logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Moje cesta k maratonu…

Moje cesta k maratonu…

Je mi 52 let a  celý můj dosavadní život je spjat se sportem (sjezdové lyžování – závodně, plavání za fakultu, karate – hnědý pás, běžky jako doplněk, in-line brusle – maratony, horské kolo – závodně, paragliding pro tu nádheru volného splývání vzduchem…)

Moje cesta k běhání má tři mezníky:

Prvním a zásadním mezníkem v mé dosavadní sportovní kariéře byl těžký úraz páteře po pádu z výše

v roce 1997. Během krátké chvíle se mi obrátil život naruby, náročná operace, komplikované hojení, následně ¾ roku v korzetu. Vždy je nejhorší vzít aktivnímu sportovci pohyb a navíc nabídnout nejistou zdravotní budoucnost. První měsíce po operaci jsem směla pouze ležet nebo chvíli stát, takže veškeré svalstvo na dolních končetinách zmizelo, ale postupně s přibývajícími měsíci jsem se snažila alespoň o statická cvičení a stav se postupně zlepšoval, až jsem se v lednu 1998 směla vrátit zpět do zaměstnání. Od té doby mám v obratlích tolik oceli (Poldi Kladno), že by mi záviděli i u Rotta.

Můj psychický stav byl v té době následkem všeho, co jsem prodělala, na samém dně. Až jednoho dne se mi v zaměstnání dostala do ruky Pozvánka na Medica triatlon, který se měl konat za 8 měsíců a tehdy jsem poprvé pocítila to vnitřní vzrušení dokázat si něco velkého. Na tento triatlon jsem se přihlásila, a protože jsem ještě nesměla běhat, příprava spočívala v tréninku plavání a jízdě na kole. A tehdy v září jsem se Mistrovství ČR zdravotníků v Chomutově na Kamencovém jezeře zúčastnila a skončila zdaleka ne v poli poražených. To bylo moje velké osobní vítězství. Od té doby jsem se zúčastňovala těchto závodů každým rokem a postupně přibrala ještě závody na horských kolech a přesedlala na x-terru.

V té době už jsem začala i běhat, i když běh patřil vždy k mým nejslabším disciplínám a naběhané vzdálenosti nebyly nijak oslnivé. Na biku jsem jezdila až do roku 2007, tehdy nám umřel náš psí kamarád Doník, rodina prořídla, jak si postupně její členové budovali samostatný život, a já si pořídila nového psího kamaráda staffordšírského bullteriéra Jacka, který je svojí svalnatou postavou předurčen ke všem možným aktivitám, jen ne k doprovázení paničky na jejích cyklistických trénincích, a tak jsem kolo pověsila na hřebík. A tehdy jsem opravdu ZAČALA BĚHAT. No a když už jsem začala běhat, tak jsem si dala cíl – a tím bylo uběhnout půlmaraton (vždycky jsem k účastníkům dálkových běhů vzhlížela s neutuchající úctou), půlmaraton jsem si nadělila k padesátinám a od té doby se snažím zlepšovat svůj čas.

Posledním mezníkem v mém sportovním – potažmo běžeckém – životě byla kniha Born to run. Já jsem byla vždy příkladem sportovce, který vidí hlavně umístění na bedně a tomu vše podřídí. Po přečtení této knihy jsem se začala řídit starým tarahumarským principem, a to je běhat pro radost a především pro pocit sounáležitosti s druhými běžci. Je to osvobozující pocit a přináší své ovoce.A tak jsem se „s úsměvem na tváři" letos rozhodla absolvovat svůj první maraton a měla to velké štěstí, že jsem byla vybrána do Women’s Challenge 2012.

Budu vděčná Miloši Škorpilovi za veškeré rady, kterých se budu poctivě držet – tak slibuji:-).

Blanka Zbořilová foto
  • přečteno: 13148/12805×, 4 komentáře

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (28 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Lenka | 8. 2. 2012 21.56 hod. | 88.103.128.xx
Ahoj Blanko,
je mi 51 a vloni jsem si splnila svůj sen a zaběhla první maraton , tak dobře vím , o čem mluvíš.Běhej hlavně pro radost,netlač zbytečně na pilu a určitě se Ti podaří svůj cíl dosáhnout..
Držím Ti palce
Lenka

Taťána SLádečková | 6. 2. 2012 7.59 hod. | 195.47.51.xx
Blani, tolik síly, co máš Ty po těch komplikacích se zády – to Ti může závidět každý! Drž se – Ty i Jackoušek!

pavel kosorin | 3. 2. 2012 15.52 hod. | 95.140.247.xxx
držím palce, naviděnou na trase pražského maratonu

Renata | 3. 2. 2012 11.11 hod. | 209.132.186.xx
Blani, jsi úžasná, vůbec nepochybuji, že maraton zvládneš!

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

PIM Women´s Challenge 2012

všechny články PIM Women´s Challenge 2012

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Jak natrénovat na maraton za 100 dní : Michale, mohu mluvit z vlastní zkušenosti, dva roky jsem se připravoval Do formy s M&F a k tomu…»
  • Jak natrénovat na maraton za 100 dní : Hezký den Miloši, běhám desítku kolem 55minut, o víkendu jsem zkusil 15km pod 6m/km a rád bych…»
  • Jak můžete prožít léto s radostí a v pohybu, i když musíte makat v práci : Děkuji za článek, je moc prima. Je pravda, že pokud se člověk hýbat chce, najde si sám tyhle…»
  • Z Buštěhradu na Sněžku… po svých… : Prostě a tak ... Řečeno bylo dost a mohlo by být dalšími... Jen to zkusit... Vždyť rozklusávaní a…»
  • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Krásně napsáno, běh je nejlepší antidepresivum, děkuji za motivační články, rady a sdílené…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků