A televize měla malou obrazovku ve velikosti krabice na pizzu, ne obrazovku o velikosti státu Texas. V kuchyni každý připravoval potraviny ručně – neměli jsme všechny možné speciální elektrické přístroje na přípravu bez námahy, které spotřebují velké množství elektřiny. Když bylo potřeba zabalit křehké předměty, aby mohly být poslány poštou, použili jsme jako výplň noviny nebo vatu a balili jsme do krabic, které už dříve sloužily – nepoužívali jsme žádné bubliny z polystyrénu nebo plastu. V té době jsme na sekání trávníku používali ruční energii – neměli jsme žádné elektrické nebo benzínové sekačky. Pracovali jsme fyzicky a nebylo proto potřeba chodit do posilovny na běžící pásy, které běží na elektřinu. Ale máte pravdu, my jsme tenkrát nevěděli nic o environmentálním hnuti.

Když jsme tenkrát měli žízeň, pili jsme vodu z fontány – nepoužívali jsme plastové kelímky nebo plastové láhve, které se zahazují po jednom použití. Měli jsme plnicí pera a plnili jsme je z kalamáře místo nákupu vždy nového pera. Při holení jsme vždy měnili jen žiletky místo vyhazování jednorázové žiletky po každém holení. Ale ano, neznali jsme environmentální hnutí.

V té době jezdili lidé autobusem a vlakem a děti do školy na kole, místo používání rodinného auta, kde má matka službu jako taxi 24 hodin. V té době děti měly stejné aktovky na několik let, pastelky, gumy, ořezávátka a další příslušenství se používalo tak dlouho, jak to bylo jen možné a ne nové tužky a gumy s novým sloganem každý rok. Ale ano, neznali jsme environmentální hnutí.

Měli jsme doma jednu elektrickou zásuvku na místnost – ne vícepásmovou, která je teď potřebná na široký sortiment elektrického příslušenství, které dnešní mládež potřebuje.

Tak už mě přestaň sejřit s tím zeleným hnutím!!!

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (17 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

ll | 11. 1. 2012 21.03 hod. | 89.176.233.xxx
musim se usmívat když to čtu :))
Ne ze by na tom něco nebylo ale vzpomínám že to byla doba kdy se odplevelovat umělo pouze travexem :) Kydy měl kazdej doma za kamnama krasnou azbestovou desku . Dřevotřískovej nábytek krasně voněl lepidlem a to hodně dlouho asfalt byl skoro všude. proč z té doby máme nepřístupné prostory v ralsku a jinde :)) ne to nemá cenu pokracovat ono to není tak jednoduché jak to na první pohled vypadá .

fotoMiloš Škorpil: Bingo, máš pravdu, pravda není jediná, ale každý má tu svou :)

Klausovec :) | 11. 1. 2012 18.08 hod. | 90.183.77.xx
Tohle, přátelé, není o bábuškách a mladých lidech. To je o nás všech! Nikdo nikoho nenutí, aby si něco kupoval, jezdil autem... Nosíte trika po bráchovi nebo ségře? Trávíte velkou část času se svými blízkými místo zevlování v obchodních centrech? Běháte do práce místo jízdy autem? Tak vidíte!
Nejekologičtější výrobek v obchodech nenajdete. Je to totiž právě každý výrobek, který si vůbec nekoupíte!

Petr Hruška | 11. 1. 2012 16.51 hod. | 80.250.1.xx
Hm, to ale byla chytrá bábuška! :-D
(Ale zase musím ocenit, že to Miloš v poslední větě oproti originálu mírně zredigoval ;-)))
www.prerovskenoviny.eu/prerov/nazory.php?id=10994

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Život kolem nás

všechny články Život kolem nás

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Běžecká škola, jak ji znáte, se stěhuje do archivu : Gratuluji k takovému výkonu a do dalších let držím palce. Ať se daří a vaše články učiní šťastný…»
  • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
  • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků