logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Moje cesta k maratonu…

Moje cesta k maratonu…

Je mi 52 let a  celý můj dosavadní život je spjat se sportem (sjezdové lyžování – závodně, plavání za fakultu, karate – hnědý pás, běžky jako doplněk, in-line brusle – maratony, horské kolo – závodně, paragliding pro tu nádheru volného splývání vzduchem…)

Moje cesta k běhání má tři mezníky:

Prvním a zásadním mezníkem v mé dosavadní sportovní kariéře byl těžký úraz páteře po pádu z výše

v roce 1997. Během krátké chvíle se mi obrátil život naruby, náročná operace, komplikované hojení, následně ¾ roku v korzetu. Vždy je nejhorší vzít aktivnímu sportovci pohyb a navíc nabídnout nejistou zdravotní budoucnost. První měsíce po operaci jsem směla pouze ležet nebo chvíli stát, takže veškeré svalstvo na dolních končetinách zmizelo, ale postupně s přibývajícími měsíci jsem se snažila alespoň o statická cvičení a stav se postupně zlepšoval, až jsem se v lednu 1998 směla vrátit zpět do zaměstnání. Od té doby mám v obratlích tolik oceli (Poldi Kladno), že by mi záviděli i u Rotta.

Můj psychický stav byl v té době následkem všeho, co jsem prodělala, na samém dně. Až jednoho dne se mi v zaměstnání dostala do ruky Pozvánka na Medica triatlon, který se měl konat za 8 měsíců a tehdy jsem poprvé pocítila to vnitřní vzrušení dokázat si něco velkého. Na tento triatlon jsem se přihlásila, a protože jsem ještě nesměla běhat, příprava spočívala v tréninku plavání a jízdě na kole. A tehdy v září jsem se Mistrovství ČR zdravotníků v Chomutově na Kamencovém jezeře zúčastnila a skončila zdaleka ne v poli poražených. To bylo moje velké osobní vítězství. Od té doby jsem se zúčastňovala těchto závodů každým rokem a postupně přibrala ještě závody na horských kolech a přesedlala na x-terru.

V té době už jsem začala i běhat, i když běh patřil vždy k mým nejslabším disciplínám a naběhané vzdálenosti nebyly nijak oslnivé. Na biku jsem jezdila až do roku 2007, tehdy nám umřel náš psí kamarád Doník, rodina prořídla, jak si postupně její členové budovali samostatný život, a já si pořídila nového psího kamaráda staffordšírského bullteriéra Jacka, který je svojí svalnatou postavou předurčen ke všem možným aktivitám, jen ne k doprovázení paničky na jejích cyklistických trénincích, a tak jsem kolo pověsila na hřebík. A tehdy jsem opravdu ZAČALA BĚHAT. No a když už jsem začala běhat, tak jsem si dala cíl – a tím bylo uběhnout půlmaraton (vždycky jsem k účastníkům dálkových běhů vzhlížela s neutuchající úctou), půlmaraton jsem si nadělila k padesátinám a od té doby se snažím zlepšovat svůj čas.

Posledním mezníkem v mém sportovním – potažmo běžeckém – životě byla kniha Born to run. Já jsem byla vždy příkladem sportovce, který vidí hlavně umístění na bedně a tomu vše podřídí. Po přečtení této knihy jsem se začala řídit starým tarahumarským principem, a to je běhat pro radost a především pro pocit sounáležitosti s druhými běžci. Je to osvobozující pocit a přináší své ovoce.A tak jsem se „s úsměvem na tváři" letos rozhodla absolvovat svůj první maraton a měla to velké štěstí, že jsem byla vybrána do Women’s Challenge 2012.

Budu vděčná Miloši Škorpilovi za veškeré rady, kterých se budu poctivě držet – tak slibuji:-).

Blanka Zbořilová foto
  • přečteno: 11445/11201×, 4 komentáře

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (28 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Lenka | 8. 2. 2012 21.56 hod. | 88.103.128.xx
Ahoj Blanko,
je mi 51 a vloni jsem si splnila svůj sen a zaběhla první maraton , tak dobře vím , o čem mluvíš.Běhej hlavně pro radost,netlač zbytečně na pilu a určitě se Ti podaří svůj cíl dosáhnout..
Držím Ti palce
Lenka

Taťána SLádečková | 6. 2. 2012 7.59 hod. | 195.47.51.xx
Blani, tolik síly, co máš Ty po těch komplikacích se zády – to Ti může závidět každý! Drž se – Ty i Jackoušek!

pavel kosorin | 3. 2. 2012 15.52 hod. | 95.140.247.xxx
držím palce, naviděnou na trase pražského maratonu

Renata | 3. 2. 2012 11.11 hod. | 209.132.186.xx
Blani, jsi úžasná, vůbec nepochybuji, že maraton zvládneš!

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

PIM Women´s Challenge 2012

všechny články PIM Women´s Challenge 2012

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Hubnutí – zákeřná nemoc, která jednou vyhubí lidstvo aneb hubnutí do úplného zblbnutí : Docela by mě zajímalo, zda existuje něco jako ideální váha pro běžce, kde je ten dobrý poměr…»
  • Bolí vás po běhání klouby? Je běh sport, který není vhodný pro lidi s nadváhou či ty, co s nimi mají problémy? : Dobrý den. Hezký článek. Kvalitu Phlogenzymu mohu ze své zkušenosti jednoznačně potvrdit. »
  • Každá mince má dvě strany, aneb co všechno se můžeme naučit od běžeckých zranění : Ahoj, tak už jsem se konečně dostal k nějaké reakci na Miloše články. Nejprve bych chtěl…»
  • Tři základní pravidla sestavení tréninkového plánu pro běžce : Mám trochu posunutou představu, co je to pomalý běh, tempo maratonu +60-75s je trénink obecné…»
  • Předprodej speciální edice triček Běhám tak pomalu, protože... : Michale, předpokládám, že teď už je tvá objednávka vyřešena, kdyby cokoli, obrať se prosím mailem…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků