logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

O princezně sportů aneb proč je běh nejlepší

O princezně sportů aneb proč je běh nejlepší

Je-li atletika královnou sportů, pak běh jako základ atletiky je princeznou sportů. My běžci se určitě shodneme, že je to princezna ze všech nejkrásnější, nejpřirozenější, zkrátka nejlepší. Zdůvodnit proč tomu tak je však už nebude taková legrace. Tedy vlastně doufám, že aspoň trochu bude. Ne vážně: co nám ve srovnání s jinými sporty při běhání nehrozí, co k němu vůbec nepotřebujeme a proč je i přes některé své slabiny sportem nejlepším?

Na rozdíl od gymnastiky, krasobruslení či skoků na lyžích nám naštěstí nehrozí subjektivní bodové hodnocení stylu. Obávám se, že především v závěrečných stovkách metrů tréninku či závodu by někteří z nás dostali velmi nízké známky a mohlo by je to od dalšího běhání odradit. Běžecké závody navíc nemusí být rozdělovány na klasický a volný styl, protože běh je freestyle sám o sobě: běž, jak umíš!

Oproti fotbalu nám nehrozí mozek otřesený z hlaviček a vulgarismů z laviček. Žádný rozhodčí nás nevyloučí za fauly či simulaci, běžcům přeci jde při výkonu o poctivost a stimulaci. Nehrozí nám ani tenisový loket, protože při běhu namáháme stejnoměrně oba dva, natož pak prasklý výplet či zásah tenisákem mezi oči.

V neposlední řadě pak u běhání nehrozí pochybnost, zda se vůbec jedná o sport, jako tomu je – alespoň z mého pohledu – například u golfu, motoristických sportů či šachů. Osobně tyto a některé další „sporty" považuji spíše za procházkové či sedací soutěže. Tím se v žádném případě nechci jejich vyznavačů dotknout. Jenom se vždy znovu pozastavím nad tím, že jsou i přes svou minimální či nulovou pohybovou aktivitu mezi sporty řazeny.

Princezna sportů je dokonalá také proto, že je absolutně nenáročná. Co všechno k běhání nepotřebujeme? Tak třeba lakrosovou hůl se síťkou; alespoň nás nemohou při fartleku ochránci přírody podezírat z pytláckého chytání vzácných motýlů. Koně všech typů (gymnastické, jezdecké, i ty pod kapotou); cválat, klusat a občas i skákat přes překážky zvládneme vlastními silami. Snowboardové či skateboardové prkno; sami většinou působíme dostatečně prkenně.

Dále nepotřebujeme curlingové zametací prostředky; ten, kdo se nepřipravil, zamete v závodě i bez nich. Ani šermířskou kuklu; ta by se ale někdy mohla hodit – třeba tomu, kdo běhá úseky v lesíku za sousedovými úly. A konečně: běh nevyžaduje žádnou síť; hrozí však, že ji na nás běžce-blázny budou chtít házet neběhající manželky a manželé…

Nic není dokonalé, i běh má své slabiny. Kupříkladu z kopce to nejde na volnoběh, ale musí se pořád po svých (takže někdy je výsledkem spíš nevolnoběh). Také obrátka při běžeckých závodech nám na rozdíl od těch plaveckých neumožňuje se vší silou snožmo odrazit od kolmé stěny a tím své tempo výrazně zrychlit. Kromě toho se při běhu uvolňuje méně adrenalinu než u „adrenalinových" sportů. Musíme holt běhat o to víc!

Což za to rozhodně stojí. Ano, běhání je i bez předložených „důkazů" určitě sport nejkrásnější, nejpřirozenější, zkrátka nejlepší. Běhat je nádherné v každém ročním období. Tak nádherné, že nám i v parném létě běhá po zádech mrazík … Princezna. Jako princezna! Vážně? Jistě. No tak… drž…to bolí… Ne, princezna ne. Tak co? Ty jsi Královna!

Milan Kůtek (www.behsholemi.cz) foto
  • přečteno: 20834/20425×, 2 komentáře

Hodnoť článek

nehodnoceno, buďte první

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Majka | 5. 9. 2009 21.35 hod. | 88.101.79.xxx
Skvělé srovnání, pořád jsem přemýšlela jak nazvat svůj „běh“ z kopce, ale nevolnoběh?! No to je přesně ono!

12HonzaDe | 5. 9. 2009 18.35 hod. | 88.100.189.xx
:), hezky. :)
Nejsem odbornik, ani specialista, ale me se libi na behani, ze muzu behat sam i „s nekym", ze muzu zavodit (i sam se sebou) nebo jen tak pobihat. Proste behani je pro me synonymem pro naprostou volnost.

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Milanova (běžecká) zamyšlení

Běžecká literatura

všechny články Běžecká literatura

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Z Buštěhradu na Sněžku… po svých… : Prostě a tak ... Řečeno bylo dost a mohlo by být dalšími... Jen to zkusit... Vždyť rozklusávaní a…»
  • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Krásně napsáno, běh je nejlepší antidepresivum, děkuji za motivační články, rady a sdílené…»
  • Správný střih a správná podpora. Nová kolekce podprsenek NIKE PRO BRA : Já osobně si myslím, že stačí i levnější podprsenka, ale hlavně funkční. Jinak já ji kupovala tady…»
  • Tréninkový plán na zhubnutí nejen pro výkonnostní běžce a běžkyně : Ahoj, narazil jsem nedávno na tento trénink. Zatím mám za sebou 2 běhy a líbí se mi to. Jenom mi…»
  • Běžecká čítanka Miloše Škorpila : Adélo, bohužel Běžecká čítanka je už několik let beznadějně vyprodaná a její nové vydání se…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků