logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Jak to tehdy bylo u Marathonu

Jak to tehdy bylo u Marathonu

Volné pokračování ze života Mema respektive článků: Zasažen šípem běh, Zasažen šípem běh – rekordy, cesta z bezejmennosti, Zasažen šípem běh – Mem vybíhá na svou cestuNastává čas dupačů.

…Vstanu, rozhlížím se kolem, abych se lépe zorientoval v místě. Zdá se mi to, nebo? No jasně, tohle je pobřeží, tady je skalní hráz, která nás chránila před útokem z moře… ale před čím?

Jdu blíž, stojím na okraji skalního srázu a pod ním vidím zničené bitevní lodě Peršanů! Stále jsem ještě na pochybách, jestli tohle všechno je pravda nebo se mi to všechno jen zdá, ale ohnivá koule, která se právě vyhoupla nad vzdáleným horizontem a ozářila tak nekonečné vody přede mnou, konečně rozsvítila světlo i uvnitř mé hlavy. Stojím na bojišti, kde se před dvěma tisíci pěti sty lety odehrála bitva u Marathonu. Bitva, která se vzpomíná v mých časech, ne pro ni samu, ale pro to, že dala světu marathon. Pořád ale ještě nechápu, proč jsem zrovna tady a v tuto chvíli já. Vždyť pokud se dobře upomínám, tady je teď sklonek léta 490 před Kristem a ještě před usnutím jsem byl v roce 2000 a to někde úplně jinde.

No nic, když už jsem tady, půjdu se vykoupat, pak sním, co jsem si připravil a snad mezi tím přijdu na to, co tu dělám a proč tu jsem a taky jak jsem se sem dostal?

Jééééééééé, to bylo příjemné. Pokoupání v mořské vodě je přece jenom něco jiného než v těch našich rybnících, kde vám každou chvíli omotává Čochtan nohy všelijakým žabincem. Pomalu se začínám rozpomínat. Už aspoň vím, že dnes je 13. května. Vůbec ty 13 v tom mém životě jsou nějaké magické. Ne, že bych se jich bál, ale 13. června se mi narodil druhý syn, 13. května 2000 jsem se vydal na svůj první oběh okolo České republiky. No, ano. Vždyť já jsem včera večer uléhal do postele v Jindřichově Hradci. V nohách jsem měl cestu z Pelhřimova, celou cestu svítilo a hřálo slunce jak v tom nejvrcholnějším létě. Celou noc jsem se převaloval, jak jsem měl celé tělo rozpálené, proto jsem si ho zabalil do mokrého prostěradla!

A kruci, to nebyla lněná deka, pod čím jsem se ráno probudil, to bylo bleděmodré prostěradlo.

No tak to jsem zvědav, co tam ti, co mě doprovázejí na oběhu kolem republiky, teď dělají, když já si užívám v Řecku u moře. Musím uznat, že tady je to mnohem lepší. Teda bylo. Koukám, že támhle se na mě někdo žene, mává v ruce nějakou palicí a něco na mě křičí. Sakra, to není palice, to je meč, že on si mě spletl s nějakým nedoraženým Peršanem a teď mě chce dorazit! Ale co to křičí? On křičí: „Sláva, vyhráli jsme, pojď to s námi oslavit, ať pak můžeš celému světu po věky věků vyprávět, jak se to tu všechno seběhlo!“

Přibíhá ke mně, odhazuje meč, podává mi ruku. „Fidippus“.
„Fidippus – Feidippides? Ten co běžel do Sparty a nepochodil, a tak běžel s nepořízenou zpátky? Ten co pak běžel do Athén, když jste dali Peršanům na zadek?“
„Moc mluvíš," na to on, „Jak ti říkají?“
„Mem.“
„Mem? To je voda, že?“
„Jo, jsem voda, valím se líně, ale jakmile mě chceš zastavit, postavíš mi do cesty hráz, ukážu svou sílu!“
„Tebe mi posílá samo nebe. Jsem tím běháním za poslední dny k smrti unavený a dostal jsem za úkol přivést za sebe náhradu, do té doby musím běhat, kam mě pošlou. Tak pojď, doprovodíš mě do Athén, tam jim společně řekneme, jak to tady dopadlo. To bude tvoje první cesta s poselstvím. Máš kliku, poneseš dobrou zprávu, za tu tě budou všichni oslavovat a velebit tvé jméno až do konce světa a možná pak budeš moci světu přinést i své vlastní poselství o tom, jak je běh a jakékoliv tělesné cvičení zdravé a životně důležité.“

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

4 z 5 hvězd lepší (14 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

ll | 12. 1. 2012 9.07 hod. | 90.180.58.xxx
říkáš 13 tak to zítra 13tého v pátek u zubaře na tebe zavzpomínám :))
ale jinak 13 je krásný prvočíslo ktere když otočíš ti da 31 taky super prvočíslo takže ja na 13 nedám dopustit :))

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecká literatura

všechny články Běžecká literatura

Anketa – hlasuj i ty!

Vize pro rok 2017

Rok 2017 na sebe nedá dlouho čekat, Novoroční předsevzetí jakbysmet. Zatímco vize předpokládá dlouhodobost, Novoroční předsevzetí se vyznačují jepičím životem. Aby se Novoroční předsevzetí stalo prvním krokem k naplnění vize, je třeba si ho pořádně rozmyslet, i když znám spoustu lidí, kteří na druhou stranu tak dlouho přemýšlí a zvažují vše pro a proti, že než vše zváží, uteče pár let. Takže zvažujte pečlivě, ale dejte si časový limit na start. Jako nejlepší limit se jeví 1.1.2017, tak běžíme na to, co vy na to. Kterým směrem byste rádi v roce 2017 byli rádi, aby se ubírala vaše vize 2017?

Zlepšení či udržení zdraví36
Zlepšení nebo udržení fyzické kondice93
Více času na sebe11
Více času na rodinu6
Více času na přátele2
Více času na sebe a na rodinu11
Být víc sám (sama) sebou30

kde se diskutuje

  • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Zdravím Vás, běh a celkově cvičení je super věc. Velmi zajímavé jsou nově objevené spojitosti běhu…»
  • Být zdravý a v kondici. Koho a co všechno to v našem životě ovlivňuje. Cooperův test. Čtrnáctý tip Běžecké školy pro váš lepší běh : V tabulke muži 30 – 39 let, průměrný, je chyba (1900 – 1299 m), spravne ma byt 1900…»
  • Ještě jednu písničku … a tuhle taky musím : Já jsem tak poctivý (čti: zblblý :-)), že jsem dělal kliky už i o půl druhé v noci ... :-) »
  • Běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila na třetích 13 týdnů běžeckého roku. Čtvrtletní zaměřovací trénink na maraton : Pán Škorpil, v tomto pláne odporúčate bežať dlhý beh na úrovni 82 % TF max. (okrem rozklusu a…»
  • Jak skloubit zimní radovánky s přípravou na jarní běžecké vrcholy : Zdravím Miloši, mám dotaz k pohybu venku při inverzi. Bydlím na Karvinsku, kde trvá už několik dní…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků